התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הישג לתנועת החרם נגד ישראל בארה"ב: הצליחה למנוע פריקת אניית "צים"
מאת: אבי גווילי, אוקלנד | פורסם: 29.09.2014 10:54
בסוף השבוע נמנעה פריקת אניית צים "שנגחאי" בנמל אוקלנד שבצפון קליפורניה, בפעם השנייה ב-6 שבועות. אבל נסיונות דומים בנמלים אמריקניים אחרים הצליחו פחות

מפגינים פרו-פלסטינים בנמל אוקלנד שבצפון קליפורניהמפגינים פרו-פלסטינים בנמל אוקלנד - מול אניית צים "שנגחאי" הנכנסת לנמלאניית צים "שנגחאי" נכנסת לנמל אוקלנד

תנועת החרם נגד ישראל בארה"ב לא הצליחה להגיע בחודשים האחרונים להישגים משמעותיים. מוסדות, חברות ואוניברסיטאות דוחות נסיונות של אנשי תנועת החרם לסחוט החלטות החרמה נגד ישראל.

אבל במקום אחד תנועת החרם מצליחה יותר - מניעת פריקת אניות חברת הספנות הישראלית "צים" שמגיעות לנמל אוקלנד שבצפון קליפורניה.

בסוף השבוע כמה עשרות פעילים פרו-פלסטינים מנעו את פריקת אניית צים "שנגחאי", לאחר ששתי משמרות של סווארים סירבו לחצות את שורת המפגינים, שנשאו שלטים בגנות ישראל ודגלי פלסטין.

אחד מעובדי הנמל, שביקש למחות נגד החלטת חבריו וביקש להתחיל בפריקת האנייה עוכב ע"י המשטרה שנכחה במקום. שוטרים "יעצו" לו להמנע מעימות עם המפגינים.

אחרי שעות ארוכות קיבלה האונייה הוראה ממטה "צים" לעזוב את הנמל והיא תפרוק את מטענה בנמל אחר שזהותו לא נמסרה.

לפני כחודש וחצי, בעיצומו של מבצע "צוק איתן", הצליחה אותה קבוצה פלסטינית למנוע במשך 4 ימים את פריקת אניית צים "פיראוס". לבסוף, ביצעה צים תרגיל הטעייה: "פיראוס" הפליגה כביכול מאוקלנד לנמל לוס אנג'לס, אך בפועל תימרנה סביב לנמל אוקלנד שעות אחדות ואחר כך חזרה לרציף בשולי הנמל - ושם בוצעה הפריקה מאחורי גבם של המפגינים.

צפונה יותר לאורך האוקיינוס הפסיפי, בוואנקובר שבקנדה, עוכבה לפני 3 שבועות  אניית "צים" שהגיעה מהודו למשך מספר ימים. בעוד הפעילים הקנדיים טענו לניצחון, בצים אמרו שפריקת המטען עוכבה מ... סיבות תברואתיות.

מפגינה במשמרת לילה מול אניית צים בנמל אוקלנד שבארה"במפגינה במשמרת לילה מול אניית צים "שנגחאי" בנמל אוקלנד שבקליפורניה

ה'הצלחות' באוקלנד ובוואנקובר הביאה סניפים נוספים של תנועת החרם לנסות למנוע בחודש האחרון פריקת אניות נוספות של צים בנמלי טאקומה וסיאטל שבמדינת וושינגטון, בנמל לונג ביץ' שבדרום קליפורניה ובנמל טמפה שבדרום פלורידה - בכל המקרים, ללא הצלחה. בכמה מקרים נגרם עיכוב בפריקת אניות החברה הישראלית, אך לא יותר מכך.

בראש המאבק המטריד ניצב אחד סטיב זלצר, ככל הנראה יהודי. לדבריו, החליט להקים את תת הארגון "הוועדה לעצירת פעולות צים" שהוא עומד בראשו על רקע "הפעולות הצבאיות האכזריות של ישראל ברצועת עזה". הסלוגן של מאבקו הוא "לעצור את האנייה".

לדבריו של שונא ישראל זה, מאז "ייסוד צים בשנת 1945, החברה שירתה את הקולוניאליזם הישראלי. והיום הסחר הבינלאומי של צים מממן את הכיבוש". 

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילומי מסך: ‪laborvideo / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה