התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

אדוני הנשיא, מי אתה באמת?
הטור השבועי של חיים גרינפלד | פורסם: 29.01.2014 19:58
נשיא ארה"ב הוא מנהיג העולם החופשי, האמור לשאת מטען עצום, שאין דומה לו, על כתפיו. ובכן, איך אומר הסופר חיים גרינפלד... לא בטוח

אובמה נושא את נאומו לאומה בפני ישיבה משותפת של הקונגרס בוושינגטוןאובמה נושא את נאומו לאומה בפני ישיבה משותפת של הקונגרס בוושינגטון

 

ב-2004 נפטר רונלד רייגן. ג'ראלד פורד הלך לעולמו ב-2006. שני הנשיאים שנפטרו בעשור האחרון, מצטרפים לקרטר, בוש, קלינטון, בוש ואובמה, שיאריכו ימים ושנים.

נשיא ארצות הברית הוא מנהיג העולם החופשי, ומדובר מן הסתם באדם חכם וחזק במיוחד, משכמו ומעלה. בשר ודם, אנושי, אבל איש אשכולות האמור לשאת מטען עצום, שאין דומה לו, על כתפיו.

ובכן, איך לומר...לא בטוח.

את הכבוד הרב לו הוא ראוי, מקבל הנשיא בארצו ובכל רחבי העולם, אבל סקירה קצרצרה ובלתי מדעית בעליל על 8 הנשיאים האחרונים וגם על חלק מסגניהם, תגלה עובדות מביכות לעיתים, הידועות כמעט לכל אחד מעשרות מיליוני המצביעים הבוחרים.

ריצ'ארד ניקסון (נפטר ב-1994) הוא הנשיא היחיד בהיסטוריה של המדינה שהתפטר מתפקידו בשל פרשת שחיתות.

הנשיא פורד מעולם לא נבחר. לא לתפקיד הנשיא, וגם לא לתפקיד סגן הנשיא.

לאחר רצח הנשיא ג'ון קנדי הושבע סגנו ג'ונסון כנשיא וכיהן ללא סגן.

בעקבות זאת קבעו שני בתי הקונגרס, שבהתפנות משרת סגן הנשיא, יכול הנשיא למנות אדם (העומד בקריטריונים לכהן כנשיא) לתפקיד סגן הנשיא.

על פי סמכות זו היה פורד האדם הראשון שמונה כך לסגן נשיא לאחר פרישת סגנו של ניקסון ספירו אגניו בשל... שחיתות.

לאגניו סיפור עצוב ומקומם: לאחר הצלחה מטאורית וקריירה מרשימה, הוא נאלץ להתפטר מתפקידו ולפרוש מהחיים הפוליטיים עקב אישומים חמורים בהעלמות מס ולקיחת שוחד.

ג'ראלד פורד לא נבחר שוב. ייתכן שתלותה של רעייתו בטי באלכוהול ובתרופות הרגעה עד כדי כך שהיא נאלצה לעבור טיפולי גמילה, 'תרמה' לכך.

ג'ימי קרטר  נולד באיזור כפרי במדינת ג'ורג'יה. הבן הבכור מבין ארבעת ילדיה של משפחת חוואים. אביו עסק בגידול בוטנים וניהל מכולת. כל חודשי הקמפיין היה קרטר למשל ולשנינה נוכח אלמוניותו והרקע של משפחתו; "ג'ימי מי?" היה ביטוי שגור לכל אורך הקמפיין, וגם הבוטנים לא הפסיקו לעשות כותרות. קרטר ניצח בהפרש קטן, ולא נבחר בשנית.

רונלד רייגן היה שחקן קולנוע הוליוודי, בינוני אך מוכר. הוא נישא לשחקנית מצויינת שהתגרשה ממנו בדיוק באותה השנה בה זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר. רייגן נישא בשנית לשחקנית נוספת, ננסי, שאימצה את שני ילדיו הראשונים.

הנשיא ג'ורג' בוש האב כונה ע"י ביל קלינטון "טיפש". קלינטון שיחרר את הסיסמה "זאת הכלכלה, טמבל!", והשתמש בה לכל אורך הקמפיין. הסלוגן תפס והוא זכה בבחירות בהפרש גדול.

