התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הנדיבים הגדולים של 2013: מארק צוקרברג ואשתו
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 02.01.2014 21:06
ארגונים ללא מטרות רווח סיכמו שנה מוצלחת בגיוסי כספים, מה שלא היה בשנים הקודמות. כמה תרמו הפילנטרופים, בגלוי ובסתר, בשנת 2013? רשימת ה"מי ומי" הנדיבים

מארק צוקרברג וברק אובמהמארק צוקרברג וברק אובמה: התרומה הגדולה ביותר שניתנה בפעם אחת על ידי פילנתרופ בן פחות מ-30

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, ואשתו, פריסילה צ'אן, היו הפילנתרופים הנדיבים ביותר בשנת 2013. למעשה הם כבשו את צמרת הנתינה בתרומה אחת של  18 מיליון מניות "פייסבוק" בשווי 992.2 מיליון דולר שנתנו לארגון צדקה הפועל באיזור בו ממוקם המטה של פייסבוק, בעמק הסיליקון.

כך עולה מנתונים שנאספו ופורסמו ע"י האתר Philanthropy. האתר מצא, כי זוהי התרומה הגדולה ביותר שניתנה בפעם אחת על ידי פילנתרופ בן פחות מ-30. יודגש, כי מדובר בנתינה מתוקשרת - לא מתן בסתר. מיליונרים ומיליארדרים אחרים ביצעו תרומות גדולות, בדרך כלל לגופים בתחומי החינוך והטכנולוגיה, אבל הרבה מהם העדיפו לתרום באופן אנונימי.

בסה"כ נתרמו בשנת 2013 3.4 מיליארד דולר. הרבה ארגונים ללא מטרות רווח סיכמו שנה מוצלחת בגיוסי כספים, מה שלא היה בשנים הקודמות. ועם זאת, התרומות עדיין לא חזרו לרמה של לפני פרוץ המשבר הכלכלי הגדול - 4.1 מיליארד דולר ב-2007.

התרומה הגלויה של צוקרברג וצ'אן מתווספת לתרומה קודמת שנתנו בני הזוג לארגון המאושר ב-2012, בסך 500 מיליון דולר, והיא מהווה שליש מסך התרומות שניתנו לארגון בשנה האחרונה.

15 תורמים תרמו כל אחד למעלה מ-100 מיליון דולר בשנה החולפת, לעומת 11 בשנת 2012.

פיליפ נייט, יו"ר תאגיד הנעליים וההלבשה נייקבמקום השני ברשימת נדיבי ארה"ב נמצאים פיליפ נייט (בתצלום למעלה), יו"ר תאגיד הנעליים וההלבשה "נייק", ואשתו פנלופה, עם תרומה של 500 מיליון דולר ל"קרן לבריאות ומדעים" של אוניברסיטת אורגון, סכום שיוקדש כולו למחקר הסרטן.

מייקל בלומברגהפילנתרופ השלישי ברשימה הוא מייקל בלומברג (בתצלום למעלה), שסיים השבוע את תפקידו כראש עיריית ניו יורק, שתרם 350 מיליון דולר לאוניברסיטה בה למד, ג'ונס הופקינס, כדי לקדם תכניות לימודים שונות ולהעניק סיוע כלכלי לסטודנטים. בסיום תפקידו טען בלומברג, כי בשנות כהונתו בראשות העיר ניו יורק, תרם מכיסו לארגונים ופרויקטים שונים בעיר כ-650 מיליון דולר.

במקום הרביעי נמצא מיליארדר הפייננסינג צ'ארלס ג'והנסון, שתרם 250 מיליון דולר להקמת בניין חדש באוניברסיטת ייל.

במקום החמישי - איל הנדל"ן סטפן רוס, שתרם 200 מיליון דולר לביה"ס לעסקים של אוניברסיטת מישיגן ותכנית הספורט שלה.

עוד ברשימה: התעשיין דייויד קוך (מקום 10), שתרם 100 מיליון דולר לבית חולים בניו יורק; ואילי ההשקעות היהודים-אמריקנים רונלד פרלמן (12) וסטפן שוורצמן (14), שתרמו כל אחד 100 מיליון דולר - הראשון לאוניברסיטת קולומביה והשני לאוניברסיטת Tsinghua.

לרשימה המלאה

התרומות הגדולות מהוות סימן לשיפור במצב הכלכלה ושוק המניות בארה"ב. קולג'ים ואוניברסיטאות היו הנהנות העיקריות מהתרומות הגדולות ב-2013 כאשר 12 מ-15 התרומות הגדולות נתרמו למוסדות להשכלה גבוהה.

 

חיים ושריל סבן: הרוטשילדים של יהדות זמננו... פורום סבן, שנחתם בבירה וושינגטון, נחשב זה מכבר לטנק המוחות הפוליטי המוביל בארה"ב, וראשי הפורום, חיים ושריל סבן, הופכים לברון רוטשילד של זמננו

4 הנדבנים היהודים הגדולים בלוס אנג'לס העבירו את הלפיד לבנותיהם
... במלון פאר בבוורלי הילס זכו להוקרה 4 מהאישים הנדיבים ביותר בקהילה הישראלית-יהודית בלוס אנג'לס, שבטקס מרגש העבירו את לפיד הנתינה לבנותיהם הצעירות

היהודים המעוּשרים ביותר בעולם... "פורבס" אוהב הדירוגים, מסדר לנו בשורה את 165 המיליארדרים היהודים בעולם. ביחד יש להם בכיס 812 מיליארד $

 

לכל הסיפורים החמים מאמריקה


למוסף ישראלים באמריקה

לעמוד הראשי

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

 

צילומים: White House (Pete Souza) / http://www.flickr.com/photos/neontommy/5141350743 / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה