התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

האם תכנית אובמה תחזיר לנו את הפרטיות?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 17.01.2014 19:35
פרשנות: האם באמת תוחזר הפרטיות לאזרחי ארה"ב (והעולם) בעקבות הגבלת הציטוטים ההמוניים - או שייגרם נזק בלתי הפיך ליכולת האמריקנית למנוע פיגועי טרור

President Obama's Full NSA Speech


נאומו המלא של אובמה

 

שבועות עבדו הנשיא אובמה וצוות עוזריו על הנאום שאמור להחזיר לאמריקנים את האמון בערך הפרטיות ובממשל האמריקני.

במהלך חופשת חג המולד של הנשיא בהוואי, הוא בחן מסמך עב-כרס בן 300 עמודים, שנכתב ע"י ועדה שכללה מומחי מודיעין ומשפט והוקמה בעקבות גילוייו של אדוארד סנודן על פעילות "הסוכנות לביטחון לאומי" (NSA). מתוך 46 הצעות לפתרון שקיבל, גובשה תכנית אובמה .

חמש נקודות עיקריות מופיעות בתכנית הנשיא להשבת הפרטיות לעולם:

* "הסוכנות לביטחון לאומי" (NSA) - שהפעילה יכולות האזנה וציטוט על מיליוני אמריקנים - תידרש מעתה להשיג אישור מבית משפט לפני שתוכל להפעיל ציתות המוני לשיחות טלפון, אי-מיילים ואמצעי קשר דיגיטליים אחרים. הקריטריונים לקבלת אישורי האזנה וציטוט יוקשחו.

אין מדובר בבית משפט רגיל, אלא  בבית משפט לענייני מודיעין וביון, שמפקח על מעקבים וציתותים בתוך ארה"ב למטרות בטחוניות, והוא מתכנס בחשאי. הנשיא מציע לשנות את פעילות ביה"מ 'הסודי' הזה על ידי השמת פאנל של משפטנים שיפקחו על החלטות השופטים ויוודאו שאינן חוצות את הגבול לפרטיות האזרחים.

* ה-NSA קיבלה הוראה נשיאותית לא לבצע האזנות ועיכובים דיגיטליים על מנהיגי בעלות בריתה של ארה"ב. כידוע, אין כמעט מנהיג בעולם שלא נעקב ע"י "הסוכנות לביטחון לאומי", כולל מנהיגי ישראל.

* כל המידע שנאסף עד עתה באמצעות ציתות המוני יישאר לעת עתה בידי הממשל, אך הנשיא יפעל להעביר את אחסון המידע לרשות שלישית, בלתי תלויה, שזהותה תיקבע ע"י הקונגרס.

* ה-NSA תקבל גישה למידע שנאסף באמצעות ציטוט המוני, רק אם תציג לבית המשפט המיוחד "חשד סביר וממשי" שאזרח אמריקני עוסק בפעילות טרור.

* התובע הכללי אריק הולדר וסוכנויות המודיעין צריכים לחזור לאובמה עד 28 במרץ, עם הצעה לתכנית מעקבים רכה יותר, שאינה פוגעת בפרטיותם של המוני אזרחים מן השורה.

סמל הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומיאובמה מאמין ואמר זאת מפורשות, שעל מנת שסוכנויות המודיעין האמריקניות יהיו יעילות לטווח הארוך, הן חייבות לזכות מחדש באמונם של אזרחי ארה"ב ושל בנות בריתה של ארה"ב בעולם. אבל "הוויכוח בנושא הזה יהיה ארוך", הוא יודע, "ויחריף ככל שתתפתח הטכנולוגיה ויתרבו האיומים על הפרטיות".

אובמה רוצה להילחם בטרור, אך מבלי לפגוע בפרטיות של אזרחי ארה"ב. הבעיה של הנשיא היא שרבים מחברי הקונגרס, בעיקר רפובליקנים, אינם מאמינים שזה אפשרי. ובסופו של דבר, הם אלו שצריכים להשתכנע בהצעותיו של אובמה.

אבל בראש האופוזיציה לתכנית אובמה להחזרת הפרטיות, התייצב מיד ראש ה-NSA לשעבר, מייקל היידן, שאמר בחריפות כי אם תיושם תכנית אובמה ייגרם נזק חמור ובלתי הפיך ליכולת ה-NSA לאסוף מודיעין ולמנוע פיגועי טירור.

 

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה והפוליטיקה, בעסקים, בכלכלה, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד
 

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות


עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

וידאו: ‪WSJDigitalNetwork / יו טיוב

צילום מסך: ‪Zurep Enturan / יו טיוב

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה