התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ישראלים באמריקה

הגעת לארה"ב וקיבלת מלגה – מי יסעד ממנה? (מיסוי מלגות-ישראלי-בינ"ל- ארה"ב)
מאת: אשר טוריאל, רואה חשבון ומשפט העוסק במיסוי בינלאומי | פורסם: 16.05.2017 10:28
איך ממוסות מלגות שקבלתם בארה"ב? מסתבר שהתחום הרבה יותר מורכב ממנה שחשבתם, הכל על מיסוי מלגות בטור של רו"ח ומשפטן אשר טוריאל

Displaying Studenst Scholor Final_72.jpg

בעקבות מספר פניות, רציתי לכתוב היום על היבטי מס הקשורים במיסוי החל על מלגות שחלקנו מקבלים בארה"ב. נמקד את הדיון רק בישראלים שהגיעו לכאן למטרת הלימודים או המחקר ולא עולה שאלה ביחס לתושבות הישראלית שלהם.

אז היום אזמין אתכם למסעדה ובצלחת כמנה ראשונה - מלגת מחקר מקולומביה ויש מספר סועדים פוטנציאלים- נזמין אותם:

מי יושב בשולחן?

סועד ראשון -מס הכנסה ישראל:

הוראות תיקון 175 לפקודת מס הכנסה עשו סדר וקבעו מתי מס הכנסה יבקש לסעוד מהמניה ואף הוציא חוזר מפורט:
 

שלושה מקרים:

1. קיבלת מלגה כי את "תותחית" או אתה "עילוי" ואומרים לך -  "שב. תלמד. תחקור... ותהיה בריא" – אז ההכנסה פטורה- מס הכנסה לא יסעד לך את המלגה, תוכל להגיש לו  לו מושט במקום.

2. אבל, אם אומרים לך "בואי קחי מלגה, אבל את גם עוזרת בהרצאות" – חביבתי, זו לא מלגה – זו הכנסת עבודה!  מדובר  הכנסת עבודה ללא פטור ממס....(מהשקל הראשון) ומס הכנסה יתן ביס.

לא מאמינים? תשאלו את קרצ'מר.

3. המקרה השלישי הוא קיבלת מלגה (לא כי אתה עילוי), אלא כי נפתח grant  יש תקן וזכית ואתה בא ללמוד/לחקור. קוראים לזה מלגת קיום ומ"ה יתן ביס חלקי. עד 96000 שח תקבל פטור ומעל – ביס הכנסת עבודה

סועד שני -ביטוח לאומי ישראל:

זהו סועד קצת לא צפוי. לא בטוח לגבי הרגלי האכילה שלו. אומנם יש לו כללי מערכת עיכול משלו אבל הוא ממש נוטה לחקות את הסועד הראשון.
 

 1. ביחס למלגה מהסוג הראשון –"עילוי" – יש לי בסיס סביר לטעון שזה מחוץ לבסיס החוק של ביטוח לאומי. אני, משפטית, אטען שהסעיף בחוק הביטוח הלאומי שיכול "לתת ביס" הוא סעיף 345 (א) והוא יחייב במס הכנסות לפי סעיף 2 לפקודה ואם פקודת מס הכנסה לא מחייבת –גם ב. לאומי לא ייתן לו ביס. תוציאו לו בורקס במקום.

 2. ביחס למלגה מהסוג השני –הכנסת עבודה... –חייב בדמי ביטוח כאילו היה עובד שכיר ולפי השיעורים האלה.. ביטוח לאומי אף הוא יתן ביס

 3. ביחס למלגת מהסוג השלישי – מלגת קיום – עדיין לא כ"כ ברורים לי "הרגלי האכילה" של הביטוח לאומי כאן, ויש לי גם מספר מחלוקות גסטרו עם קולגות.... אבל הנה טיפים:

 4. מי שילך לקישור הזה ויראה שיש סטטוס בביטוח לאומי שנקרא "אינו עובד ואינו עובד עצמאי"  - ושם יש דרישה לדמי ביטוח על הכנסה שיש לאותו בעל סטטוס
   

 5. אך,  לדעתי – אשתמש בהוראות טופס 101 הישראלי והוראות מה שינויים במערך הניכויים לשנת המס 2011 – מס הכנסה בעצמו בא ואמר "עד גובה 96000 שח יש פטור", ומעל - מדובר  הכנסת עבודה. אם כך,  לדעתי זה מה שיאמץ ביטוח לאומי ביחס למלגות קיום.


