התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

גם עירום וגם יהדות? הפטמה היהודית שמסעירה את הרשת
מאת: רון ניב | פורסם: 28.11.2013 20:47
קוראי הניו יורק טיימס נדהמו: בעמוד הראשון התנוסס תצלום של ישראלית החושפת את סימן הצלקת מניתוח להסרת גידול מאחד משדיה כשמעליו מתנוסס קעקוע של מגן דוד.

שער הניו יורק טיימס עם הפטמה היהודית

"ניו יורק טיימס" - בוודאי העיתון המכובד החשוב בעולם - מעורר סערה עולמית, לאחר שפירסם בעמודו הראשון תצלום של ישראלית לבושה בגופייה, החושפת את סימן הצלקת מניתוח להסרת גידול מאחד משדיה כשמעליו מתנוסס קעקוע של מגן דוד, זאת כהפנייה לכתבה על סרטן שד בקרב נשים בישראל, שעסקה בהתמודדותן של נשים יהודיות, בעיקר ממוצא אירופאי, עם הסכנה של מוטציה גנטית (מסוג BRCA) שעלולה לגרום לסרטן שד ומול ההמלצה הרפואית לבצע כריתת שד מניעתית.

עיתוני ואתרי האינטרנט של ניו יורק זינקו על המציאה-מעידה של העיתון הגדול. התגובות נעו בין הלם, זעזוע וכעס לבין חיוך על הנועזות הבלתי צפויה של הניו יורק טיימס שלראשונה בתולדותיו מפרסם בעמודו הראשי שד חשוף.

שתי תגובות אופייניות:

* "...לא רק הפטמה הופכת את התמונה למינית. גם התאורה והגופייה והתנוחה, שמזכירים מופע חשפנות".

* פרופסור גיאנין פאריסייר פלוטל מ-CUNY: "...התמונה מזכירה את הקעקוע של יהודים ואחרים במחנות המוות של הנאצים. יתכן כי האשה צעירה שנולדה כ-50 שנה אחרי הזוועות לא מודעת לאסוציאציות של התמונה, אך על הניו יורק טיימס להיות מודע לכך ולהימנע מתמונה כזאת".

טום בודקין, עורך התמונות בעיתון, הודה שצילום כזה לא היה אפשרי למשל ב-1980, אז החל לעבוד בניו יורק טיימס, אבל "מוסכמות וסטנדרטים משתנים", הוא הסביר את החלטתו לשים את הצילום. מודע לתלונות חלק מהקוראים והגולשים, הוא העיר ש"אם היינו עורכים את העיתון כך שלא יהיו תלונות בכלל, המוצר היה תפל לחלוטין".

צלמת העיתון, הישראלית רינה קסטלנובו, הופתעה מהרעש שנוצר. "צילמתי את דיוקנה של האישה. שוחחנו על הצלקת שלה ועל המחלה. חשיפת הפטמה לא הייתה מתוכננת", סיפרה רינה. לדבריה, האישה המצולמת ידעה למפרע שהתצלום עתיד להתנוסס בשער הניו יורק טיימס - ולא התנגדה לכך. והיא הוסיפה, כי בכתבות קודמות באותה סדרה על סרטן השד הופיעו כבר תמונות שדיים של נשים; אמנם לא בעמוד הראשון. "לדעתי זו תמונה יפה שמשקפת בצורה מושלמת את הסיפור".

ניו יורק טיימס מרבה לאחרונה להתנצל על פרסומים הקשורים בישראל. כך, למשל, התנצל העיתון לפני שבועות אחדים על תצלום שפורסם בכתבה על רצח החייל עדן אטיאס, שבו נראתה אמו של המחבל שאחראי לדקירתו של אטיאס כשהיא מקוננת על מעצרו של בנה (לעומת זאת, לא פורסם תצלום הנרצח).

קודם לכן התנצל העיתון על כתבה שפירסם על אשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שטענה כי לשרה אין זמן לילדיה.

יאללה יאללה, דודו אהרון מגיע לאמריקה... זמר מחונן, אחד הבולטים במוסיקה המזרחית בישראל בשנים האחרונות, אחד הרווקים המבוקשים בישראל, דודו אהרון חוזר ללה-לה לנד בסיבוב הופעות ראשון מחוף-אל-חוף
 

קריאה לישראלים בארה"ב: "השתלבו בקהילות היהודיות"... הקריאה יצאה מכנס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, המתקיים בירושלים. "רק איחוד הקהילות היהודית והישראלית בארה"ב יאפשר לשתי הקהילות לשרוד את ההתבוללות"

בוכים ושומעים את שיריו
... מדינה שלמה - על גלויותיה, אומה שלמה, עושים את מה שעשה אייל מניו יורק: ישב בדירתו, שמע את שיריו של אריק איינשטיין ובכה + "דוקטור" נתי מסבירה ממה נפטר
 

 

למוסף ישראלים באמריקה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות, על השולחן
 

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

הוסף תגובה חדשה