התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

כל האמת בזמן אמת

אדוני שר החוץ יאיר לפיד?
שרות ILUSA | פורסם: 01.02.2013 01:54
מנהיג "יש עתיד", יאיר לפיד, המנצח הגדול של בחירות 2013 זוכה לראיון מיוחד בשבועון Time ופורש את מה שהוסתר במערכת הבחירות - תפיסתו המדינית. קיראו אותה

יאיר לפיד

יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, מכין את הקרקע למה שהוא לא יהיה - שר החוץ הבא,שר החינוך הבא, שר האוצר הבא, אולי שר הביטחון הבא. לאור תוצאות הבחירות בישראל, נראה שאיזה תפקיד יקבל, זה תלוי רק בו.

בראיון לקארל ויק בגליון החדש של המהדורה הבינלאומית של השבועון Time, שהופיע היום, לפיד מפרט את תפיסותיו המדינית והביטחונית.

"הישראלים", מסביר שם לפיד, "שיכנעו את עצמם שאין עם מי לדבר בצד הפלשתיני, כי לא ניתן לסמוך עליהם. אני חושב שזו טעות. אני אמנם חושב שבאמת לא ניתן לסמוך על הפלשתינים, אבל זו בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו צריכים לדבר איתם... שלום עושים עם אויבים ולא עם ידידים.

"הסקרים מלמדים כי רוב הציבור הישראלי מאמין שפתרון שתי המדינות הוא הסביר ביותר, אבל השלים עם העובדה שזה לא יוצא לפועל. אני חושב שזה חסר אחריות".

 

"הדור הישראלי הבא יחיה לצד 6-7-8 מיליון פלשתינים"

לפיד תוקף בראיון את היוזמות הקודמות לשלום מצד השמאל הישראלי, ומבהיר שעל פי תפיסתו יש לגשת לנהל משא ומתן ללא תנאים מוקדמים: "אנחנו לא רוצים לעשות את הטעויות שעשה השמאל שוב ושוב, בכך שאמר מראש על מה אנחנו מתכוונים לוותר... אבא שלי לא הגיע לישראל מהגטו על מנת לחיות במדינה שהיא חצי יהודית וחצי ערבית. הוא בא לחיות במדינה יהודית... יש כרגע 3.3 מיליון פלשתינים בין הנהר לים. אם לא נפעל בנוגע לזה - הדור הישראלי הבא יחיה לצד 6-7-8 מיליון מהם. לכן, אם לא נעשה כלום בנידון, יהיה זה בגדר התעלמות מהעתיד".

בראיון אומר עוד לפיד, שבניגוד לשמאל הישראלי הוא מאמין בראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מאמין שהוא חושב כמוני לגבי חידוש השיחות עם הפלשתינים, רק שאין לו את הקואליציה שתתמוך בו... בשבועות הקרובים, אחת מהמטרות שלי תהיה לוודא שיש מספיק אצבעות שיורמו בעד מהלך כזה - מהקואליציה וגם מהאופוזיציה".

 

"האלוהים שלי טוב יותר משלך"

ברמז ל"בית היהודי" ולנפתלי בנט - קרוב לוודאי שותפיו בממשלה, הביע לפיד את התנגדותו להקצנה ולהרחבת הפער מול הפלשתינים: "מה שיש בינינו לבין הפלשתינים כרגע זה סכסוך לאומי. אם זה יהפוך לסכסוך דתי -  זו תהיה נקודת אל-חזור. עם חמאס כבר יש לנו עימות דתי, עם הפתח עדיין אין כזה. עם הרשות הפלשתינית יש לנו פער מדיני - ואנחנו צריכים לשמור על זה כך. משום שמחלוקת לאומית אפשר לפתור, אבל אם זה יגיע לרמה של 'האלוהים שלי טוב יותר משלך' - אז ייעשה הקונפליקט נצחי.... הרוב בישראל מבין, שבסופו של דבר, לצד גושי ההתיישבות שיישארו, משאר השטח ניסוג".

ברמה  האישית לפיד אמר ל-Time מה שכבר כבר לטלוויזיה הישראלית - שבכוונתו להיות ראש הממשלה לאחר הבחירות הבאות. "יש ואקום בהנהגה הישראלית, ונתניהו נהנה מזה, כי כל המועמדים האחרים הם קצת צעירים מדי. הרבה אנשים נוטים להעדיף את הרע אבל המוכר על פני מה שהם כלל לא מכירים. זה יעבור. מי שלא הצביע בשבילנו הפעם - יעשה זאת בפעם הבאה. יש לי סבלנות".

לעמוד הראשי

וושינגטון מקווה כי הקואליציה החדשה שתוקם בישראל תהיה "ממשלת מרכז תכליתית", שתפתח בשיחות ישירות עם הפלשתינים

לכל כתבות המדור הפוליטי "האמת בזמן אמת"

האם סטנלי פישר יהיה יו"ר הבנק המרכזי האמריקני הבא? (וידאו)

 

צילומי מסך: יאיר לפיד / יו טיוב