התשובה שקיבלתי מביטוח לאומי:
 

שלום לך

"במענה לפנייתך ככלל מלגות אינן חייבות בדמי ביטוח  (כגון: מלגת קיום, מלגת הצטיינות), אלא , אם מדובר במלגה אשר משתלמת כתמורה כספית בגין עבודת הסטודנט,  למשל,  עוזר מחקר.

אם מדובר אפוא,  במלגה שניתנת בשל עבודה, הרי שמדובר בהכנסה של עובד שכיר רגיל בשעורי דמי ביטוח הרגילים שחלים על מעביד ועובד."

אבל מן הסתם, חשוב לציין כי מדובר בתשובה משירות לקוחות ואתם תמיד תוכלו לטעון כי כל מקרה לגופו.

 

מה הם הרגלי האכילה של סועד זה במקרה שבו מדובר במנה מסוג עקרת בית?

 

אם המנה היא אשה נשואה שאינה נותנת הרצאות תמורת המלגה, הרי שאינה נחשבת עובדת וביטוח לאומי לא יתן ביס.

https://www.btl.gov.il/Audience/akeretBayit/Pages/default.aspx


 

סועד שלישי –ארה"ב  IRS

האמריקאים מיישמים עיקרון דומה לפיו, קבלת מלגה אינה חייבת במס ובתנאי שמקבל המלגה אינו חייב לתת שירות בתמורה. אם הוא כן נותן, זה לא מלגה, זה שכר עבודה.

בנוסף, אם קיבלת מלגה העולה על הוצאות לימודים (שמוגדים כהוצאות שכר לימודים, ספרים וחומרים), כך למשל עבור דיור- אז המלגה עד גובה שכר לימד+ ספרים וחומרים זו מלגה פטורה ממס ומעל זו מלגה החייבת במס.


ראו כאן:
https://www.irs.gov/publications/p970/ch01.html

אך, בעוד שהכתוב מעלה הוא לפי הדין הפנימי האמריקאי, הרי שתושבי ישראל יכולים להנות מהוראות האמנה למניעת כפל מס.

אז לפני שארה"ב תיתן ביס למלגה –יצא השף מהמטבח וינפנף בהוראות סעיף 23 לאמנה לפיה

 1. אם הגעת עקב הזמנה –מראש עד לתקופה של שנתיים ללימוד או מחקר באוניברסיטה או מוסד מחקרי) –הכנסות ממתן שירות אלו (יפה!) פטורות ממס בידי ארה"ב

או שהוא ינפנף בהוראות סעיף 24 לאמנה לפיה אפשר יהיה לקבל פטור למשך 5 שנים....(יש שם קצת חריגים) –אבל אם ארה"ב –פדרל -במקרים אלו, אני לא צופה תיאבון גדול
https://www.irs.gov/pub/irs-trty/israel.pdf

יש פוטנציאל לסועדים נוספים –אלו הם ה state השונים. הלא אתם יודעים שלא כל state  מכבדת את הוראות האמנה...אבל היום אין מקום בשולחן ...

ישראל -פרקטיקה

 

לו הייתם שואלים אותי, 70 אחוז מהחבר'ה שחוזרים לישראל –אין להם מושג ביחס למה שכתבתי למעלה..וחוזרים לישראל וממשיכים כרגיל. שואלים אותי איך מס הכנסה או ביטוח לאומי ידעו בכלל מה היה לי כאן בארץ האפשרויות?

הניסיון שלי הראה את זה:


מס הכנסה ולאחר מכן ביטוח לאומי בודקים באחד מ-3 מצבים

 1. דרישה יזומה –למשל בקרב עובדי שגרירות וקונסוליה

 2. ביקורת יזומה למשל דגימה כניסות ויציאות מישראל. ביטוח לאומי למשל מצפה לתשלום מידי חודש לפי תעודת זהות

 3. מקרה אישי אחר

 

בתאבון חברים!


הכותב הינו רואה חשבון ומשפטן שעוסק במיסוי, משפט וחשבונאות בזירה הישראלית האמריקאית והבינלאומית, הכתוב הינו להשכלה כללית בלבד. אין לקבל החלטה ללא בחינה פרטנית של העובדות. הכתוב אינו מקים יחסי לקוח-רו"ח/עו"ד. הוא גם חסר חוש טעם.

הוסף תגובה חדשה