התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

מה שקובע זה הכסף!
הטור הניו יורקי של חיים גרינפלד | פורסם: 16.01.2014 21:46
למה ביקור חברתי בניו יורק לא יכול להיות ספונטני? למה צועקים במקום לצפור? הסופר חיים גרינפלד על ארץ הדיסוננס, הדבר והיפוכו

ביקור מכרים ושכנים בניו יורק: טאבו (צילומים: חיים גרינפלד)ביקור מכרים ושכנים בניו יורק: טאבו (צילומים: חיים גרינפלד)

מה שקובע בתחום שיפוט הפסים והכוכבים הוא הצבע הירוק.

מה שמגדיר מי אתה ומה חשיבותך הוא כמה ירוקים יש לך.

ומה שמדהים בכל העניין הזה הוא הענייניות היבשה, חוסר הבושה והרצינות התהומית בה משפטים אלה נאמרים.

ענייניות אינה יבשה, היא עניינית. חוסר בושה איננו רלוונטי ורצינות תהומית אכן מאפיינת את האמריקאים בהתייחסותם לחייהם בכלל ולפרנסתם בפרט.

נציגי האיים הסוציאליסטיים שעוד נותרו בישראל בהחלט עלולים לנוע באי נוחות אם יביטו מערבה ויווכחו בחשיבותם העצומה של הכסף, האמצעים החומריים וכל העניינים שאינם עוסקים בכיבוש אדמה, בהתיישבות, וגם בתרבות וברוח.

ביקור חברתי בניו יורק לא יכול להיות ספונטני. גם אם עברת את מחסום הדור-מן וצילצלת בדלתם של חברים בקומה ה-38. אם תיפתח הדלת (אפילו זה לא ודאי), לא פחות מתדהמה תאחז בחבריך כשיראוך על מפתן ביתם, ושאלותיהם הראשונות ללא ספק תהיינה: מה אתה עושה כאן, אם קרה משהו ומדוע לא תיאמת.

גם אם תקיש במפתיע על דלתם של שכניך למסדרון, תיפתח הדלת אגב בהלה מסויימת, והשכן ייאלץ לגייס כושר משחק על מנת להעניק לך תחושה שרק לך הוא חיכה ושבדיוק ברגע זה אין אורח רצוי ממך.

אם תעמוד באור אדום ברמזור, והנהג שלפניך לא יסע כשיתחלף האור לירוק, יתכן שתגלה סבלנות ותחכה להתחלפות הבאה. אם גם בפעם הבאה יישאר הנהג שלפניך תקוע על עומדו ולא תצפצף, תהיה מועמד לגיטימי לקבל את פרס ישראל, אבל באמריקה אף גבה לא תורם.

אבל זכותך המלאה להוציא את ראשך מהחלון ולצעוק לנהג שלפניך בקול הכי רם שאתה יכול להפיק, להתחיל כבר לנסוע למען השם. הצופר במכונית? הוא נועד לחירום בלבד.

איפה ההומלס מהשדרה השביעית עושה פיפי?איפה ההומלס מהשדרה השביעית עושה פיפי?
 

אם באמצע טיול רגלי בשדרה השביעית תזדקק לפתע לנקביך, יהא זה אך טבעי ואפילו לגיטימי מצדך להעיף מבט סביבך, להיכנס בבטחה ללובי המלון הראשון שתראה, ולחפש את השירותים, לעיתים בהכוונתו החביבה של הדור-מן.

אבל אם מדובר בהומלס עליו גורלו לא שפר, סביר להניח שאותו דור-מן שאולי הגיע מאותו מילייה חברתי ועליו גורלו כן שפר, ינהג בקשיחות מביכה למדי, וישלח את האומלל לחפש את החברים שלו.

מונית צהובה: מחיר הטיפמונית צהובה: מחיר הטיפ
 

אם תעצור מונית צהובה, תתרווח בחדווה, תשקע במושב האחורי, ותנהל סמול-טוק נינוח עם הנהג הסימפטי אגב צפייה בנוף האורבני האהוב של הסיטי, זו יכולה להיות חוויה נחמדה ובעיקר יעילה.

אבל אם בגלל טעות אנוש פשוטה תתבלבל ולא תעניק טיפ לנהג בהגיעכם ליעד, תהפוך באחת לאויב האנושות, ולאחר הקללה הראשונה תבכר להימלט מהמונית ולהיעלם משדה ראייתו של הנהג הזועם.

זאת אמריקה.

זאת היבשת הנחשקת.

זוהי ארץ הדיסוננס, הדבר והיפוכו.

זהו המקום בו מגשימים חלומות, והמקום בו האפשרויות אינן מוגבלות.

זהו המקום הנלחם בשוהים הבלתי חוקיים באמצעות מדיניות ויזות קשוחה, והמקום בו אכיפה היא אכיפה, ושמו של בית המשפט יצא למרחוק.

זו המדינה המרכזת הכי הרבה ישראלים שחיפשו את מזלם מחוץ למדינתם, חלקם אפילו "הסתדרו", והם מאושרים... הם באמת מאושרים?

זו המדינה בה המילים המקודשות ביותר הן "דולר" ו "חופש". אבל..... לא, לא נדבר עכשיו על הפלות.

זוהי ארץ השפע. תרבות הצריכה, סגידה לכוכבי בד ומותגים.

זו הארץ בה אפשר למצוא הומלסים גרים בארגז קרטון גם במינוס 50.

זוהי אמריקה.

הסופר חיים גרינפלדהסופר חיים גרינפלד גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול. בשנת 2011 פירסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית: "חיים בכיוון אחד" / Life On A One Way Lane


צרו קשר עם חיים גרינפלד ולרכישת ספריו

 

 

טורים נוספים של חיים גרינפלד מרחובות ניו יורק:
 

קבלת שבת באפר ווסט... מורשתו הייחודית של הרב קרליבך משתמרת היטב בבית הכנסת הצנוע בשדרת ווסט אנד פינת 79, אך הריברסייד פארק שוקק החיים משך את הסופר חיים גרינפלד לא פחות

סיפורי ניו יורק: בחזרה ל-Ground Zero... "התאומים היו הרבה יותר משני מגדלים". חיים גרינפלד חושב על כל אלה שאותו בוקר ארור, ב-11 בספטמבר 2001, היה האחרון שלהם. טור זיכרון בלי אף מילה על פוליטיקה

 

נחשפה מזימה איראנית חדשה: גניבת התכניות האמריקניות לבניית F-35... ב-44 ארגזים שעמדו להשלח ע"י מהנדס אמריקני-איראני מארה"ב לטהרן ותכולתם הוגדרה "ספרי לימוד", נמצאו תכניות אב לבניית מטוס הקרב החמקן המתקדם והסודי בעולם

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה והפוליטיקה, בעסקים, בכלכלה, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום
 

הוסף תגובה חדשה