התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

עסקים ונדל"ן

רכישת האפליקציה היקרה בהיסטוריה: המרוויחים העיקריים ממכירת Waze הם המשקיעים האמריקנים
מאת: אביב רייזמן, פרשן כלכלי | פורסם: 11.06.2013 19:52
מה קרה מאחורי הקלעים של עסקת רכישת הסטארט-אפ הישראלי מרעננה, שפיתח אפליקציית ניווט GPS חינמית ושיתופית לטלפונים ניידים חכמים, ונקנה ב-1.1 מיליארד $

Waze חפש אותי בווייז

המשא ומתן, אמרו אנשים שהיו מקורבים לשולחן הדיונים, היה ארוך ומתיש. שלושה וחצי חודשים של עליות ומורדות, דיונים מסביב לשעון וניתוקים לימים ארוכים, התקרבות והתרחקות.

מייסדי Waze -  אפליקציית הניווט החינמית והשיתופית לטלפונים ניידים חכמים, בהם שמוליק קרת, אמיר שנער, אהוד שבתאי ונועם ברדין, הניחו את הקלפים בידי המשקיעים שלהם. תג המחיר אמנם ירד מ-1.3 מיליארד דולר, אבל המשקיעים בחברה מרעננה יגרפו מהרכישה כ-800 מיליון $.

המרוויחה הגדולה מהעסקה היא דווקא קרן הון סיכון אמריקנית, "בלו ראן", שהיא המשקיעה הגדולה ביותר בחברה.  שתי קרנות אמריקניות נוספות "קוואלקום" ו"קליינר פרקינס" ירוויחו גם הן. נציגי החברות הללו היו מובילי המו"מ. 

אבל גם כמה חברות ישראליות עשו מכה, בראשן חברות הביטוח הגדולות בישראל - הפניקס, כלל ביטוח והראל, המחזיקות בקרנות ההון סיכון  הישראליות "ורטקס" ו"מאגמה", שנציגיהן הובילו את המו"מ מהצד הישראלי. גם עמיתי קופות הגמל של בית ההשקעות הישראלי "הלמן אלדובי" צפויים ליהנות מהאקזיט.

Waze גייסה מאז הקמתה ב-2007 כ-67 מיליון $ ממשקיעים מאז הקמתה ב-2007. הכנסותיה השנתיות (מפרסומות) הם מיליוני דולרים בודדים בלבד.

5 שנים עברו על Waze עד שהפכה לאחת מאפליקציות הניווט הפופולאריות בעולם, המשרתת כיום כ-50 מיליון משתמשים מדי יום. בדרך שינתה החברה את שוק הניווט מקצה לקצה כאשר הפכה את הענף לחינמי וגרמה למתחרות  (כמו "טלמאפ") לשנות את המבנה העסקי שלהן למוצר הניתן בחינם ולאחרים (כמו iGo) להוריד מחירים.

 

שלוש שנות חסינות

אחד הסעיפים שהיו חשובים ביותר למייסדי ומנהלי Waze היה השארת החברה בישראל - והתחייבות גוגל הושגה לעניין זה למשך 3 שנים. ענק האינטרנט גם לא יוכל לפטר איש מ-107 עובדי החברה במשך אותן 3 שנים. והעיקר מבחינת האזיטורים: סכום הרכישה כולו ישולם למשקיעים - שייצאו מהתמונה, למייסדים ולעובדים. במילים אחרות, בעסקה לא כרוכים מניות; ומהצד השני, החברה תעבור במלואה לבעלות גוגל.

כדי להבין את גודל העסקה, אתר שיתוף התמונות "אינסטגרם" נמכר ל"פייסבוק" במיליארד $, אך שליש מהתשלום נעשה במניות "פייסבוק". העסקה של Waze היא כולה במזומן!

 

רשת חברתית לנהגים

ענק האינטרנט הודיע על כוונתו לשבץ את Waze במערכת ההפעלה אנדרואיד 5 - שצפויה לצאת לאור השנה, ותשולב במכשירים של יצרניות רבות - "סמסונג גלקסי", LG, "סוני", "מוטורולה" ועוד.

ובטווח הארוך יותר, גוגל מבקשת להשיק רשת חברתית לנהגים, ש-Waze אמורה להיות מסד מרכזי בה.

כל האנליסטים מסכימים, כי המחיר ששולם ל-Waze הוא מוגזם, למרות שהחברה מחזיקה מספר פטנטים טכנולוגיים שאינה עושה בהם עדיין שימוש וחושבו בערך החברה. כניסתה של "פייסבוק" למו"מ דחף את גוגל. Waze ניהלה משא ומתן עם שתי מתחרות האינטרנט בצוותים נפרדים אך בשקיפות מלאה. בשלב מסוים, סיפר מקור המקורב למו"מ, שהתנהל ברובו בסיליקון ואלי, פייסבוק היו מוכנים לחתום על הסכם עקרוני בתנאי שיופסק המו"מ עם גוגל.

כמעט ברגע האחרון, לאחר שרוב פרטי ההסכם עם פייסבוק כבר אושרו ותג המחיר היה 870 מיליון $ (40% במניות פייסבוק), גוגל הניחו מיליארד $ במזומן על השולחן.

צפו ברה"מ נתניהו מברך את מנכ"ל ומייסדי Waze על עיסקת המכירה המוצלחת לגוגל:

 

לעמוד הראשי

 

וידאו: IsraeliPM / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה