התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

בגיל 54, מנכ"ל "אפל" יוצא מהארון
מאת: נצח שלמון | פורסם: 30.10.2014 21:45
היסטוריה בסיליקון ואלי: מנכ"ל חברת ההיי-טק המובילה בעולם חשף מה שידוע ב-Apple מזה שנים: "להיות גיי זו אחת המתנות הגדולות ביותר שניתנו לי ע"י אלוהים"

מנכ"ל "אפל", טים קוק

שיחת היום מחוף-אל-חוף - מסיליקון ואלי שבמערב ועד וול סטריט שבמזרח, היא יציאתו מהארון של אחד האנשים החזקים בעולם - בגיל 54 הודיע מנכ"ל "אפל", טים קוק (בתצלום למעלה), שהוא גיי וגאה להיות כזה.

בכך הפך קוק למנכ"ל השלישי של חברת ענק הנסחרת בבורסה האמריקנית שיוצא מהארון. לפניו עשו זאת אל טרבור בורגסט מ-"C1 פייננשייל" וג'ייסון גרנפל גארדנר מ-"IGI לבורטוריז".

ב-Apple רבים הקולגות שלו בחברת ההיי-טק המובילה בעולם כבר יודעים מזה שנים שיורשו של סטיב ג'ובס הוא גיי, וכפי שמעיד קוק "וזה לא שינה בשום מובן את היחס שאני מקבל מהם. התמזל מזלי לעבוד במקום שמקבל בשמחה יצירתיות ומגוון אנושי, אך לא לכולם יש מזל כזה", הוא כתב במאמר שמתפרסם בגליון החדש של שבועון העסקים "ביזנס וויק".

"מעולם לא נאלצתי להכחיש את הנטייה המינית שלי", ממשיך וכותב קוק, "מעולם לא דנתי בה באופן ציבורי. כל חיי האישיים ניסיתי לשמור על פרטיות, לא למשוך תשומת לב אישית אלי. אפל היא גם ככה אחת החברות שממקדות הכי הרבה עניין בעולם, והעדפתי שהפוקוס יהיה על המוצרים וההישגים של החברה".

אבל לא עוד: "הגעתי להבנה שהרצון שלי בפרטיות עוצר אותי מלעשות משהו חשוב יותר, והיום אני רוצה להיות ברור: אני גאה להיות גיי, ואני רואה בהיותי גיי כחלק מהמתנות הגדולות ביותר שניתנו לי על ידי אלוהים.

"עובדת היותי גיי העניקה לי הבנה עמוקה יותר על חיים כחלק ממיעוט, וסיפקה לי צוהר לאתגרים שאיתם נאלצים קבוצות מיעוט להתמודד מדי יום. 

"עובדת היותי גיי הפכה אותי לאדם אמפתי יותר ובעל חיים עשירים יותר. זה היה קשה ולא נוח בזמנים מסויימים, אך זה נתן לי את הכוח ואת הביטחון להיות מה שאני, ללכת בדרכי ולהימנע מצרות אופקים".

אבל קוק לא נשאר רך ומתפשר:

"העולם אמנם השתנה מאוד מאז ימי כילד, ארה"ב מתקדמת לקראת שוויון בנישואין והדמויות הציבוריות שיצאו מהארון בגבורה סייעו לשינוי התפיסה במדינה והפכו את התרבות שלנו לסובלנית יותר. אבל עדיין נותרו חוקים ברוב המדינות של ארה"ב, המתירים למשל למעסיקים לפטר עובדים על סמך הנטייה המינית שלהם. יש עדיין יותר מדי מקומות שבהם לבעלי בתים מותר לפנות דיירים רק בשל היותם גיי'ז. אינספור אנשים, ובמיוחד ילדים, נאלצים להתמודד מדי יום עם התעללויות בגלל נטייתם המינית".

האם הוא מתכוון להפוך לאקטיביסט, לוחם למען זכויות הלהט"ב? 

"אני לא", קוק מבהיר, "אבל אני מבין עד כמה הקורבנות של אחרים סייעו לזכויות שיש לי היום... כך שאם במקרה העובדה שמנכ"ל אפל הוא גיי יכולה לעזור למישהו או מישהי שמתקשים להתמודד עם הנטיות שלהם, או לנחם את מי שמרגיש בדידות, או לחזק אקטיביסטים בקהילה - בשביל דברים כאלה שווה לי לוותר על הפרטיות שלי".

הצהרתו של קוק זכתה לעשרות-אלפי תגובות ברכה ברשתות החברתיות.

יו"ר אפל, ארט לווינסון, כינה את יציאתו של קוק מהארון "מעשה אמיץ שיעזור לקידום השוויון בעולם, הרבה מעבר לעולם הכלכלי". הוא הזכיר, כי לאפל היסטוריה ארוכה של תמיכה במאבקי הקהילה הגאית. "בשם חבר המנהלים והחברה כולה, אנחנו גאים שטים מוביל את אפל", כתב לווינסון לעוקביו ב"טוויטר".

לכל הכתבות החדשות

בקרו באתר החדש באנגלית IsraelUSA.net

צילום מאתר "אפל"

הוסף תגובה חדשה