התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

איזה מן יהודי הוא דונלד סטרלינג ומה הוא חושב על מדינת ישראל?
מאת: רון ניב | פורסם: 28.04.2014 21:37
כפי שחושפות הקלטות שמסעירות את אמריקה, מביקוריו בישראל התרשם המיליארדר היהודי-אמריקני שישראל היא מדינה גזענית, שבה היחס ליהודים שחורים הוא כאל כלבים

דונלד סטרלינג בצילום אחרון עם פילגשו-חברתו לשעבר וי סטיביאנו, במשחק של לוס אנג'לס קליפרסדונלד סטרלינג בצילום אחרון עם פילגשו-חברתו לשעבר וי סטיביאנו, במשחק של לוס אנג'לס קליפרס. עכשיו הוא מציע לה כסף; ובתצלום למטה אשתו הנבגדת, רושל-שלי (במשחק אחר)

רושל ( שלי) סטרלינג במשחק של לוס אנג'לס קליפרס

כך זה התחיל:
המיליארדר היהודי-אמריקני דונלד סטרלינג: לא רוצה שחורים במשחקים של הקליפרס (ההקלטה הראשונה המלאה)... הבעלים הקשיש של קבוצת ה-NBA, אחד מטייקוני הנדל"ן הגדולים באל.איי לא הסתיר גם בעבר את דיעותיו הגזעניות, אבל זה לא מפריע לו לצאת עם צעירה שחורה-מכסיקנית

דונלד דוקוביץ החליף את שם משפחתו לסטרלינג, כי השם היהודי שבו נולד ב-26 באפריל 1834 שיקגו, לא התאים לו. הוא חיפש שם שמשדר כסף והחליף את שם משפחתו באופן חוקי בבית משפט.

בן שנתיים עבר עם דונלד עם משפחתו, שהיגרה ממזרח אירופה, ללוס אנג'לס, לשכונה היהודית של הימים ההם, בוייל הייטס (היום שכונה 'מכסיקנית'). הוא למד בתיכון ציבורי וסיים לימודי משפטים באוניברסיטת  Southwestern. את הקריירה שלו הוא בנה כעורך דין המטפל בתביעות פציעה וגירושין. בשנות ה-60 החל להתגלות אופיו - גבר גס רוח ובוטה, בולדוזר דורסני, בעל אגו ענק, שהכריז שהוא רוצה להיות בעל הרכוש הגדול ביותר בבוורלי הילס, שקרא על שמו מגדלי משרדים ושכונות מגורים, שבגד באשתו בראש חוצות.

את המיליארדים הוא עשה בנדל"ן ובזכות השקעה פעוטה יחסית של פחות מ-13 מיליון דולר בקבוצת הכדורסל שהתפרסמה במשך שנים כעלובה והגרועה ביותר בליגת הכדורסל האמריקנית ה-NBA, אך שווה היום לפחות חצי-מיליארד דולר.

מאז שרכש את לוס אנג'לס קליפרס ב-1981, טיפח סטרלינג את המוניטין שלו כבעלים הקמצן ביותר ב-NBA. בין היתר הוא הציע שבקבוצה לא יהיו יותר מ-8 שחקנים, ומי צריך מאמן כושר. לפני מספר שנים, כשאחד מעוזרי המאמן חלה בסרטן הערמונית ונזקק לניתוח, אנשיו של סטרלינג הודיעו לו כי הקבוצה לא תממן את טיפוליו "מאחר שזה עלול להוות תקדים מסוכן".

דיעותיו הגזעניות ושנאתן לשחורים ולמכסיקנים, כבר עלו על פני השטח כמה וכמה וכמה פעמים בתביעות שהוגשו נגד סטרלינג. במקרה מפורסם אחד, הוא שילם פיצויים בסך 2.7 מיליון דולר לאחר שסירב להשכיר דירות בבניינים בבעלותו בלוס אנג'לס לשחורים. בתביעה מפורסמת אחרת שהגיש נגדו מנכ"ל הקליפרס לשעבר, אפרו-אמריקני, נטען שסטרלינג פקד עליו לחפש "ילדים שחורים עניים מהדרום ומאמן לבן".

אבל קמצנות היא דבר אחד, גזענות דבר שני ושרבוב ישראל, היהודים, השואה - זו כבר רמה אחרת. בהקלטות נוספות שפירסמה חברתו (לשעבר כמובן) הסביר לה סטרלינג בגסות רוח איך זה 'עובד' בישראל: גם בישראל יש יהודים לבנים ויהודים שחורים ("את מבינה?") ובישראל מתייחסים לשחורים כמו לכלבים, הוא מסביר לפילגש שלו. זה עניין של תרבות, הוא מעז להטיף לה. וכשהיא לא מבינה איך כיהודי, כמי שעמו עבר את השואה, הוא יכול להיות גזעני כל כך כלפי שחורים ומיעוטים אתניים אחרים - הוא אומר לה, שהשואה לא קשורה לגזענות.

"אדם מנוכר"

מייקל ג'ורדן, מג'יק ג'ונסון, שחקני הקליפרס, ברק אובמה, אפילו אשתו הנבגדת - לא נשארו אדישים לקלטות שחשפו שוב את פרצופו של סטרלינג.
שלי (רושל) סטרלינג, שבעצמה מחזיקה בתפקיד בכיר בהנהלת הקליפרס, מכירה את בעלה ואת בנות הזוג הרבות ש'אימץ' בשנות נישואיהם; הם לא גרושים. היא  הגיבה על דבריו בזעם: "כל המשפחה שלנו המומה מההערות הגזעניות של בעלי... הוא אדם מנוכר... ילדיי ואני לא שותפים לדעות הקדומות והנבזיות הללו. לא ניתן לאדם עם מוח מורעל לפגוע ברוח של האוהדים, בקבוצה ובעיר שאנחנו אוהבים".

השניים נישאו ב-1957 ונולדו להם 3 ילדים; בנם הבכור, סקוט, מת בגיל 32 בנסיבות שלא הובהרו מעולם עד הסוף - האם תוצאה של סכרת או שימוש מוגזם בסמים.

הזעם כלפי סטרלינג מגיע מכל עבר. ב"אורקל ארינה" באוקלנד, שם שיחקו הקליפרס במשחק פלייאוף (שבו הובסו קשות), האוהדים המקומיים הניפו שלטים נגד סטרלינג שלא נכח במשחק על פי הוראת הנהלת הליגה. באחד נכתב "הקליפרס למכירה" ועל אחר נכתב "הבאתי איתי בחור שחור למשחק". חברי להקת "הווילג' פיפל" ביקשו לאסור את השמעת השיר שלהם, YMCA, במשחקי הקליפרס. מאמן הקליפרס, דוק ריברס, לא בטוח לגבי עתידו בקבוצה, והוסיף שאם האוהדים יחרימו את משחקי הקליפרס הוא יבין אותם.

סטרלינג כדרכו ינסה לסגור את העניין בכסף. חברתו לשעבר וי סטיביאנו מחזיקה, על פי השמועות, 100 שעות הקלטה ש'מפלילות' את סטרלינג כמעט בכל נושא שבעולם, והיא כבר מחזיקה הצעה להסדר שתיקה.

מג'יק ג'ונסון וקבוצת המשקיעים שלו, שבבעלותם קבוצת הבייסבול לוס אנג'לס דודג'רס, מוכנים לקנות את הקליפרס מסטרלינג, והליגה מנסה לדחוף במהירות את העסקה על מנת להפטר מהפרשה המעיקה.

ראש עיריית סקרמנטו, כוכב העבר קווין ג'ונסון, רואה בפרשה "רגע מכונן בשביל הליגה, רגע מכונן בשביל כל השחקנים. חייבים להטיל סנקציות שיראו שבמשפחת ה-NBA יש אפס סובלנות כלפי גזענות".

לכל הכתבות החדשות

ראש העיר במיזורי "מסכים במידה מסויימת" עם בן עירו, הרוצח מקנזס סיטי (וידאו)... והוא שילם על כך במשרתו החדשה ממנה אולץ להתפטר בלחץ תושבי העיירה בת כ-2,500 התושבים שממנה הגיע הרוצח הניאו נאצי פרייזר גלן קרוס (מילר)

איך אפשר לעשות כסף מעניים יהודיים?... בביה"מ העליון במנהטן נחשפה מסכת של שוחד, הונאות, זיופים ומעילות מהחמורות ביותר אי פעם בקהילה היהודית בניו יורק.כיצד פעל במשך 20 שנה ארגון גמילות חסדים

תופעה: עסקים אמריקנים מוכרים לישראלים ברשת (קבלו מדריך במתנה)... יותר ויותר בעלי עסקים בארה"ב מנסים להגדיל את הכנסותיהם באמצעות פניה לצרכן הישראלי. ראיון עם ארז כלב, מומחה עולמי להגדלת מכירות באמצעות מדיה חברתית

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

למוסף סגנון חיים - בריאות, מחקרים חדשים שימושיים, תזונה ודיאטה, צרכנות, יחסים, רוחניות, הורות ועוד

עשו לנו like בעמוד הפייסבוק ותתעדכנו כל יום

וידאו קלטת: ‪MH370 Update / יו טיוב

צילומי מסך: ‪watchnba201415 / יו טיוב ‪DAHBOO77

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה