התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

ארועים - שומעים מוסיקה

שירי ירושלים - סקירה קצרצרה
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 30.11.2017 19:03
אפשר למלא הופעה שלמה עם שירים שנכתבו על ירושלים וכל זמן הוא הזדמנות טובה להיזכר בהם. אז מתי נכתבו השירים המפורסמים ומה עומד מאחוריהם?

ירושלים היא ללא ספק אחת הערים המפורסמות, המעניינות והמרתקות בעולם. עיר הקודש הפכה כבר מזמן למוקד עלייה לרגל עבור חובבי היסטוריה ויש לה כמובן מעמד מיוחד בקרב הנצרות, היהדות והאסלאם. אחת ההוכחות לכך היא המגוון העצום של השירים שנכתבו על ירושלים והמקום שכל אחד מהם תופס בתרבות הישראלית.

הרבה שירים הם אמנם כבר לא חלק מהדור החדש של הופעות בירושלים או בערים אחרות בארץ, אבל זה לא אומר איבדו ממשמעותם. הדוגמא האולטימטיבית לכך היא השיר "ירושלים של זהב" שנכתב על ידי נעמי שמר ומהווה חלק בלתי נפרד מהרפרטואר הישראלי. כל גרסאות הכיסוי לשיר הזה לא עמעמו ולו במעט את היופי שלו ואת הייחודיות. למעשה, נכון להיום ידועים כ-76 ביצועים שונים לשיר "ירושלים של זהב" ועוד היד נטויה.

 

לא רק ביום ירושלים: השירים שכולנו חייבים להכיר

 

שירים בנושא ירושלים מלווים את העם היהודי מאז ומעולם וחדרו לתוך הקנון התרבותי בעקבות מלחמת העצמאות ולאחר מכן מלחמת ששת הימים. השיר "אור וירושלים" של יפה ירקוני סלל את הדרך שלה למרכז הבמה הישראלית, והשיר "הכותל" של שלווה ברטי היווה השראה למאות אלפי חיילים. גם השיר "זאת ירושלים" של הגבעטרון מוכר מתקופת ההקמה של המדינה ולשיר "שבחי ירושלים" של אביהו מדינה יש מקום בשולחנות חג ובאירועים דתיים.

מלבד שירים ספציפיים, יש גם זמרים שמזוהים עם ירושלים. הופעות בירושלים של יהורם גאון לא מסתיימות בלי שהוא יתייחס לעיר הולדתו, מה גם שהוא אחראי על שירים ביקורתיים כמו "ירושלים של ברזל" ועל שירים מסורתיים יותר כגון "בשערייך ירושלים", "מעל פסגת הר הצופים" וכמובן "תן שבת ותן שלום". אין הרבה ערים אחרות בישראל שזוכות לזיהוי כל כך מכובד עם זמר ספציפי וזה מייצג מעולה את הייחודיות של ירושלים.

 

מה מאפיין שירים על ירושלים?

 

שיר מוצלח על ירושלים מגלם בתוכו את כל המאפיינים של העיר הזאת. השירים על ירושלים הם תמיד בעלי ערך מוסף, יש בהם נדבך שלא נגלה לעין ממבט ראשון והם נשארים עוד הרבה זמן אחרי שהיוצר שלהם הולך לעולמו. זה קרה עם השיר "ולירושלים עירך" שבו המילים מגיעים מהמקורות, עם השיר "כי מציון" שנלקח ישירות מתוך ספר ישעיהו וניכר באופן בולט בעוד שיר מאותו ספר – "שישו את ירושלים".

לסיכום, גם בערים אחרות בעולם יכולים ללמוד על הייחודיות של ירושלים מתוך כלל השירים שנכתבו עליה. אלו ללא ספק שירים מעוררי השראה והמקום שלהם בתרבות הישראלית ברור גם למי שמעולם לא ביקר בכותל המערבי.

 

הוסף תגובה חדשה