התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

"אמרו לנו לשמור בסוד את דבר חטיפתו של סטיב"
מאת: רון ניב | פורסם: 22.08.2014 12:49
אומרים הוריו של סטיב סוטלוף ממיאמי, העיתונאי האמריקני השני שארגון "המדינה האיסלאמית" מאיים לערוף את ראשו אם ארה"ב לא תחדל להפציץ את כוחותיו בעיראק

העיתונאי האמריקני סטיב סוטלוף

רקע: ארה"ב מזועזעת: "המדינה האיסלאמית" כרתה את ראשו של עיתונאי אמריקני... הארגון הסוני הקיצוני מאיים גם בהוצאה להורג של עיתונאי אמריקני חטוף נוסף, אם לא ייפסקו ההפצצות האמריקניות על כוחותיו שתוך חודש כבשו שליש משטחה של עיראק

בעוד העולם כולו נסער מההוצאה להורג המחרידה של העיתונאי האמריקני ג'יימס (ג'ים) פולי בידי טירוריסט-ג'יהאדיסט בריטי, חבר ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), גובר החשש לגורלו של העיתונאי האמריקני השני שהופיע בסרטון - סטיב סוטלוף, בן 31, ממיאמי.

בעודו מטלטל את סוטלוף, שנראה כפות ידיים ולבוש גלימה כתומה, אמר הרוצח הלבוש שחורים, כי אם ארה"ב לא תפסיק להפציץ את אנשי דאעש בעיראק, סוטלוף יוצא להורג בעריפת ראש כפי שנעשה לפולי.

דבר חטיפתו של סוטלוף בסוריה בקיץ שעבר נשמר עד כה בסוד מפני הציבור על פי בקשת הממשל האמריקני לבני משפחתו.

"אמרו לנו שפרסום החטיפה תסכן אותו עוד יותר", סיפרו הוריו של העיתונאי, ארתור ושירלי, ואחותו לורן, שנבעתו למראה הסרטון שבו ראו את בנם בפעם הראשונה מאז שנחטף.

סוטלוף, עיתונאי עצמאי שכתב בין היתר למגזינים ולאתרי אינטרנט של Time ו"פוריין פוליסי" והופיע לעיתים כמומחה לענייני המזה"ת ב-CNN וב"פוקס ניוז", נחטף באיזור חאלב ב-4 באוגוסט 2013.

לפני מספר חודשים נמסר למשפחה, כי יחידה מיוחדת של  Seals Lions (אותה יחידת המחץ שחיסלה את מנהיג אל קעיאדה, בן לאדן, בפקיסטן) ניסתה לחלץ את בנם.

הכוחות יצאו במסוקים מתורכיה והונחתו סמוך לבסיס של דאעש בעיר ראקה שבצפון סוריה, שאנשי דאעש כבשו והפכו אותה למעוזם, תוך שהם כופים בה את חוקי ההלכה האיסלאמית. על פי המידע המודיעיני הוחזקו בבסיס חטופים מערביים, בהם פולי וסוטלוף.

אלא שהפעולה נכשלה. הכוח נתקל בהתנגדות עזה, והגם שחוסלו מספר לוחמי דאעש לא הצליחו לוחמי הכוח לאתר את סוטלוף או חטופים אחרים לפני שנסוגו.

סוטלוף למד עיתונות באוניברסיטת מרכז פלורידה, ולאחר לימודיו החליט לעבור למזרח התיכון ולהתמחות באיזור. "הוא למד ערבית ורחש אהבה עמוקה לעולם האיסלאמי", סיפרו בני משפחתו במיאמי.

לאחר ששהה מספר שנים בתימן, הוא עבר למצרים. אחר כך סיקר את המרד בלוב שהביא להפלת קדאפי. ובתחילת 2013 עבר לסוריה על מנת לסקר את המרד נגד אסד. 

בחודשים שלפני היעלמותו דיווח בתסכול על מכרים רבים שלו בסוריה שהוצאו להורג. בייחוד כתב על ידיד חדש שרכש בחאלב, עבדאללה אל יאסין - "אדם נפלא שדאג לאחרים יותר מאשר לעצמו", הוא כתב עליו - שהוצא להורג.

מלבד כתיבה על נושאי המזה"ת, סוטלוף הירבה לכתוב גם על קבוצת ה-NBA מיאמי היט, האהודה עליו. "אני יודע שאני צריך להתמקד במלחמה בסוריה, אבל כל מה שאני חושב עליו זה הגמר של מיאמי", אמר לאביו באחת משיחותיהם האחרונות.

אלפי בני אדם כבר חתמו על עצומה לנשיא אובמה לעשות הכל כדי להציל את סוטלוף מגורלו של פולי. אבל גורם בפנטגון הבהיר, כי ארה"ב לא תציע שום עסקה, או תשלום כופר, לארגון טרור, בציינו שמקרה החייל האמריקני בו ברגדל, שהוחזק  בשבי הטליבאן באפגניסטן במשך 5 שנים ושתמורתו שוחררו 6 בכירי טרור מכלא גואנטנמו - היה "אירוע חד פעמי".

פולי וסוטלוף אינם העיתונאים היחידים המוחזקים בשבי הדעאש. כ-20 עיתונאים נחטפו במהלך מלחמת האזרחים בסוריה ונחשבים נעדרים. למעשה, הם מוחזקים ע"י דאעש.

בני משפחתו של סוטלוף מזועזעים גם מהגילוי שמשפחתו של העיתונאי שנרצח ג'יימס פולי, ידעה מראש על כוונת הטרוריסטים, לאחר שקיבלו אי-מייל מדאעש ערב הוצאתו להורג, שבו הודיעו להם על כוונתם "אם ההפצצות האמריקניות לא ייפסקו מיד!"

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי מסך: יו טיוב
 

הוסף תגובה חדשה