התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הצד השני של אמריקה: בקליפורניה הוכרזה בצורת
מאת: אורנית חיון | פורסם: 20.01.2014 06:39
שעה שרוב רובה של אמריקה טובעת בגשמים ושלגים, שטפונות והצפות - קליפורניה סובלת מאחת משנות הבצורת הקשות בתולדותיה, ו-29 מחוזות במדינה הוכרזו כאזורי אסון

בצורת בקליפורניה

שעה שרוב רובה של אמריקה טובעת בגשמים ושלגים, שטפונות והצפות - קליפורניה סובלת מאחת משנות הבצורת הקשות ביותר ב-100 השנים האחרונות.

בסוף השבוע הכריז מושל קליפורניה, ג'רי בראון, על החלת מצב חירום לאחר 3 שנים של מיעוט גשמים קיצוני במדינה. 29 מחוזות בקליפורניה הוכרזו "אזורי אסון".

עד כמה חריפה בעיית המים בקליפורניה תעיד כמות הגשם שירדה בלוס אנג'לס ב־2013 - מעט יותר מ-100 מ"מ, כרבע מהממוצע הרב־שנתי. ואותו מצב בסן פרנסיסקו - 152 מ"מ של גשם ב-2013 לעומת ממוצע רב־שנתי של כ-560 מ"מ. 


מיעוט הגשם הביא להתייבשות מאגרי מים במדינה, ומצב החירום יאפשר לקליפורניה להשתמש במים מאתרים בעלי רגישות אקולוגית ומאתרים המשמשים לדיג, לטובת חוות חקלאיות.

ענף החקלאות בקליפורניה מגלגל 44.7 מיליארד דולר מדי שנה ואחראי לגידול יותר ממחצית הפירות והירקות הגדלים בארה"ב. אך מינהל המים של מדינת קליפורניה לא מצליח כבר כמה שנים לספק את כמות המים הדרושה להשקיית השדות, והחקלאים נאלצים לרכוש את המים שלהם מספקי מים פרטיים. בשנה שעברה הצליחה קליפורניה להקצות לחקלאים רק 35% מהכמות הנדרשת להם - 5 מיליארד מטרים-מעוקבים. השנה החשש הוא שהמדינה תוכל להקצות לחקלאים לא יותר מ... 5% מהמים הנחוצים להם, שכן הבצורת הקטינה גם את תפוקת החשמל של סכרים הידרו־אלקטריים, שירדה בכ־14% בשנה שעברה.

על פי הוראת מצב החירום, המושל פנה לתושבי קליפורניה בבקשה לחסוך בשימוש במים. אם המצב לא ישתנה בהמשך החורף יישקל חסכון כפוי במים.

עיריית סקרמנטו, בירת המדינה, הקדימה לתת דוגמא, וכבר הפכה לחוק דרישה מכל הצורכים מים ממנה לקצץ את צריכת המים שלהם ב־30%.
 
החשש הגדול בקליפורניה הוא מפני עלייה במחירי המים ותגובת שרשרת שתביא לעלייה במחירי החשמל ובמחירי התוצרת החקלאית.

"מושלים לא יכולים להוריד גשם", אמר בראון. "כל מה שאנחנו יכולים לעשות הוא למנות צוות משימה מיוחד, אך גם הוא יוכל לעשות רק מעט מאוד אם ארובות השמיים לא ייפתחו".

הכל על פרשות הרב פינטו: חקירות בארה"ב ובישראל... הכתב הפלילי אמיר זוהר (פוסטה) מתאר כיצד אנשיו של אחד הרבנים הפופולריים בעולם, התנהלו בשנתיים האחרונות כמו יחידת משטרה מקצועית

האם תכנית אובמה תחזיר לנו את הפרטיות?
... האם באמת תוחזר הפרטיות לאזרחי ארה"ב (והעולם) בעקבות הגבלת הציטוטים ההמוניים - או שייגרם נזק בלתי הפיך ליכולת האמריקנית לאסוף מודיעין ולמנוע פיגועי טירור?

כמה סיוע תקבל ישראל מארה"ב ב-2014?... תגידו מה שתרצו על אובמה, המספרים מדברים בפני עצמם וישראל צפויה לקבל ב-2014 סיוע אמריקני ברמת שיא. עדות על הידידות החמה שרוחשת גבעת הקפיטול לישראל

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה
 

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד


לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום: freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה