התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

האם נשיא ארה"ב לשעבר עוזר לגייס תרומות לחמאס
מאת: דוד חריש | פורסם: 31.08.2014 15:20
האם השתתפותו של ג'ימי קרטר בוועידה השנתית של "האגודה המוסלמית בצפון אמריקה" (ISNA), שנערכת בדטריוט שבמישיגן, היא הפרת חוק הגובלת בפלילים

הנשיא ה-39 של ארה"ב, ג'ימי קרטר

הוא הנשיא ה-39 של ארה"ב. הוא חתן פרס נובל לשלום לשנת 2002. באוקטובר הוא יהיה בן 90. והוא הנשיא האמריקני לשעבר האנטי-ישראלי ביותר אי פעם.

בסוף השבוע הקרוב, נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר משתתף ונואם בוועידה השנתית של "האגודה המוסלמית בצפון אמריקה" (ISNA), שנערכת בדטריוט שבמישיגן. מדובר בארגון מוסלמי-אמריקני שנחקר בחשד שהעביר מיליוני דולר לחמאס בעזה.  

זה לא מפריע לקרטר, שהביע בעיצומו של מבצע "צוק איתן" אהדה לחמאס. בגילו המאוחר, התבטאויות בכתב ובעל פה, קרטר מוביל אג'נדה לפיה יש להעניק לגיטימציה והכרה מלאה לארגון הטרור העזתי ולשתפו במהלכים דיפלומטיים.   

גורמים אמריקנים-יהודים בכירים בוושינגטון הסבו את תשומת לבו של התובע הכללי האמריקני לכך שעזרה באיסוף כספים לארגון תומך טרור היא הפרת של החוק, שכן חמאס מופיע ברשימת ארגוני הטרור של הסטייט דיפרטמנט, מגובים בחוות דעתו של המשפטן היהודי-אמריקני הנודע, עו"ד אלן דרשוביץ, הטוען שבהתנהלותו של קרטר יש היבט פלילי ממש. 

וכך מופיע נשיא ארה"ב לשעבר בחברה נחמדת, הכוללת אנשי דת מוסלמים הידועים בקיצוניותם; למשל, סיראג' וואהז' שבזמנו נחשד במעורבות בתכנון הפיגוע במגדלי התאומים בניו יורק ב-1993. 

קרטר לא חושש לפרסם את דיעותיו האנטי-ישראליות ואת תמיכתו בחמאס. והוא שב ועשה זאת גם בעיצומו של מבצע "צוק איתן".

כך, למשל, במאמר שכתב קרטר במגזין הנחשב "פוריין פוליסי" (יחד עם שונאת ישראל ותיקה - נשיאת אירלנד לשעבר מרי רובינסון) בימים הראשונים של המערכה בעזה, הוא מיהר להאשים את ישראל בפשעי מלחמה ("ישראל יצרה קטסטרופה הומניטרית ברצועת עזה"), וקרא להכיר בחמאס כגורם פוליטי לגיטימי במזרח התיכון ("חמאס הוא אחד הנציגים החזקים של העם הפלסטיני").

אחר כך, במהלך הנסיונות להשיג הפסקות אש במבצע "צוק איתן", קרטר האשים את ישראל ב"דחיית הזדמנות להשגת שלום באזור" ועודד את אבו-מאזן לשתף את חמאס בממשלת הרשות הפלסטינית.

עתה, לאחר ששככה האש, נשיא ארה"ב לשעבר תומך בדרישת חמאס לשיקום מלא של עזה, הסרת הסגר, פתיחת המעברים היבשתיים לתנועת אנשים וסחורות והקמת נמל בעזה.

כזכור, גם אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009 הביע קרטר תמיכה בהכרה בחמאס ואף הגיע לעזה ונפגש עם ראשי הארגון. קןדם לכן, ב-2006, פירסם קרטר את ספרו השערורייתי Palestine: Peace Not Apartheid, שבו הטיל על ישראל את האחריות לכישלון תהליך השלום בינה לבין שכנותיה הערביות והפלסטינים. הספר עורר ביקורת רבה על קרטר בחוגים פרו-ישראליים ואת עיקר האש משך השימוש בביטוי אפרטהייד.

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום: F1fan1000 / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה