התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

כיף גדול להסתובב ב-SoHo
הטור הניו יורקי של חיים גרינפלד | פורסם: 01.11.2013 19:35
סיפורי ניו יורק: בוטיק דולצ'ה וגבאנה ואחד של לקוסט, החנות של "אפל" ופינת הרחובות פרינס ומרסר, "אולד נייבי" ו"גאפ" ואולי ג'סיקה פרקר תופיע מולי פתאום

רובע סוהו בניו יורקצילומים: חיים גרינפלד

לא הכרתי את הסוהו.

עברתי משם, פעם אפילו קבעתי עם מישהי לקפה ב"ארומה" שברחוב גרין.

אבל מעולם לא נסעתי לשם במיוחד.

לא פעם שאלתי את עצמי מה הסיבה. הרי מדובר בשכונה צבעונית ואטרקטיבית, יש האומרים מופלאה, עם חנויות מעצבים מושקעות, עם דוכני אמנים המוכרים תכשיטים ואקססוריז מעוצבים ואופנתיים, ועם נגיעה ממשית להוליווד בשל כוכבי העל הגרים ברחובות השכונה מרוצפי האבן.

ניסיתי לחקור בנבכי התת מודע והגעתי למסקנה הקלושה שהמקבילה הלונדונית של השכונה הקסומה, מרחיקה אותי עד היום מהסוהו. החל משנות ה-70 של המאה הקודמת, הצטיינה שכונת הסוהו בלונדון בבתי בושת, מועדוני חשפנות ובסחר בסמים. האזור רצוף בחנויות של סרטים וספרים פורנוגרפיים, ומאבקה של משטרת לונדון הוכתר בהצלחה מועטה, והיא רק הקטינה מדי פעם את היקפי התופעה אך לא יותר.

יום אחד חיפשתי כתובת מסוימת במפה, ולראשונה הבחנתי בכיתוב המשונה של שם השכונה: שתי אותיות גדולות ושתיים קטנות.

בירור קצר העלה שהשם הוא ראשי-תיבות תמימים והכוונה היא לאיזור הנמצא דרומית לרחוב האוסטון במנהטן; כלומר, שהשכונה מתחילה מדרום לרחוב זה. מכאן שהדמיון ללונדון (וממילא ההשוואה בין שתי השכונות) הוא מופרך לחלוטין, ובהחלט אין קשר בין השתיים.

אז נסעתי ל-South of Houston בקו 4 הירוק. יצאתי מהתחנה ברחוב ספרינג והלכתי מערבה. הרחוב המה אנשים כמו גם החנויות היקרות והאיכותיות, שבהחלט קורצות ומפתות בחגיגת המעצבים והמותגים.

מזג האוויר היה קריר ונעים והשמיים מעוננים. סוף עונה ותחושת התרוממות רוח בלתי מוסברת. כיף גדול להסתובב בעיר.

רובע סוהו בניו יורק

לכל שכונה issue, לכל רחוב סיפור. חלפתי במהירות על פני בוטיק דולצ'ה וגבאנה, אחד של לקוסט, והגעתי לחנות המיוחדת של "אפל". האווירה ברחובות כייפית, ניו יורקית לעילא. עברתי בפינת הרחובות פרינס ומרסר, חלפתי על פני "אולד נייבי" ו"גאפ", והבחנתי בחנויות אכסקלוסיביות לכלי בית.

ידעתי שעם השנים הפכה הסוהו למוקד משיכה לאמנים, שחקנים וסתם מפורסמים עשירים, ששינו את הדירות והחללים הזולים ללופטים גדולים ומרווחים ולגלריות, ובכך שינו את השכונה כולה. עם הזמן הפך הסוהו למבוקש ויוקרתי יותר ויותר, וכיום אמנים צעירים בתחילת דרכם לא ממש יכולים לגור כאן ולעמוד בתשלומי השכירות הגבוהים.

חיפשתי את הגל-עד שהקימו מעריציו של הית' לדג'ר שנמצא לפני שנים מעטות מת בדירתו שבשכונה, וסקרתי במבטיי את עוברי האורח, שמא תגיח לפתע מולי שרה ג'סיקה פרקר המתגוררת אף היא בשכונה המלבבת ומלאת הסטייל, ואולי אף תקדים לי בחיוך שלום בהיותה הניו יורקית האולטימטיבית על המסך ומחוצה לו.

בסוהו, כאמור, גלריות אמנות רבות ואף מספר מוזיאונים, אך מה שמאז ומעולם צד את עיני בשכונה והפך מצדי לאובססיית צילום של ממש, הם חזיתות הבניינים היצוקים ברזל שתמיד היו סימן ההיכר של שכונת ״סוהו״ (SoHo) במנהטן ניו יורק.

רובע סוהו בניו יורק

מדרגות הברזל החיצוניות המשולבות עם המרפסות הקטנות שתלויות כקישוט אורבני לבניינים, מרהיבות עין בעיניי. סמל ניו יורקי נוסף, ומקסים. ניתן לראותם בהמון סרטים, בפוסטרים מאפיינים של העיר, ובאינספור תמונות שנלכדו בעדשות מצלמותיהם של תיירים וצלמים חובבים.
המשכתי מערבה. רחוב תומפסון, רחוב סאליבן. או-טו-טו מק'דוגל והווילג' ,ובתי הקפה המיתולוגיים שבו.

בתחילת הסיור חשבתי, אם אני כבר בסביבה, לשלב גם את הצ'יינטאון וגם את ליטל איטלי, השכונות הצמודות לסוהו. אבל אם למדתי משהו מסיורי המעמיק -  הם אכן קרובות לסוהו, אבל עד כדי כך שונות שאין מערבבים שמחה בשמחה, וכי סוהו יש רק אחת.

לפחות בניו יורק.


חיים גרינפלדחיים גרינפלד גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול. בשנת 2011 פרסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית – חיים בכיוון אחד/‪Life On A One Way Lane‬.
צרו קשר עם חיים גרינפלד

 


הבית לבן, המוניות שחורות והאווירה עוינת. מתי יוצאת הרכבת חזרה?... נסיעה כפויה של ניו יורקי לוושינגטון די.סי התבררה כחוויה מפוקפקת למדי. חיים גרינפלד העביר יום ארוך מדי בעיר הבירה ושרד כדי לספר

 

היזהרו מחיקויים... היא תוססת וצבעונית, מהווה פנינה תיירותית ומציעה חוויה אינטנסיבית במיוחד. ביקור בצ'יינהטאון הוא בגדר חובה. חיים גרינפלד מסביר מדוע
 

למוסף ישראלים באמריקה

מומלצי החודש בבתי הקולנוע בארה"ב וחדשים ב-DVD

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן

 

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה