התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

8 תשובות על הגירה, עבודה ועסקים בדרך לארצות הברית
מאת: מורדי בר, מיוחד ל-ILUSA | פורסם: 21.08.2013 22:29
איך ניתן להעסיק באופן חוקי עובד זר בארה"ב? עו"ד אביאל פרס, בעל נסיון של 16 שנים בטיפול בנושאי הגירה, מסביר אפשרויות, זמנים ואיזו אשרה מתאימה למי

עו"ד אביאל (חביאר) פרס:"ארה"ב מעודדת היום מאוד אנשי עסקים להשתלב בתוכה כאזרחים מן המניין"עו"ד אביאל פרס במשרדו בלוס אנג'לס:"ארה"ב מעודדת היום מאוד אנשי עסקים להשתלב בתוכה כאזרחים מן המניין"

 

עו"ד אביאל פרס (בתצלום למעלה), הגיע לעריכת דין אחרי מסלול חיים לא שיגרתי. יליד פורטו ריקו, הוא סיים אוניברסיטה בהצטיינות בהיותו בן 19 בלבד, ובחיפוש אחר קריירה בביולוגיה ובכימיה הגיע בשנות ה-80 לעבוד ב"ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק, שם הכיר יהדות וישראלים.

ב-1988 שינה פרס כיוון, התגייס לצבא ושירת כקצין אספקה במלחמת המפרץ - תפקיד שבזכותו זכה באות הכבוד השלישי בחשיבותו בצבא ארה"ב Bronze Star, על "שירות ראוי לשבח בתמיכה בפעולות צבאיות נגד כוחות אויב". רק לאחר שהשתחרר מהצבא החל ללמוד עריכת דין וזכה לפני 16 שנים בתואר דוקטור למשפטים, כשהוא מתמחה בנושאי. הגירה וזהו תחום עיסוקו העיקרי של עו"ד פרס מאז שהתיישב בלוס אנג'לס והתפרסם כמי שייצג משפטית את הזמר הפורטו-ריקני הנודע ריקי מרטין. בתוך נושא ההגירה, פרס הוא אחד ממשרדי עורכי הדין היעילים ביותר בארה"ב בטיפול בצווי גירוש ומתמחה בבעיות הגירה מיוחדות.

הפנינו אליו 8 שאלות שקיבלנו מגולשים באתר, הנוגעים לנושאי הגירה ותעסוקה.

אם אני רוצה להעסיק עובד זר בארה"ב, האם זה אפשרי ואיך עושים זאת בצורה החוקית?

עו"ד אביאל פרס: "החוק האמריקאי מאפשר למעסיקים לבקש עובדים זרים מסיבות רבות. למשל, בעונות שבהן קיים לחץ בענף בו פועל המעסיק; או כאשר המעסיק מאמין שהעובד הזר מתאים יותר ויבצע את עבודתו טוב יותר מאשר אמריקאי; או כאשר לא ניתן למצוא אמריקאי למישרה המבוקשת; וישנן עוד סיבות שיתקבלו ע"י משרד העבודה האמריקאי". 

האם ניתן להשיג ויזת עבודה למועסק שכבר נמצא בארה"ב?

עו"ד פרס: "זה אפשרי, והמעסיק שמעוניין בכך צריך קודם כל להגיש בקשה לשינוי סטטוס של העובד. אך קל יותר ועדיף להשיג את אשרת העבודה לפני הגעת העובד לארה"ב".

האם חייבים להתחייב להעסקת העובד הזר לכל החיים?

עו"ד פרס: "כלל וכלל לא. ישנן ויזות עבודה זמניות-עונתיות, למשל ויזת H-2B המאפשרת לעבוד בארה"ב לתקופה של עד 10 חודשים, עם אפשרות הארכה עד 3 שנים. בעל ויזה זו יכול לעבוד במקום עבודה אחד 10 חודשים, לעבור לעבודה אחרת לחודשיים, לחזור לעבודה הראשונה לעוד 10 חודשים, וכל מיני קומביציות אחרות. או אם המועסק הזמני הוא סטודנט זר, קיימת ויזת J-1 שגם היא מקנה אפשרות לעבוד 4 חודשים".  

איך משיגים ויזת עבודה בארה"ב

מהן האפשרויות לוויזות עבודה?

עו"ד פרס: "ישנם סוגים רבים של ויזות עבודה:

* ויזה H-1B לבעלי תואר ראשון, או ניסיון תעסוקתי שווה ערך בתחום התמחות ספציפי. להשגתה יש להוכיח - באמצעות תעודות ומסמכים המעידים על השכלה רלוונטית ונסיון מקצועי - שהמועסק הוא מוסמך לתפקיד שאותו הוא מתעתד לבצע.

* ויזה לאחיות, H-1C, מאפשרת להן לעבוד בארה"ב עד 3 שנים.