סגנו של בוש האב, דן קווייל, היה פוליטיקאי חסר תקדים. הוא היה חסר השפעה פוליטית ונטול סמכויות, והתבטאויותיו בנושאים שונים וטעויותיו הרבות והמביכות, הפכו אותו לחוכא ואיטלולא בכל כלי התקשורת ובציבור.

 

נשיא טיפש?

חוכמתו המופלגת של בנו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש, הנשיא ג'ורג' ווקר בוש הבן, יצאה למרחוק. יותר משליש מבעלי זכות הבחירה בבריטניה, 37 אחוז, סברו במהלך כהונתו כי נשיא ארה"ב "טיפש", והרוב ראה בו איום לשלום העולם. כך עלה מסקר שפורסם ימים אחדים לפני ביקורו של הנשיא בבריטניה, שלא הייתה היחידה בהעריכה כך את נשיא המעצמה הגדולה בעולם.

על הסתבכויותיו של הנשיא קלינטון אין צורך להרחיב. כולם יודעים על חיבתו לנשים, על מוניקה לווינסקי, חברתה לינדה טריפ והחוקר המיוחד קנת סטאר, ועל המשפט האלמותי והשקרי "לא קיימתי יחסי מין עם האישה הזאת, גב' לווינסקי". קלינטון, שלעג לאינטליגנציה של אזרחיו וטען שמין אוראלי אינו נחשב ליחסי מין, נחלץ בעור שיניו מהדחה היסטורית.

ברק חוסיין אובמה הכריזמטי עודנו מכהן, ונבחר לא מזמן לכהונה שנייה. בהיעדר לחצים ומתחים מבחירה נוספת, נרגע הנשיא, ועכשיו הוא נהנה מהכהונה המתאפיינת בין השאר בטכנולוגיה המתקדמת בקצב מסחרר, עד כדי אפשרות לצילום עצמי בחברת אישה יפה בטקס אשכבה.

הסופר חיים גרינפלדהסופר חיים גרינפלד גדל על ברכי החינוך הדתי-לאומי. בוגר ישיבה תיכונית ושירות צבאי בנח"ל המוצנח, תקופות שהטביעו בו חותם הניתן לזיהוי ברור בכתיבתו. לצד עיסוקו בעבר כעיתונאי בעיתון יומי, הוא עובד ב-30 השנים האחרונות במוסד בנקאי גדול. בשנת 2011 פירסם את ספרו הראשון בעברית ובאנגלית: "חיים בכיוון אחד" / Life On A One Way Lane


צרו קשר עם חיים גרינפלד ולרכישת ספריו

 

 

טורים נוספים של חיים גרינפלד מרחובות ניו יורק:

"בוא תיכנס, תלמד משהו, הרב בפנים"... פרשת הרב והניצב הפכה את היהודים חובשי הכיפות השחורות בניו יורק לכותרות ראשיות בישראל ובארה"ב, שלא ברצונם ושלא בטובתם. הסופר חיים גרינפלד מפרגן

מה זה הקור הזה?... "לא הצלחתי לחצות את השדרה החמישית... בוססתי בשלג בסוהו... אי אפשר לשחרר טפח רוכסן במעיל". הסופר חיים גרינפלד מתמודד עם שבירת שיאי הקור


"אי שחרור פולארד - אנטישמיות"... כך טוען אייב פוקסמן, מנכ"ל "הליגה נגד השמצה" (ADL). "מישהו שם למעלה מבקש ללמד את הקהילה היהודית בארה"ב לקח ומאיים: 'אל תעזו לעשות מה שהוא עשה'"

רון דרמר ואתניקס יככבו בגאלה של IAC בלוס אנג'לס
... השגריר הישראלי החדש בוושינגטון, להקת הרוק האתנית והאקזיטור המיליונר של WAZE, יעשו כבוד לארגון הקהילה הישראלית אמריקאית ולכמה מפעיליה המרכזיים

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מסך: ‪WSJDigitalNetwork / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה