התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

כל האמת בזמן אמת

יממה לביקור אובמה: הבוחר האמריקני מצפה למדיניות פרו-ישראלית יותר
מאת: שגריר (בדימוס) יורם אטינגר | פורסם: 18.03.2013 22:00
ערב ביקור אובמה בישראל מתרבים הסקרים בארה"ב שבוחנים את מידות האהדה לישראל ועד כמה משקפים אותן הממשל ואובמה. יורם אטינגר מעריך את מדד התמיכה

אובמה ונתניהו בפגישתם בבית הלבן בתחילת 2012

ערב ביקור הנשיא אובמה בישראל - מניתוח סקר שהתפרסם בתחילת החודש באחד משני עיתוני גבעת הקפיטול בוושינגטון, The Hill, עולה כי הבוחר האמריקאי מודאג מיחס  נשיאו לישראל. סקר זה עולה בקנה אחד עם סקר אחר שהצביע על תמיכת שיא של אזרחים אמריקנים בישראל, משני קצות המפה הפוליטית.

סקר דעת הקהל שבחנתי נערך ע"י Pulse Opinion Research, והוא מוצא, ש-39% מאזרחי ארה"ב  סבורים שתמיכת הנשיא בישראל אינה מספקת ורק 13% סבורים שהתמיכה מופרזת.

הבוחר האמריקאי דבק בתמיכתו השיטתית והמוצקה במדינה היהודית, ששורשיה במתיישבים הראשונים בארה"ב במאה ה-17 ובאבות המייסדים במאה ה-18, שראו עצמם כ"עם ישראל המודרני". המדינה היהודית לא היתה אף פעם נושא חוץ טיפוסי, אלא נושא ערכי-פנימי הקשור ליסודות התרבותיים והמוסריים של ארה"ב: ערכים יהודים-נוצריים.

אחוז המצביעים הסבור שתמיכת אובמה בישראל לוקה בחסר גבוה משלושה סקרים קודמים שהתבצעו עבור העיתון The Hill מאז מאי 2011. 30% טוענים שאובמה אנטי-ישראלי ורק 28% טוענים שהוא פרו-ישראלי.  בסקרי מאי ומרץ 2011 אמרו 31% ו-32% בהתאמה שהנשיא לא תמך דיו בישראל ו-27% ו-25% בהתאמה אמרו שהנשיא תמך בישראל יותר מדי.

נבחרי העם האמריקאי, ברשות המחוקקת והמבצעת, קשובים לדעות הבוחרים יותר מכל דמוקרטיה מערבית. 

השיטה הפדרלית רואה בבוחר ציר מרכזי של התהליך הפוליטי, ושאגת הקרב "We shall remember in November” מהדהדת במסדרונות הכוח של הקונגרס והבית הלבן. 

מדי שנתיים עומדים לבחירה כל 435 צירי בית הנבחרים ושליש מ-100 הסנאטורים. הם מהווים את הרשות המחוקקת החזקה ביותר בעולם החופשי, שהיא זרוע ממשל השקולה בעוצמתה לזרוע המבצעת בממשל, הנשיא.

 

ישראל - אחת המדינות האהודות ביותר ע"י האמריקנים

סקר דעת הקהל של "גאלופ" ממרץ 2013 משבץ את ישראל, שוב, בין 5-7 המדינות האהודות על האמריקאים: 66% אהדה ו-29% התנגדות.

לעומת זאת, הרשות הפלשתינית - שאיננה אהודה על המשטרים הערביים, אך אהודה על אנשי "פלשתין תחילה" בוושינגטון ובירושלים - אינה אהודה על 77% ואהודה רק על 15%.

שוב פעם הרש"פ של מחמוד עבאס וסלאם פייאד, מצטרפת לאיראן, צפון קוריאה, פקיסטן, סוריה, אפגניסטן, עיראק ולב כישויות הפחות-אהודות על האמריקאים.

לפי "גאלופ", ישראל היא בעלת-הברית האהודה היחידה המעורבת בסכסוך מתוקשר עם שכנותיה. 

לכן, 66% האהדה לה זוכה ישראל הם מאוד משמעותיים, מכיוון שפוטנציאל האהדה כלפי ישראל מוגבל באופן חריג.

 

ישראל - בעלת הברית היציבה, האמינה והיעילה ביותר

ישראל נתפסת בעיני רוב האמריקאים כבעלת-ברית דמוקרטית, שותף-אסטרטגי בכיר במאבק נגד איראן המתגרענת, הטרור האסלאמי והרחוב הערבי הגועש; מוצב קדמי אמין באזור קריטי לאינטרסים כלכליים וצבאיים של ארה"ב.

במקביל, ההנהגה הפלשתינית - שהזדהתה עם הגוש הקומוניסטי, חומייני, צדאם חוסיין ובן-לאדן - מזוהה עם הרחוב המוסלמי, המקצין את עויינותו לארה"ב, כלפי משטרים רודניים ומושחתים וכנגד יריבוֹת של ארה"ב, ובראשן סין ורוסיה.

תוצאות הסקרים הנ"ל עקביים עם סקר Pew Research Center מה-27 לדצמבר 2012 (ישראל אהודה מהרש"פ ביחס של 1:5)... סקר CNN/Opinion Research Corporation מה-18 לנובמבר 2012 (יחס של 13%:59%)... סקר Foreign Policy Initiative מה-17 לספטמבר 2012 (70% תמיכה בישראל)... סקר Gallup ממרץ 2012 (יחס של 19%:71%)... ועוד.

כאשר הרחוב הערבי רותח, ישראל מצטיירת יותר ויותר כבעלת הברית היציבה, הצפויה, האמינה, היעילה והדמוקרטית ביותר (וללא תנאי) של ארה"ב במזה"ת ובעולם... כאשר הפולריזציה הפוליטית בארה"ב מחריפה, התמיכה בישראל מהווה מכנה משותף נדיר בגבעת הקפיטול בפרט ובארה"ב בכלל, המשקף ערכים, איומים ואינטרסים משותפים בין ישראל וארה"ב... ביקור הנשיא אובמה בישראל מהווה הזדמנות עבורו להוכיח לבוחר האמריקאי שהוא שותף לידידות העמוקה והמסורתית כלפי ישראל.

יורם אטינגר מגיש הרצאות בנושאי יחסי ישראל-ארה"ב, דמוגרפיה ערבית-יהודית, העניין הפלסטיני והמזרח התיכון. לפרטים הקישו כאן

 

עוד לקראת ביקור אובמה בישראל:

אובמה ישאל את הישראלים: "מה אתם מוכנים לעשות למען השלום?"

הנשיא אובמה, כשאתה מבקר במזה"ת, היזהר מאֶתנוֹ-צנטריוּת צדקנית

מה יעשה נשיא ארה"ב ברק אובמה בביקורו בישראל? סגן היועץ לביטחון לאומי, בן רודס, מפרט את לוח הזמנים של הנשיא, מסביר מדוע אובמה מגיע למזה"ת, את מי הוא יפגוש ועל מה ידון

 

לעמוד הראשי

מה חדש בלוח הפתוח?

 

צילום מסך: PBSNewsHour / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה