התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

המחלות הנפוצות שפוגעות בצמחים
מאת: מערכת ILUSA | פורסם: 30.10.2017 10:19
כמעט כל סוגי הצמחים חשופים למחלות ומזיקים והתפקיד שלנו הוא להעניק להם הגנה. איך נראים הסימפטומים הנפוצים וכיצד מטפלים במחלות השונות? הנה המדריך המלא

צמחים סובלים ממחלות בעיקר בגלל היעדר טיפול והגנה. את הופעת המחלות אפשר לזהות לפי סימפטומים של המזיקים והבעיה: לרוב יתכסו הצמחים בכתמים, יהפכו לחסרי חיוניות או פשוט יפסיקו לגדול.

יש הרבה סוגים של מחלות צמחים, בדיוק כמו אצל בני אדם, וחלקן הופכות במהירות להיות קטלניות. המחלות העיקריות נוצרות ממזיקים או פטריות וניתן למנוע נזק בלתי הפיך רק בעזרת זיהוי מוקדם של הסימפטומים וטיפול יעיל.

הכירו את הכנימה: המזיק הנפוץ ביותר בגינה שלכם

המזיק הנפוץ ביותר נקרא "כנימה" והוא מופיע באביב ובסתיו בעיקר על צמחים וגידולי ירקות כמו מלפפון, אבטיח ומלון, פלפל, פרחים ועצי פירות הדר. כנימות העלה נצמדות לעלים הצעירים וניזונות מנוזלי הצמח על הגבעולים או השורשים עד שהן מחלישות אותו.

בנוסף, הן מפרישות נוזל דביק שעליו גדלות פטריות שחורות שאותן אפשר לזהות בדמות נקודות שחורות על העלים עצמם. הסכנה העיקרית היא מפני עיוות של העלים על ידי הכנימות והפרעה לצמיחה התקינה. שיטת הטיפול המומלצת היא שימוש בתכשירי הדברה מלאכותיים ושטיפה של הצמח במי סבון למניעת התפשטות הכנימות.

איזה שיטות טיפול צריך להכיר?

את שאר שיטות הטיפול המתאימות להתמודדות עם מחלות צמחים צריך לבחור לפי מאפייני המזיקים. עש הטבק לדוגמא מתאר חרקים קטנים בצבע ירוק חיוור ובעלי צורה אליפטית שחורה שמפיצים וירוסים בחלק התחתון של העלים. תזהו אותם לפי עלים צהבהבים ותוכלו לטפל בהם באמצעות חומרי הדברה כימיים ואורגניים.

לחילופין, אקריות הן סוג של עכבישונים קטנים שדורשים מכם שימוש בזכוכית מגדלת. נוח יותר לזהות אותם באמצעות מעקב אחר שינוי בצבע העלים מירוק לכתום, צהבהב ומנומר ומטפלים בהם גם כן עם ריסוס או טבילה של הצמח בחומרי הדברה שימנעו את התפשטותם.

מגדלי צמחים מכירים טוב מאוד את הפטריה הלבנה "קימחון" שמתפשטת במהירות ונראית כמו אבקה לבנה על העלים, הגבעולים והניצנים. על מנת לטפל בפטריה הזו מומלץ להסיר לגמרי עלים מתים ונגועים ולשים את הצמח בסביבה מאווררת.

כך תגנו על הצמחים שלכם

טיפול מנע מתחילה בהגנה על צמחים מפני המחלות הנפוצות. חשוב לחטא את כלי הגינון לפני כל שימוש ולדאוג לניקיון של הכלים באקונומיקה במהלך גזירה, זמירה או שתילה. קחו בחשבון שמחלות פטרייתיות מתפשטות כאשר הצמחים צפופים מדי אחד לשני, לכן הרחיקו בין הצמחים השונים ונסו לדאוג שמספיק אוויר טרי יזרום ביניהם.

לבסוף, הימנעו מהשקיית יתר ותנו לאדמה להתייבש היטב כדי למנוע התפשטות של נגעים לא רצויים. אל תתביישו להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של דילמה והתלבטות ועקבו מקרוב אחר צמיחת העלים והסימפטומים.

 

הוסף תגובה חדשה