התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הטלפון הסלולרי שלנו הוא מבצרנו
מאת: רון ניב | פורסם: 26.06.2014 03:52
כך קבע בית המשפט העליון בארה"ב, שפסק כי על המשטרות להוציא צווי חיפוש מבית משפט אם הם רוצים להציץ בסלולר של חשוד או עצור

מי יציץ לטלפון הסלולרי שלנו

בתי המשפט בארה"ב הירשו במשך זמן רב לערוך חיפושים ללא צווים בטלפונים סלולרים של חשודים או עצורים, ולא אחת מנעו החיפושים הללו השמדת ראיות.

אבל לא עוד!

בית המשפט העליון בארה"ב החליט פה אחד, כי המשטרות צריכות מעתה להשיג צו חיפוש משופט כדי לחטט למישהו בטלפון הסלולרי.

השופט העליון ג'ון רוברטס, נימק את ההחלטה בצורך להגן על נתונים הנשמרים בטלפונים הניידים כאילו היו חלק מפרטיותו של אדם, "בהתחשב בכך שטלפונים סלולרים נמצאים בכיסיהם של יותר מ-90% מהאמריקאים, והם מכילים תיעוד דיגיטלי של כמעט כל היבט בחייהם - מהנדוש ביותר לאינטימי ביותר".

הפסיקה כוללת בתוכה גם מצלמות, נגני וידאו, פנקסי כתובות, יומנים, רשמקולים, ספריות, לוחות שנה, אלבומים, טלוויזיות, מפות ועיתונים.

השופטים אמרו, כי הם מודעים לשימוש שנעשה בטלפונים סלולריים לתיאום תקשורת בין פושעים ולעובדה שהם יכולים לספק מידע מפליל על פושעים מסוכנים, אך החליטו כי הפרטיות קודמת.

ביה"מ העליון נדרש להחליט בעקבות 2 תיקים שהגיעו לפתחו:

בתיק אחד נעצר אחד, דיוויד ריילי, בסן דייגו בשל רישיון שפג תוקפו. השוטרים מצאו במכונית אקדחים טעונים, ולאחר שבדקו את הסמארטפון שלו, התברר שהוא קשור לכנופיית פשע. חקירה מעמיקה יותר של הטלפון חשפה מידע שקישר את ריילי לתקרית ירי. הוא הורשע על ניסיון לרצח ונדון ל–15 שנות מאסר. ביה"מ לערעורים בקליפורניה פסק, כי לא היה צורך בצו מיוחד כדי לערוך את 2 הבדיקות 'הטלפוניות'.

התיק השני היה קשור לחיפושים שנערכו בטלפון של אחד, ברימה וורי, שנעצר בבוסטון והואשם בסחר בסמים ובאחזקת נשק בניגוד לחוק. ביה"מ לערעורים בבוסטון דחה את הראיות שנמצאו בטלפון שלו.

ביה"מ העליון בוושינגטון נדרש להחליט מי צודק.

לעתירה לביה"מ חברו מספר כלי תקשורת מובילים בארה"ב - ובראשם "ניו יורק טיימס", שטענו כי חיפושים בטלפונים סלולריים עלולים לפגוע בחופש איסוף ידיעות חדשותיות.

משרד המשפטים התנגד לפסיקה, בטענה כי טלפונים סלולריים אינם פריטים שונים מארנקים, תיקים ופנקסי כתובות, אך השופטים העליונים חלקו על דעת הממשל בציניות: "זה דומה לאמירה שרכיבה על סוס אינה שונה מטיסה לירח", קבע השופט רוברטס.

 

בקרו באתר החדש באנגלית Israel USA.net

לכל הכתבות החדשות

לכל הסיפורים החמים מאמריקה

למוסף ישראלים באמריקה - ישראלים בחדשות, בחברה ובפוליטיקה, בהיי-טק ובפילנטרופיה

מה קורה בעולם היהודי

צילום מוויקיפדיה / ערך iPhone
 

הוסף תגובה חדשה