התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

כל האמת בזמן אמת

מי מפחד מביקורת ואיומים בינלאומיים?
מאת: יורם אטינגר, שגריר (בדימוס) | פורסם: 07.12.2012 19:11
השגריר בדימוס יורם אטינגר טוען, כי התנהלותנו מול הלחץ המופעל על ישראל עקב ההחלטה לבנות בירושלים והקריאה לפייס את מבקרינו בעולם, מבטאים אי-הבנה במזה"ת

את ירושלים - גם מעבר לקו הירוק

את ירושלים - גם מעבר לקו הירוק

הבהלה מהביקורת והאיומים הבינלאומיים המוטחים בישראל, עקב ההחלטה להקים 3,000 יחידות דיור בירושלים וביו"ש, והקריאה לסגת מההחלטה ולפייס את מבקרינו בעולם, מבטאים אי-הבנת ההתנהלות הבינלאומית והמזרח תיכונית כלפי ישראל.

במציאות גיאו-פוליטית חמורה יותר מהיום, הכריז ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, על הקמת המדינה, סיפח את ירושלים והכריז עליה כבירת ישראל, סירב לסגת מהשטחים "שנכבשו ב-1948" והודיע לשגריר האמריקאי ש"איומים לא ישפיעו על מדיניות ישראל", למרות אמברגו צבאי אמריקאי ואיומים בסנקציות כלכליות. 

ראש הממשלה לוי אשכול פתח במלחמת מנע ב-1967, איחד את ירושלים והקים את שכונת רמת אשכול מעבר ל"קו הירוק" בירושלים למרות לחץ ברוטלי אמריקאי ובינלאומי.

ראש הממשלה גולדה מאיר הורתה להקים את שכונות גילה, רמות והגבעה הצרפתית המאכלסות כ-100,000 איש בתגובה לתביעת ארה"ב והעולם לחלק את ירושלים ולסגת לקווי 1967.

ראש הממשלה מנחם בגין הפציץ את הכור הגרעיני בעיראק ואת מפקדות אש"פ בלבנון, הקים התנחלויות, החיל את החוק הישראלי ברמת הגולן ודחה באגרסיביות את "תכנית רייגן", למרות אמברגו צבאי אמריקאי, השעיית אספקת מטוסי אפ-15 ורכש אמריקאי מישראל, ביטול שיתוף פעולה אסטרטגי עם ישראל ומסע הכפשות אמריקאי ובינלאומי.

מנחם בגין גער בשגריר האמריקאי וטען: "איננו רפובליקת בננות.... עם ישראל התקיים 3,700 שנים ללא שיתוף פעולה עם ארה"ב ויתקיים עוד 3,700 ללא שיתוף פעולה".

ראש הממשלה יצחק שמיר הכריז שלא יניח לארה"ב להכתיב לישראל את צרכיה הביטחוניים והרחיב את ההתנחלויות. למרות ועקב זאת הצליח לשדרג את שיתוף הפעולה האסטרטגי עם ארה"ב לממדים חסרי-תקדים – חרף התנגדות הנשיא בוש - וגייס את ארה"ב לצמצום דרמטי של נשירת יהודי ברה"מ.

עד 1993 הבינו ראשי הממשלה שארה"ב מעדיפה בעלת ברית שאיננה "שק חבטות", ושיחסי ישראל-ארה"ב סבים על ציר של ערכים ואינטרסים אזוריים וגלובליים משותפים, החורגים מעבר לסכסוך הערבי-ישראלי.

הם הבינו שסירוב להקריב אינטרסים ארוכי-טווח על מזבח נוחיות קצרת-טווח משדרג את תדמית ההרתעה של ישראל ואת מעמדה האסטרטגי.

מ-1993 חל מהפך בהתנהלות ראשי הממשלה ששיכנעו את מחמוד עבאס (אבו מאזן), שהוא יכול להפר את "הסכם אוסלו" ואף לצאת נשכר. 

ב-1993 יבאה יישראל וחימשה כ-60,000 טרוריסטים פלשתינים מסודן, תימן, עיראק, ירדן, סוריה, לבנון, לוב ותוניסיה, העניקה להם את עזה ו-40% מיו"ש.

התגובה הפלשתינית הייתה צפויה: חינוך לשנאה, הסתה, טרור והפרת-הסכמים חסרי תקדים. ככל שמדיניות ישראל רופסת יותר, כן גוברת העזת ותוקפנות הפלשתינים. 

לדוגמא, כ-2,000 ישראלים נרצחו בידי הטרור הפלשתיני (במיוחד אש"פ) מאז אוסלו, לעומת 250 שנרצחו מ-1978 עד אוסלו.

בשנת 2000 הציע ראש הממשלה אהוד ברק לסגת לקווי 1967, נסוג בבהלה מלבנון והביא לאינתיפאדה השנייה.

ב-2005 עקר ראש הממשלה אריאל שרון 25 התנחלויות ביו"ש ובעזה והביא למתקפת טילים חסרת-תקדים מעזה. אוזלת-יד נוכח התעצמות מאגר הטילים בעזה מ-2009 עד 2012 החמירה את מתקפת הטילים מעזה.

ההיסטוריה של מחמוד עבאס מוכיחה שאינו מוטרד מגודלה – אלא מקיומה – של המדינה היהודית.

על נתניהו להחזיר עטרה ליושנה ולהתמקד בנושא הנהנה מתמיכה רחבה בישראל ובארה"ב, ירושלים: שדרוג דרמטי של תשתיות התחבורה, תעסוקה ודיור בירושלים, המהווה תנאי למהפך דרמטי ממאזן-הגירה-שלילי יהודי למאזן-הגירה-חיובי, ומותנה בהרחבה דרמטית של השטח המוניציפאלי מגוש עציון ונוקדים בדרום, עד ים המלח במזרח, הר בעל חצור בצפון מזרח וקירית ספר בצפון מערב.

בנוסף, יש להחיל את החוק הישראלי על אזור C ולאמץ את דו"ח אדמונד לוי, שופט בית המשפט העליון לשעבר, המאשר שלפי החוק הבינלאומי יו"ש אינו "שטח כבוש", שלישראל תביעה סבירה לריבונות ביו"ש ושההתנחלויות חוקיות.

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו ישרש - או ישריש - את מורשת טרום-אוסלו?

 

השגריר (בדימוס) יורם אטינגר מרצה בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלשתיני והמזרח התיכון. ללתאום הרצאות, הקישו כאן

רוצים להגיב? להביע את דעתכם? כיתבו לעורך הראשי

צילום מסך: מועצת ישע / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה