התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

זה מה שסטנלי פישר חושב על הכלכלה האמריקנית: "הנורמליות עדיין לא הושבה"
מאת: שלומי אמיר, פרשננו הכלכלי | פורסם: 14.03.2014 20:25
בשימוע בסנאט, לקראת מינויו לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדראלי בארה"ב, הנגיד הישראלי לשעבר מגלה בפעם הראשונה מה הוא באמת חושב על הכלכלה האמריקנית

סטנלי פישר

סטנלי פישר, המועמד לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדראלי בארה"ב, מי שהיה נגיד בנק ישראל, התייצב בפני ועדת הבנקאות של הסנאט בוושינגטון והשמיע לראשונה את עמדותיו ביחס לכלכלה הגלובאלית והאמריקנית, כחלק מהליך אישורו לתפקיד הבכיר.

"כלכלת ארה"ב" - אמר פישר - "עדיין זקוקה לתמיכה חסרת תקדים על רקע נתוני אבטלה גבוהים. ועל מנת להגיע לרמת תעסוקה מירבית ביחד עם יציבות במחירים, יש להמשיך במדיניות מוניטארית מרחיבה.

"אמנם צריך להמשיך לצמצם את היקף הרכישות של ניירות הערך ע"י הפד ריזרב, אך יש לעשות זאת בהדרגה, באיטיות ובזהירות, ובמקביל להמשיך לתמוך במדיניות הריבית הנמוכה עד להתאוששות מלאה בשוק העבודה".

לתפיסתו של פישר, האבטלה צריכה להיות המיקוד העיקרי של הבנק הפדרלי בהנהגת נגידת הפד רזרב החדשה (שמינויה כבר אושר) ג'נט ילן  והוא עצמו. רק בשלב מאוחר יותר, הוא אמר לסנאטורים, "יהיה מקום לדבר על יחסי הגומלין בין אינפלציה לצמיחה".

זהירות ומשנה-זהירות הן מילות מפתח אצל פישר, אחד הכלכלנים המוערכים ביותר בעולם שכיהן בין היתר, בשנות ה-90, כסגן ראש קרן המטבע הבינלאומית. "עלינו לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע לאחריות הבנק הפדראלי על הפיקוח והרגולציה של הבנקים ושל השווקים. המיתון הגדול לימד אותנו שעל הפד לא רק ליישם את המנדט שלו, אלא צריך גם לתרום את חלקו בשמירה על יציבותה של המערכת הפיננסית", אמר פישר.

"הפד ריזרב צריך לעמוד על המשמר כל הזמן, לעקוב אחר יציבותם של המוסדות הפיננסים הנתונים לפיקוחו ומצב המערכת הפיננסית כולה. יעדים אלו לא תמיד מתיישבים זה עם זה, אך על הפד להתמקד בכל אחד מהם".

עם זאת, פישר מאמין כי הבנקים הקטנים בארה"ב אינם צריכים להיות כפופים באופן מלא לאותה רגולציה המסדירה את פעילות הבנקים הגדולים.

על רקע זה הסנאטורית אליזבת וורן חקרה את פישר על מהות קשריו עם תאגיד הבנקאות סיטיגרופ, ופישר השיב כי התקופה בה עבד שם הפכה אותו דווקא לרגולטור טוב יותר של הבנקים.

לא צפויה מהפכה גדולה עם  ילן ופישר בפד ריזרב. פישר הבהיר, כי הוא מאמין שתמהיל המדיניות בו נוקט הבנק הפדרלי כעת הוא "פחות או יותר מתאים... הבנק הפדרלי רשם התקדמות משמעותית בשיפור התעסוקה והחזרת היציבות במחירים, אבל הנורמליות עדיין לא הושבה".

בתשובה לשאלת אחד הסנאטורים, פישר התייחס לוויכוח המתנהל בין כלכלנים לגבי האופן הרצוי לממשלה להתמודד עם נטל חובות כבד לצד האטה בצמיחה הכלכלית, ואמר כי לתפיסתו מדינות לא יכולות לקצץ בתקציב ולעורר צמיחה של הכלכלה בעת ובעונה אחת.

עם פישר במישרת העל בכלכלה האמריקנית, נראה לאחר השימוע בסנאט שאנחנו בידיים טובות!

רקע:
"תהיה סגני ויחד נהיה צוות חזק", שיכנעה יו"ר הבנק הפדרלי החדשה את סטנלי פישר... העולם הכלכלי מוחא כפיים על מועמדות נגיד בנק ישראל לשעבר, בן ה-70, לתפקיד מספר 2 בחדר המלחמה של הכלכלה העולמית. מאחורי הקלעים של המינוי

כמה שווה סטנלי פישר?... לקראת כניסתו לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, נגיד בנק ישראל לשעבר חשף את חשבונותיו האישיים ומתברר שעשה הון שיהפוך אותו לאחד מעשירי הבנק הפדרלי

לכל הכתבות במדור העסקים והכלכלה

לעמוד הראשי - כל הכתבות החדשות

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

צילום מסך: ‪TASEONTV / יו טיוב / ‪Bloomberg TV‬

הוסף תגובה חדשה