התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראל

בתי הנבחרים של ניו יורק ואילינוי מובילים את הדרך להחרמת מי שמחרימים את ישראל
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 22.06.2015 11:00
למרות שהדרך התחוקתית עוד ארוכה, יהודי ארה"ב רשמו הישג כביר לאחר שברוב של 149 נגד 1 אישר בית הנבחרים של ניו יורק הצעת שתוציא אל מחוץ לחוק את ארגון BDS

 BDS

בהחלטות חסרת תקדים, המסמנות את הדרך לבתי נבחרים וסנאט בכל מדינות ארצות הברית, בתי הנבחרים של מדינות ניו יורק ואילינוי אישרו הצעות חוק מדינתיות שיוציאו אל מחוץ לחוק כל ארגון (כמו BDS) וכל חברה שתהיה שותפה בפעילות להטלת חרם או סנקציות נגד ישראל.

ההישג במדינת ניו יורק מרשים במיוחד: הצעת החוק עברה כמעט פה אחד - רק אחד התנגד.

על פי עקרונות החוקה האמריקנית, הצעת החוק עוברת עתה לסנאט של מדינת ניו יורק, שלאחר אישורו יונח מול מושל המדינה, אנדרו קאומו, שבאישורו יופעל החוק החדש וייכפה על מי שמיפרים אותו.
משקיפים פוליטיים אומרים, כי לחוק מובטח רוב גם בסנאט, וכי המושל כבר הבטיח את חתימתו לאחר שיעבור את ערכאות האישור.

יוזם החוק הוא דוב הייקינד, המייצג בבית הנבחרים את הרבעים היהודיים בורו פארק ופלטבוש בעיר ניו יורק, שהצליח ללכד לצורך תמיכה בחוק החדש 149 חברי בית הנבחרים משתי המפלגות - עניין נדיר למדי בפוליטיקה האמריקנית.

בנאום הצגת החוק הוא אמר בין היתר: "מאז 1948 ועד היום לא עבר שבוע בלי שנעשה ניסיון לפגוע באזרחים ישראליים. היום אף אחד איננו רוצה שיקראו לו אנטישמי, אז נמצאה דרך עקיפה לאנטישמיות ששמה אנטי ציונות, אבל זו אותה גברת בשינוי אדרת".

כאמור, כל חברי בית הנבחרים, למעט צ'רלס ברן מברוקלין, דמוקרט אפרו-אמריקני הידוע ביחסו העויין לישראל, תמכו והצביעו בעד הצעת ההחלטה, שבפועל תאסור כל פעילות של חרם נגד ישראל בתחומי מדינת ניו יורק.

הפגנה, קיקיונית אך מטרידה, של תומכי הטלת חרם על ישראל בקמפוס של אוניברסיטה אמריקניתהפגנה, קיקיונית אך מטרידה, של תומכי הטלת חרם על ישראל בקמפוס של אוניברסיטה אמריקנית

קודם לכן החודש עברה הצעת חוק דומה בבית הנבחרים של מדינת אילינוי, וגם שם צפויים אישור הסנאט וחתימת המושל, כדי שאילינוי תתנקה גם היא מפעילות ה-BDS.

ברמה הפדראלית, גם בקונגרס של ארה"ב בוושינגטון - בסנאט ובבית הנבחרים - נידונה בימים אלה הצעת החלטה דומה, יוזמה של מחוקקים רפובליקנים. אם תעבור את בתי המחוקקים שם ותזכה בחתימת הנשיא, יחול החוק על כל מדינות ארה"ב. אך משקיפים פוליטיים נותנים להצעת חוק כזו סיכויי התממשות נמוכים בלבד.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: BDS

הוסף תגובה חדשה