התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

33 שנים אחרי, רוצח היהודי גורדון הוצא סוף סוף להורג
מאת: רון ניב ודוד חריש | פורסם: 24.11.2013 02:39
ג'וזף פול פרנקלין התחפש להיטלר, בחר באקראי את בית הכנסת "ברית שלום" בפרבר של סנט לואיס, והגיע למקום כדי לבצע רצח לאחר טקס עלייה לתורה של חתן בר מצווה

הרוצח הסדרתי ג'וזף פול פרנקלין שהוצא להורג במיזורי

במשך 13 שנים, בין 1977 ל-1990, ניהל ג'וזף פול פרנקלין מסע ירי מחוף לחוף שבמהלכו רצח לפחות 20 יהודים ושחורים והפך בכך לאחד הרוצחים הסדרתיים האכזריים ביותר בתולדות הפשע בארה"ב. בסופו של דבר, האיש - שנחשף כגזען ניאו-נאצי - הואשם והורשע ברצח אחד בלבד, של יהודי בשם ג'רלד גורדון, בו ירה למוות מרובה צלפים כשיצא מבית כנסת בפרבר של העיר סנט לואיס, שבמיזורי.

אבל רק השבוע, 36 שנים אחרי הרצח, 24 שנים לאחר שנעצר, אחרי 3 ערעורים שנדונו בבתי המשפט, הרוצח שאימץ לעצמו את מראהו של הרודן הנאצי אדולף היטלר, שילם על פשעיו והוצא להורג בזריקת רעל בבית הסוהר 'בון טר' שבמיזורי, בגיל 63.

פרנקלין גדל בעיר מובייל שבאלבמה. את מסעות הרצח ברחבי ארה"ב ביצע כשהיה בשנות ה-20 לחייו, ומימן את עצמו באמצעות שוד 16 בנקים. הרבה מהתקפותיו כוונו כנגד יהודים. כך, למשל, הוא השליך פצצה על בית כנסת בעיר צ'טנוגה שבטנסי.

ב-8 באוקטובר 1977 הוא פתח את ספר הטלפונים, בחר באקראי את בית הכנסת "ברית שלום" בפרבר של סנט לואיס והגיע למקום כדי לבצע רצח. באותה עת נערך במקום טקס עלייה לתורה של חתן בר מצווה. פרנקלין החל לפתוח באש בסיום הטקס, שעה שהאורחים התפזרו למגרש חנייה סמוך. אחד הכדורים פגע והרג את ג'רלד גורדון בן 42.

קורבנות נוספים של פרנקלין היו גברים שחורים שהסתובבו עם נשים לבנות. הוא נעצר ב-1990 אחרי שרצח שני צעירים שחורים שעמדו לצאת לריצה ביחד עם שתי צעירות לבנות בעיר סולט לייק סיטי, שביוטה. במהלך השנים הוא הודה ב-7 מעשי רצח שביצע ברחבי מיזורי, לקח אחריות על 20 מקרי רצח נוספים (בהם של שני קטינים אפרו-אמריקנים מסינסינטי) ועל נסיונות התנקשות רבים - בהם במו"ל המגזין הפורנוגרפי "האסלר" לארי פלינט, ובפעיל זכויות האדם ורנון ג'ורדן.

מו"ל המגזין הפורנוגרפי "האסלר" לארי פלינט

למראה הפלא, פלינט (בתצלום למעלה, משנות ה-80), שנפצע קשה בירי שאירע ב-1978 ונותר מאז משותק מהמותן ומטה, היה מראשי המתנגדים להוצאתו להורג של פרנקלין. "זה לא משום שלא מגיע לו למות", הסביר המו"ל, "אלא משום שעונש מוות איננו גורם מרתיע וכלא לכל החיים הוא עונש קשה הרבה יותר".

לאחר משפט שנמשך שנים, פרנקלין הורשע ב-1997 ברצח היהודי גורדון ונקבע לו פסק דין מוות. אלא שאז החל המורשע בסחבת משפטית ממושכת. בעתירה אחת טען שהוא חולה נפש. בעתירה אחרת מצאו עורכי דין ליקויים בעבודת חבר המושבעים שהרשיע אותו. עתירה שלישית היתה נגד השימוש ברעל 'פנטוברביטל' לשם הוצאתו להורג. כל הערעורים נידחו לאחר דיונים אינסופיים בבתי משפט במיזורי.

בעודו מובל לחדר ההזרקה, בית משפט פדרלי לערעורים מתח ביקורת על מדינת מיזורי בגלל שינוי שיטת ההוצאה להורג והורה ברגע האחרון לעכב אותה. פרקליטי המדינה הגיעו עד לבית המשפט העליון, שהורה לבסוף לבצע את ההוצאה להורג.

פרנקלין הוא המוצא להורג הראשון במיזורי ב-3 השנים האחרונות.

שנתיים אחרי, סודות מילצ'ן חוזרים לכותרות... לאחר שירד למחתרת בעקבות פרסום סיפור חייו בספר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן", מפיק הקולנוע הישראלי-אמריקני שוב שיחת היום בהוליווד. ג'יימס בונד
 

50 שנה לרצח קנדי: "אוי ואבוי שבתוך זה יש יהודי"...  לרצח נשיא ארה"ב ב-22 בנובמבר 1963 היתה זווית יהודית בלתי צפויה, בדמותו של ג'ק רובי, בן מהגרים יהודים מפולין, שרצח את הרוצח והכריז ש"שליהודים יש ביצים"

ראיון מיוחד עם עידן רייכל: "ישראל היא אחד ממאגרי ומשאבי התרבות הגדולים בעולם"... עידן רייכל סיים זה עתה סיבוב אמריקני שכלל 16 הופעות בפחות מ-3 שבועות. בדרכים, דוד חזן, עורך ישראלים ב-SE, שוחח איתו על אמנות ונסים, רייטינג ואיכות
 

לכל הסיפורים מאמריקה
 

למוסף ישראלים באמריקה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילומי מסך: NEWS /  LOCAL 12 / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה