התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

האתר שתקע את רפורמת הבריאות של אובמה
מאת: שלומי אמיר ו"דוקטור" נתי | פורסם: 24.10.2013 22:21
איך נתקעה רפורמת הביטוח הרפואי, היהלום שבכתר אובמה, לא בגלל הרפובליקנים אלא בגלל אתר האינטרנט שדרכו אמור הכל להתנהל ושהושקעו בו 394 מיליון דולר

רפורמת הבריאות בארה"ב

כחודש לאחר שהושק אתר האינטרנט דרכו אמורים אזרחי ארה"ב להירשם לתוכנית ביטוח הבריאות הממלכתית החדשה - ObamaCare - האתר, שדרכו אמורה להתנהל המהפכה הבריאותית שאמורה לספק כיסוי לכל האמריקאים, לא מתפקד.

לאחר השקה מתוקשרת, מתגלה שבדרך ליישום הרפורמה היו לא מעט שלומאליות ותכנון לקוי ואף רשלני. כעת יידרשו מיליונים נוספים מכספי משלם המסים כדי לתקן את כל הבאגים במערכת, לאחר שכבר הושקעו בה 394 מיליון דולר. על פי הוראות הבית הלבן, גוייסו למשימה הלאומית כמויות מתכנתים עצומות, כולל כמה מומחים בקנה מידה בינלאומי.

כפי שמתברר בחקירה על ה"פלופ" שעורך בימים אלה הקונגרס האמריקני, הכתובת היתה על הקיר. בניסויים שנערכו שבוע לפני העלייה לאוויר, האתר קרס כשרק כמה מאות גולשים ניסו להיכנס אליו בו זמנית. ומדובר באתר שאמור לקלוט מיליוני כניסות בחודש, שכן הדד-ליין פוקד על כל אזרח ארה"ב להיות בעל ביטוח בריאות עד 31 במרץ 2014. לפי החוק החדש, אזרחים ללא ביטוח רפואי חייבים לרכוש כזה - באמצעות האתר - עד אמצע פברואר, על מנת שהביטוח ייכנס לתוקף עד סוף מרץ 2014. מי שיישאר ללא ביטוח אחרי המועד הזה ישלם קנס-מס מיוחד.

מסתבר עוד, כי צוותים של מתכנתים מחו במהלך הקמת האתר על "לוח זמנים בלתי אפשרי". "למרות שלממשל היו 3 שנים לבנות את האתר, ואנחנו התרענו שהמערכת סבוכה, הם חיכו לרגע האחרון", אמר בעילום שם ראש צוות מבוני האתר הלקוי. הוא הסביר שהמורכבות נגרמה בשל הצורך לחבר שמות ומשתמשים למאגרי מידע ושירותים רבים. "האתר פשוט לא מוכן לאתגר", אמר האיש.

אובמה הודה שהוא "מתוסכל יותר מכל אחד אחר... זה מייסר אותי". תכנית הבריאות היא 'היהלום שבכתר' לתקופת נשיאותו הכפולה, והנזק תדמיתי שנגרם לו עולה מסקרים שנעשו בימים האחרונים. סיפור האתר מעיב על חדשות טובות, כמו ירידה באבטלה לרמה הנמוכה ביותר מזה 7 שנים. "אני אעשה הכל למען תיקון מהיר של המצב", הוא הבטיח בנאום לאומה.

כמה מהיר? תיקון של 5 מיליון שורות קוד שצריך לתכנת מחדש זה לא עניין של ימים.

רפורמת הבריאות בארה"ב

הבעיות באתר ביטוח הבריאות האמריקני סיפק נשק חדש לרפובליקנים, מתנגדי הרפורמה. הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה הגיש הצעת חוק שתעכב את כניסת הרפורמה לתוקף עד שיוכח שהמערכת עובדת בצורה חלקה במשך לפחות 6 חודשים. הוא מטיל את האשמה המיניסטריאלית על שרת הבריאות, קתלין סביליוס ודורש את התפטרותה. אפילו דוברו לשעבר של אובמה, רוברט גיבס, הגדיר את ההשקה כ"אירוע מייסר".

שלל בדיחות צצות סביב האתר שכשל, והמוצלחת עד כה היתה של הבדרן ג'ימי קימל, שהציע לצופיו: "אם אתם נזקקים לשירותי בריאות, יש לכם 2 אופציות - אתם יכולים לחכות עד שיתקנו את האתר או שאתם יכולים להירשם ללימודי רפואה... לעבור את כל המסלול... לקבל הסמכה כרופא... ואז לטפל בעצמכם".

במקביל התפרסם מחקר, שגילה כי איכות הטיפול הרפואי שאמריקני מקבל בבית חולים משתנה לפי סוג ביטוח הבריאות שלו... או היעדר ביטוח.

המחקר (שמפורסם בגיליון החדש של המגזין Health Affairs), מצא כי חולים המבוטחים בתוכנית מדיקר ומדיקייד, המיועדת בעיקר לקשישים, מקבלים יחס גרוע במיוחד בהשוואה לחולים שבבעלותם ביטוח פרטי. וחולים בעלי סוג ביטוח שונה שטופלו באותו בית חולים לא טופלו על ידי רופאים בעלי רמת מומחיות וניסיון זהים. המחקר מצא כי  לחולים בעלי ביטוח פרטי היתה גישה לטכנולוגיית טיפול חדשה יותר והם גם זכו למעקב צמוד וטיפול אישי יותר.
כנגזר מכך, שיעור התמותה בקרב חולים בעלי ביטוח פרטי היה נמוך יותר משל מבוטחי מדיקייר ב-12 מתוך 15 מדדי איכות שנבדקו.

עם זאת, היו כמה קטגוריות שבהן מצבם של חולים בעלי ביטוח פרטי היה גרוע מזה של מבוטחי מדיקייר, כמו בבחינת שיעורי התמותה מכשל לבבי, שבץ או דלקת ריאות.
 

שינת לילה בנפרד: טוב לבריאות ולא מזיק לזוגיות... מחקר חדש מצא, כי בני זוג שישנים במיטה אחת לא מגיעים לשלבים העמוקים של השינה, שהן שעות השינה החשובות ביותר. ואיכות הזוגיות אצל הישנים בנפרד לא נפגעת

בחירות אמצע הדרך בארה"ב: האתגר הבא של אובמה
... בנובמבר 2014 יקבעו בחירות אמצע הכהונה השנייה בארה"ב האם אובמה יהיה "ברווז צולע" עד תום כהונתו או שיקבל צ'ק פתוח לשינוי יסודי בדרכה של ארה"ב

איך מיקי נפתלי כובש את ניו יורק (והפעם לבד)
... נפתלי, שעבד עבור איל ההון הישראלי יצחק תשובה והכפיל עבורו את מלון "הפלאזה" המפורסם, יצא בגיל 49 לדרך עצמאית ושנתיים אחרי מוכתר כנסיך הדירות החדש של NY
 

 

למוסף ישראלים באמריקה

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי

 

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל הזמן
 

צילומי מסך: KFFhealthreform / יו טיוב
 

הוסף תגובה חדשה