* ויזה לחקלאים, H-2A.

* הזכרתי את הויזה לעובדים זמניים, H-2B, שניתן לבקש עקב מחסור בכוח אדם מקומי מתאים.

* ישנה ויזה H-3 להכשרת עובדים. זוהי ויזה לארה"ב שתוקפה עד שנתיים ומיועדת להכשרת עובדים בארה"ב, והיא מתאימה לבעלי עסקים וחברות המבקשים להכשיר עובדים זרים שיחזרו לארצם וינהלו סניפים של החברה בארצותיהם.

* ויזה לרילוקיישן, L-1, מאפשרת העברת עובדים מיומנים או מנהלים בכירים מסניף העסק או החברה בישראל, למשל, לעבודה בסניף החברה בארה"ב. כאן יידרש המעסיק להוכיח כי מדובר באותה חברה, או שהיא סניף, שלוחה, חברת-אם או חברת-בת של החברה עבורה עובד אותו מועמד בישראל.

בנוסף, ישנן ויזות קשות יותר להשגה - לבעלי כישורים מיוחדים (O), לאמנים ולספורטאים (P) ועוד".

כמה זמן לוקח תהליך השגת אשרת עבודה?

עו"ד פרס: "בעבר התהליך היה ארוך ודרש התעסקות עם כמות עצומה של ניירת. התהליך לקח הרבה זמן וכל טעות קטנה במילוי הטפסים גררה עיכובים. היום המצב השתנה, ולהשיג ויזת הגירה לארה"ב זה הרבה יותר פשוט, קל ובעיקר מהיר".

מהם המילכודים שעלול להתקל בהם מעסיק המבקש להעסיק עובד זר?

עו"ד פרס: "על המעסיק מוטלת כיום חובה לוודא שאינו מעסיק עובד בלתי חוקי, ונגד מי שנתפס בכך ננקטות סנקציות. אני ממליץ ללקוחותיי להצמד לדרישות תכנית ה-Employee Verification של הממשל, שבין היתר בודקות נכונות של מספרי ביטוח לאומי הנמסרים למעסיקים".

מה עושים כשנגמרת תקפות ויזת העבודה?

עו"ד פרס: "ניתן להאריך חלק מאשרות העבודה, אך לא בלי סוף. לאחר שהעובד הוכיח את עצמו, המעסיק של האזרח הזר יכול להיות 'ספונסר' שלו, מה שיאפשר לעובד להגיש בקשה לגרין קארד. התהליך מהיר בהרבה עבור אלו שיש להם השכלה גבוהה או הכשרה מיוחדת".

ואם אני רוצה לעשות עסקים בארה"ב, להיות מועסק בעסק שלי?

עו"ד אביאל פרס: "הוויזה הטובה ביותר לכך היא EB-5 והיא המבוקשת ביותר היום ע"י מהגרים מישראל שפונים אליי. למי שמשקיע היום בארה"ב חצי-מיליון דולר ומעסיק מינימום 5 עובדים בעסק שהקים, או שנכנס אליו כשותף, נסללת דרך קלה ומהירה לאמריקה - לו ולכל בני משפחתו. למשקיע כזה מישראל אני אוכל להשיג גרין קארד תוך 6 חודשים עד שנה.

"מי שאינו רוצה להקים עסק, יכול להלוות את הכסף הנדרש למרכזים עסקיים מקומיים של הממשל, שישקיעו את הכסף בפרויקטים ובאיזורים בעלי עדיפות לאומית - ויחזירו את הכסף למשקיע תוך 3 עד 5 שנים... וישנן אפשרויות נוספות לבעלי עסקים, שאותם ארה"ב מעודדת מאוד להשתלב בתוכה כאזרחים מן המניין".

 

לשאלות נוספות ולטיפול מיידי ע"י עו"ד אביאל פרס, התקשרו בכל זמן לטלפון: 310-496-7333
או התחברו מכאן לאתר האינטרנט שלו לפרטים נוספים ולהתקשרות דיגיטלית

 

המשכנתא שתציל את אמריקה?... אובמה זומם לחסל את סוכנויות המשכנתאות הפדראליות "פאני מיי" ו"פרדי מק", שמסרבות לבטח עשרות-אלפי משכנתאות ל-30 שנה מדי חודש, משום שלא עומדים בסטנדרטים

 

צריכים מתנה? "יו בוטיק" הישראלי עושה את זה ייחודי, מעניין ומהיר... האתר U-Boutique הוא זירת המכירות החדשה למוצרי אמנות שימושית מישראל, הנמכרים היישר מהיוצר לצרכן בכל מקום בעולם. הרעיון הוא עבודות יד ולא מכונות

 

לעמוד הראשי

 

הוסף תגובה חדשה