התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

כאוס מוחלט: בחסות החלטת שופט, מחלקת בטחון המולדת בארה"ב ביטלה את הגזרות האחרונות הנוגעות למדיניות ההגירה של טראמפ
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 04.02.2017 14:56
הצו הנשיאותי שמנע את כניסתם של אזרחי שבע המדיניות המוסלמיות לארה"ב לבעלי ויזות בתוקף בוטל. אך עדיין לא כולם יוכלו להיכנס למדינה…

 

מעל לכל נראה שארה"ב בכאוס. הצו הנשיאותי עליו חתם הנשיא טראמפ בשבוע שעבר, שמנע את כניסתם של מהגרים ומבקרים בעלי ויזות תקפות לארה"ב מאזרחי שבע מדינות בוטל. הצו, שנועד לטענת הנשיא טראמפ למנוע כניסה של גורמים עויינים לארה"ב, אינו עומד בקנה אחד עם החוקה האמריקאית, ולכן בוטל על ידי השופט ג'יימס רוברט מסיאטל, שמונה לפני מספר קדנציות על ידי ג'ורג' בוש.

 

על אף שהיה מדובר במניעה זמנית (למשך 90 יום בלבד) מחלקת בטחון המולדת נאלצה להתמודד בפני מאות תביעות של מבקרים בעלי ויזות תקפות, ומהגרים שזכו להגנה על ידי ארה"ב על בסיס חקיקה של הנשיאים שקדמו לטראמפ.

 

אך לא כל המהגרים יוכלו להנות מהשינוי. ביום שבו נכנס הצו לתוקף הוחתמו מאות ויזות בחותמת מיוחדת המבטלת את הויזה, באופן זמני או קבוע. מהגרים הנושאים דרכונים שהוחתמו לא יוכלו להיכנס כרגע לתחומי ארה"ב. מחלקת המדינה פרסמה כי מעל 60,000 ויזות שכמעט ובוטלו יחזרו לתוקפן, אך לא ברור עדיין כמה ויזות בוטלו על ידי החתמה פיזית, ויקשו על נושאיהן להכנס לתחומי ארה"ב בעתיד.

 

נראה כי המהלך הוא ניסיון ראשוני של האומה האמריקאית להתגונן בפני השימוש בכלי שמיועד לאפשר לנשיא להעביר חוקים בצורה מהירה במקרי חירום - "הצו הנשיאותי", בשל שימוש מופרז בכלי זה על ידי הנשיא טראמפ כבר בשבוע הראשון לכהונתו. עו"ד בן פרגוסון פרסם בחשבון הטוויטר שלו את תמיכתו בשמירה על הדמוקרטיה האמריקאית וכתב "כעורך דין, בדיוק לשם כך אנו הגענו ללימודי משפטים".

 

 


הנשיא טראמפ, שהתקשה לקבל את החלטת בית המשפט,  לא הסתיר את מורת רוחו מהחלטת בית המשפט, ותפקף את השופט ישירות כשצייץ בטוויטר, כבר בשש בבוקר (שבת, 4 בפברואר) בתגובה להחלטתו "הדעה של אדם זה המכונה "שופט" פוגעת באכיפת החוק בארצנו, מגוחכת ותבוטל בעתיד!".

הוסף תגובה חדשה