התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

כל האמת בזמן אמת

האם הסנקציות נגד איראן אפקטיביות?
מאת: יורם אטינגר, שגריר (בדימוס) | פורסם: 14.02.2013 20:57
השגריר (בדימוס) יורם אטינגר מגלה, כי הסנקציות פוגעות קשה בכלכלת איראן, אך לא במאמץ הגרעיני. 50 שנות סנקציות לא הצליחו לשנות מדיניות

צנטריפוגה מתוצרת המפעל הגרמני "יורנקו" מוצבת בכור האיראניצנטריפוגה מתוצרת המפעל הגרמני "יורנקו" מוצבת בכור האיראני

28 שנות סנקציות, יחד עם לחץ מדיני ומלחמת סייבר, לא הצליחו להרתיע את איראן מחתירה להפוך לכוח גרעיני.  ובכלל, 50 שנות "סנקציות" - מאז ההפיכה הצבאית בבורמה, לא הצליחו לשנות מדיניות של משטרים פורעי חוק. הדגש האמריקאי על סנקציות והידברות – במקום הדברה – מעניק לאיראן זמן נוסף לפיתוח ורכש יכולות גרעיניות. 

הסנקציות פגועות קשה בכלכלת איראן, אך לא במאמץ הגרעיני האיראני.

סנקציות אפקטיביות מחייבות שיתוף פעולה רב-לאומי שאינו בר-ביצוע היום. סין ורוסיה הן יריבות גיאו-אסטרטגיות שורשיות של ארה"ב ושואפות להחלישה במיוחד במפרץ הפרסי. לכן, הן מעניקות גיבוי לאיראן ומתנגדות למדיניות וושינגטון כלפי טהרן. הן מפיקות תועלת מהקשר המסחרי עם איראן, כפי שעושות הודו, יפן, תורכיה וחלק ממדינות אירופה, ללא קשר לתמיכתן ההצהרתית, כביכול, בהטלת סנקציות על איראן.

גם ארה"ב לא מיישמת כהלכה את תחיקות הסנקציות שלה עצמה, שעה שהיא יוצרת "חריגים" ההופכים אותן לבלתי יעילות ומעבירות מסר מזיק לאיראן.

אירופה מפגינה ציניות, מתעלמת מהחלטות וחוקים ומקריבה את המאבק ארוך הטווח לבלימת המירוץ הגרעיני האיראני על מזבח אינטרסים כלכליים קצרי טווח.

לכן, המושג "סנקציות אפקטיביות ונושכות" הוא דבר והיפוכו, כפי שגם מוכיחה ההיסטוריה של סנקציות רב-לאומיות נגד משטרים פורעי-חוק.

לדוגמא, 60 שנים סבורה ארה"ב שסנקציות ישכנעו את צפון קוריאה למתן את מדיניותה ולהימנע מפיתוח נוסף של יכולותיה הגרעיניות... אז צפון קוריאה העבירה את מוקד פעילותה המסחרית מדרום קוריאה ויפן לסין, למרות שבייג'ינג תמכה בהחלטות מועצת הביטחון 1718 ו-1874 נגדה. 

המשטר האכזרי, אידיאולוגיית ה"ג'וצ'ה" (אם אין אני לי מי לי) והכלכלה הריכוזית של פיונגיאנג מצמצמים את השפעת הסנקציות. 

בניגוד לצפון קוריאה, משטר האייאטולות רווי מגלומניה דתית אימפריאליסטית.

 

חוזרים על שגיאות עבר

סנקציות ואמברגו נשק ונפט – מתחילת שנות ה-60' - לא הכריעו את המשטר הלבן בדרום אפריקה. כלכלת דרום אפריקה אף נסקה בעקבות הסנקציות. מחיר הסנקציות היה רק 0.5% מהתוצר הלאומי הגולמי. המשטר הלבן הוכרע לבסוף ע"י אפקטיביות הרוב העצום השחור, פינוי הצבא הקובני מאנגולה השכנה והתפוררות בריה"מ; לא סנקציות.

משטר המיעוט הלבן ברודזיה (250,000 איש) קרא תגר, בהצלחה, על 15 שנות סנקציות של בריטניה, ארה"ב, צרפת והאו"ם, וחשף את מגבלות הסנקציות "האפקטיביות והנושכות". רודזיה הרחיבה את הסחר עם דרום אפריקה, והמושבות הפורטוגליות, אנגולה ומוזמביק.  המשטר הלבן קרס בעקבות מרד האוכלוסייה השחורה שפרץ ב-1972 ונסיגת פורטוגל ממושבותיה ב-1975.

אופציה צבאית אמריקאית – "מלחמת המפרץ" ב-1991 – ולא סנקציות, הסיגו את סדאם חוסיין מכווית.

איום בפלישה צבאית אמריקאית – ולא סנקציות – הביאו לשינוי פוליטי בהאיטי.

סירוב מדינות דרום מזרח אסיה, סין, יפן והאיחוד האירופאי לשתף פעולה עם סנקציות נגד נייאמר (בורמה) שיחק לידי משטר רודני.

50 שנות סנקציות נגד קובה לא הסיטו את משפחת קסטרו ממסלולה. 

הפצצת בלגראד ע"י ארה"ב ונאט"ו כן שיכנעו את סרביה להעניק עצמאות לשאר מרכיבי יוגוסלביה.

ההיסטוריה של הסנקציות כאופציה מדינית חושפת את מוגבלותן במאבק מול משטרים אלימים. השימוש בהן מסווה, בדרך כלל, את אי-הנכונות לשאת במחיר אופציות יעילות יותר. המאבק לבלימת התגרענות איראן מוכיח שמנהיגי העולם החופשי נחושים ללמוד מתקדימים ע"י חזרה על - ולא הימנעות' משגיאות הפוגעות באינטרסים קריטיים ארוכי-טווח.

יורם אטינגר מגיש הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לפרטים הקישו כאן
 

הלוח הפתוח נפתח לשירותכם - שימו מודעה חינם! (ראו בראש העמוד, מימין למעלה) דרושים-דירות-יד שנייה-ועוד

לעמוד הראשי

לחדשות השעה האחרונה - מתעדכן כל הזמן!

הסיפור המלא והבלתי מצונזר על סוכן המוסד, האסיר X, שהתאבד בכלא

אבטלה? הגברים נפגעו הכי הרבה והתאוששוּ הכי מהר

 

צילום מסך: AlJazeeraEnglish / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה