התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

זאת הכלכלה, חביבי
מאת: אביב רייזמן, פרשן כלכלי | פורסם: 26.09.2013 22:54
פרשנות כלכלית: לאן תגיע תקרת החוב האמריקאית? איך זה שמחירי הבתים עולים, אבל נמכרים פחות בתים? מה פתאום הכלכלה שוב מקרטעת? ומי אשם בכל זה?

זאת הכלכלה, חביבי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הכלכלה האמריקאית מתקרבת שוב לשרטון, ומי שחשב שנפטרו הבעיות הכלכליות במדינה צפוי שוב לטעות.

על רקע נתונים כלכליים מעורבים, עולה שוב לדיון נושא העלאת תקרת החוב האמריקאית, שעומדת כעת על 16.7 טריליון דולר. אם התקרה לא תעלה, דבר שנצרך לו אישור הקונגרס, הממשל יחצה אותה למעלה ב-17 באוקטובר. הרפובליקנים דורשים שכל חריגה בתקרת החוב שהוסכם עליה, תקוזז מהתקציב שהוקצה לחוק ביטוח הבריאות. אובמה לא מוכן לשמוע על כך.

רוב הציבור האמריקאי - 56% מהנשאלים בסקר של סוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג", חושבים שקיצוצי הוצאות שייכפו על ידי הקונגרס יגרמו יותר נזק מתועלת לכלכלה האמריקאית שעדיין מתנדנדת באיזור אי הוודאות.

ואם תשאלו את האמריקאים מי אשם בכלכלה הצולעת, לא תקבלו תשובה אחידה: 40% מהנשאלים האשימו את הרפובליקנים, 38% את אובמה והדמוקרטים ו-22% הודו שהם לא יודעים מי אשם.

אי הוודאות היא ביטוי מפתח כשמביטים במספרים שמגיעים מתחום הנדל"ן:

מחירי הבתים עולים (עדיין מחירי הבתים נמוכים בממוצע ארצי ב-21% מהשיא שנרשם ב-2006), אבל העליות קטנות יותר בחודשים האחרונים מכפי שהיו בשנה שעברה, ובדרום ארה"ב אף נרשמה ירידת מחירים (מדד קייס-שילר/S&P). ככל הנראה קצב עליית המחירים מתקרב - אולי כבר הגיע - לשיא, מה שמתבטא גם בירידה במכירות הבתים הקיימים והחדשים בארה"ב.

מנגד, הריבית הממוצעת למשכנתאות ל-30 שנה שינתה כיוון והחלה לרדת מחדש לשיעור הנמוך ביותר מאז יולי - 4.32% (עדיין בקיץ שעבר אפשר היה להשיג משכנתא בריבית של 3.4%).

סימנים נוספים להתאוששות הכלכלית המקרטעת ניכרים בעלייה בהוצאות של הממשל והמדינות (חשבנו שקורה להיפך, שהם מורידים בהוצאות), בעלייה נמוכה מהמצופה בייצוא, ובקפאון בצריכה הפרטית. עבור הרבעון האחרון, ההערכה כעת היא שתחול עוד האטה בצמיחה. ונקודת אור יחידה היא ירידה קלה במספר התביעות החדשות המוגשות לקבלת דמי אבטלה.


הילרי קלינטון לנשיאות? "אני עדיין מתלבטת"... על רקע עדותה הסנסציונית של מאהבתו לשעבר של בעלה,כי קלינטון היא דו-מינית, סיפרה הילרי על חיי משפחה שלווים. וכן, יש לה מושג מה צריכה להיות מדיניות ארה"ב

בחירות אמצע הדרך בארה"ב: האתגר הבא של אובמה... בנובמבר 2014 יקבעו בחירות אמצע הכהונה השנייה בארה"ב האם אובמה יהיה "ברווז צולע" עד תום כהונתו או שיקבל צ'ק פתוח לשינוי יסודי בדרכה של ארה"ב

צדק חברתי? לא בארה"ב!... איך זה שהעשירון העליון גרף 50% מההכנסות בארה"ב, בעוד ש-99% מהאמריקאים העלו את הכנסתם ב-4 השנים האחרונות בקושי באחוז אחד? ותקראו מה המצב במאיון העליון

 

למוסף ישראלים באמריקה - בחדשות, בעסקים ובכלכלה, בחברה, בפוליטיקה ובפילנטרוטפיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, רוחניות, יחסים, הורות, צרכנות, מטעמים

למוסף מסכים - המלצות קולנוע, מוסיקה וטלוויזיה

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו מדי יום
 

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה