התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

איפה אמריקה ואיפה החלום? מי עני ומי עשיר?
מאת: מאיר דורון, העורך הראשי | פורסם: 12.08.2013 00:32
סקר חדש מעלה תמונה עגומה על מספר העניים בארה"ב שנמצא בשיא חסר תקדים: 46.2 מיליון בני אדם בגיל העבודה (25-60), כ-15% מהאוכלוסייה; בתוכם 19 מיליון לבנים

עוני בארצות הברית

 

ארבעה מכל 5 אמריקנים סבלו או סובלים מקשיי תעסוקה ונמצאים או נמצאו בקירבת קו העוני למשך לפחות שנה לפחות פעם אחת בחייהם.

זה מילא. אבל איך נאכל את הנתון שמספר העניים בארה"ב נמצא בשיא חסר תקדים: 46.2 מיליון בני אדם בגיל העבודה העיקרי (25-60), כ-15% מהאוכלוסייה; עלייה של 2.4% בהשוואה ל-2011, שאז צולם הגרפיטי שבתצלום למעלה.

נתונים מדהימים אלה שוברים את כל המיתוסים על הרווחה והעושר היחסי שבו חיים אזרחי ארצות הברית. הם נמצאו בסקר שערכה סוכנות הידיעות AP.

האם נאשים, כמו אובמה, את האבטלה מתמשכת בעקבות המשבר הפיננסי ב-2008 והמיתון שבא אחריו? בעוד נשיא ארה"ב מנסה לשכנע אותנו שהכלכלה האמריקנית מתאוששת, מתברר כי שנים של אי שוויון בהכנסות, מפוררים - לאט אבל בטוח - את כל מה שהתגשם לדורות קודמים בדמות "החלום האמריקני". הסקר גם חושף את התערערות האמון האמריקני בשיטה וב'הזדמנויות' שארה"ב מאפשרת.

עוני בארצות הברית

מי מסוגל לחיות על  23,021 $ בשנה ל-4 נפשות?

אלו הנתונים שנאספו ע"י "אסושיאייטד פרס":

יותר מ-19 מיליוני לבנים ירדו אל מתחת לקו העוני, המוגדר כהכנסה של 23,021 $ בשנה למשפחה בת 4 נפשות; והם מהווים 41% מאוכלוסיית העניים - מספר שיא של כל הזמנים בפלח אוכלוסייה זה.

63% מקרב הלבנים בארה"ב הגדירו את מצבם הכלכלי "עגום" - וזוהי רמת הפסימיות הגבוהה ביותר בפלח אוכלוסייה זה, שנמדדה מאז 1987.

76% מהלבנים עד גיל 60 אמרו שהם סבלו מחוסר ביטחון כלכלי לפחות פעם אחת בחייהם. הגדרת המצב שהוצגה לנסקרים כללה: אבטלה, ו/או הזדקקות לסיוע ממשלתי (כמו תלושי מזון), ו/או שהכנסת הנסקר ירדה מתחת ל-150% מקו העוני.

בכלל האוכלוסייה, 79% מאזרחי היבשת רואים "סיכון" שייחוו פעם נוספת חוסר ביטחון כלכלי בעתיד. הסיכון  להידרדר לעוני עולה בהתמדה בעשורים האחרונים, בייחוד בקרב גילאי 35-55.

עוני בארצות הברית

אצל האפרו-אמריקאים וההיספאנים עוד יותר גרוע

אם בקרב הלבנים נפלה שלהבת, שיעורי העוני בקרב אפרו-אמריקאים והיספאנים גבוהים פי כמעט 3; ובפלחי אוכלוסייה אלו, המתקרבים במהירות להיות רוב בארה"ב, העוני (פחות מ-23,021 $ בשנה למשפחה בת 4 נפשות) שורר ב-40% מבתי האב.

עם זאת, עדיין הרוב המוחלט של העניים החדשים הם לבנים.

רוב העניים הלבנים חיים במערב התיכון כשהמדינות 'המובילות' באחוזי העניים הן מיזורי, ארקנסו ואוקלהומה. מחוז ביוקנן בדרום-מערב וירג'יניה, ש-90% מתושביו לבנים, נחשב לעני ביותר ביבשת, 1 מכל 4 משפחות שחיות שם מוגדרת מתחת לקו העוני.

 

העניים ביותר: הצעירים שלא מתחתנים ובני ה-60 ומעלה

הפחד הגדול ביותר מעוני והסיכון הגדול ביותר להידרדר לשם קיים בקרב בני ה-60 ומעלה. ובצדק, בפלח אוכלוסייה זה סיכון העוני, כלומר התנסות באבטלה או בחיים על קצבאות רווחה, מגיע ל-80%! 76% ממשתתפי הסקר הלבנים מעל גיל 60 הוגדרו כעניים.

פרופסור מארק רנק מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שניתח את הנתונים, תמשיך שאם ארה"ב תמשיך במגמה הזו, בשנת 2030 חוסר ביטחון כלכלי תהיה הבעיה מספר אחד של כל אדם, בלי קשר למוצאו האתני, גילו או מינו.

ובמספרים, 85% מאוכלוסיית ארה"ב בגיל העבודה יחיו באי ביטחון כלכלי. הוא מאשים את אי השוויון בהכנסות והתרחבות הפער בין עשירים לעניים כגורמים העיקריים למשבר העוני בארה"ב.

אחת התוצאות של העלייה המתמדת בסיכון ליפול לעוני, מתבטא בעוד נתון שנמצא בסקר: שיעור הנישואים נמצא בירידה בקרב כל הקבוצות האתניות, ומספר האמהות החד-הוריות הלבנות מתחת לקו העוני השתווה למספרן בקרב האפרו-אמריקאים.

 

כתבות מומלצות באתר:

 
האשמה: גנבו 160 מיליון מספרי כרטיסי אשראי וחיוב (וידאו)... גברים מניו ג'רזי, בעלי אזרחויות מזרח אירופאיות, נעצרו ויואשמו בשוד האינטרנטי הגדול ביותר בהיסטוריה. הם פרצו למחשבי 17 מהחברות הגדולות בארה"ב ובמשך 7 שנים גנבו מהן לפחות 100 מיליון $. בין הנגנבות: הבורסה לניירות ערך בניו יורק, 7-Eleven ו-JC Penney. כך עבדה רשת ההאקרים הווירטואלית

 

המועמד היהודי לראשות עיריית ניו יורק נתפס (שוב!) על סקסטינג (וידאו והתכתובת המלאה)... בושות: לאחר שהודח לפני שנתיים מהקונגרס בגלל הודעות זימה ותצלומי עירום של עצמו ששלח לנשים באמצעות טוויטר, אנתוני ווינר נתפס שוב

 

לאסתר לא היתה בעיה לעבור מ-America’s Next Top Model לבסיס השריון בישראל... אסתר פטראק עשתה היסטוריה קטנה - הנערה היהודיה הדתית הראשונה בסדרת הריאלטי הפופולארית. היא היתה כבר על המסלול המהיר לקריירת דוגמנות בניו יורק, אלא שאז החליטה היפהפיה הישראלית-אמריקנית לשנות כיוון, לחזור לארץ ולהתגייס לצה"ל. על תפקיד משרדי היא אפילו לא היתה מוכנה לשמוע. קבלו אותה

 

לעמוד הראשי

 

צילומי מסך: ABC News / rick james / Elijah Stapp / יו טיוב

 

הוסף תגובה חדשה