התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

לכל אניני החיך והטעם: כך מזייפים יין לעשירים
מאת: אורנית חיון | פורסם: 22.12.2013 01:41
רודי קורניאוואן נחשף כאחד מזייפני היין הגדולים בהיסטוריה, שהצליח למכור לעשירי העולם יינות זולים מעורבבים כיינות הנדירים והיקרים בעולם

זייפן היינות רודי קורניאוואן, המכונה גם דוקטור קונטי

בסוף השבוע הרשיע בית משפט במנהטן את רודי קורניאוואן (המכונה גם "דוקטור קונטי", בתצלום למעלה), תושב ארקדיה שבקליפורניה, הנחשב לאחד המומחים והאספנים הגדולים בעולם ליין משובח, באשמה שניצל את מומחיותו כדי להרוויח במרמה יותר מ-40 מיליון דולר באמצעות מכירת יינות מזויפים במסווה של היינות הנדירים והיקרים בעולם.

התובע הפדראלי הציג במהלך המשפט הוכחות כיצד במשך 5 שנים, מכר קורניאוואן (37), יליד אינדונזיה ממוצא סיני, יינות מזויפים אותם שיווק בהצלחה כנדירים במיוחד.

השיטה היתה פשוטה למדי: קורניאוואן ניצל את החיך המשובח שלו כדי למזג יחד יינות צעירים וזולים עם יינות צרפתיים ישנים משנות בציר גרועות. התוויות שעיטרו את הבקבוקים זכו לשימת לב מיוחדת על מנת להעניק להן אמינות של נייר עתיק.

בשנים האחרונות מופיעים היינות של קורניאוואן במכירות פומביות, בעודו טוען שהוא מבקש לפזר את אוספו העצום לכלל הציבור העשיר. היינות של הזייפן הפכו לטרנדיים ומחיריהם הגיעו לעשרות-אלפי דולר לבקבוק.
יינות זולים עם לייבלים ישנים, במרתף היינות הסודי של "דוקטור קונטי" בארקדיה, קליפורניה. מוצג מבית המשפטיינות זולים עם לייבלים ישנים, במרתף היינות הסודי של "דוקטור קונטי" בארקדיה, קליפורניה. מוצג מבית המשפט

 

קורניאוואן הגיע לארה"ב ב-1998 כשהיה בן 22, והחל לקנות לעצמו אחיזה בתעשיית היין באמצעות קשרים שטווה, יכולת שכנוע נדירה ונדיבות רבה, שכללה מתנות יינות שרקח לחברים, מכרים ואנשי מפתח בעולם היין.

אחד המעריצים הגדולים שלו היה ביל קוץ' – אחד מצמד התעשיינים הגדולים בארה"ב; והוא הראשון שעלה על הזיופים והגיש ב-2009 תביעה אישית נגד קורניאוואן בדרישה להחזיר לו 2.1 מיליון דולר ששילם על 219 בקבוקי יין שמכר לו קורניאוואן. הזייפן הכחיש ולבית המשפט במניו יורק הגיע להעיד יצרן יינות הבורגונדי הנחשב בעולם, לורן פונסו, שטען כי חשד באמיתות היין של קורניאוואן מטעימה ראשונה.

לאחר מעצרו הפדראלי במרץ 2012 נחשף מרתף היינות הסודי שלו - ובו נמצאו ההוכחות החותכות; למשל, יין זול מנאפה ואלי שהיה בתהליך סימון כיין Bordeaux צרפתי מבציר ישן. במהלך החקירה נמצא גם שהזייפן רכש יקב Burgundy בצרפת, ששם עורבבו יינות ליצירת הארומה 'הנדירה'.

במהלך המשפט, שהתקיים בניו יורק, התגלה, בין היתר, כי ב-2008 מכר קורניאוואן במכירה פומבית 'אוצר' שמצא - 6 בקבוקי Domaine Georges Roumier Bonnes Mares 1923, שנמכרו ב-110,000 דולר... אלא שהיקב שבו מדובר החל לפעול רק ב-1924.

בית המשפט בחן גם בקבוק שסומן כיין נדיר בשם jeroboam שיוצר ב-1945 ב-Château Mouton-Rothschild כביכול, ונמכר בלמעלה מ-55,000 דולר; היין, כפי שהעידו מומחים, נלקח מערבוב יינות שסך כל מחירם לא עלה על 100 דולר.

גזר דינו של זייפן היינות יינתן בחודש מרץ והתובע דרש את מכסימום הדין - 40 שנות מאסר.


למדור העסקים והכלכלה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, רוחניות, הורות, צרכנות ועוד
 


למוסף ישראלים באמריקה

לעמוד הראשי


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

צילום מסך: French Morning / יו טיוב; התביעה בניו יורק
 

הוסף תגובה חדשה