התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

נס חנוכה: היהודי שבזכותו חודשו היחסים בין ארה"ב לקובה (וידאו)
מאת: דוד חריש ורון ניב | פורסם: 18.12.2014 13:01
"ב-5 השנים שישבתי בכלא בהוואנה למדתי שהחופש אינו בחינם", אמר 'המרגל' היהודי-אמריקני אלן גרוס (65), ששוחרר בעסקת חילופי מרגלים עם קובה

אלן גרוס חזר לחיק משפחתואלן גרוס חזר לחיק משפחתו (בתצלום מלפני המאסר), וכפי שהוא נראה בשובו; ובביקור בכותל המערבי בירושלים (בתצלום למטה)אלן גרוס בביקור בכותל המערבי בירושלים

רקע:

"אובמה, חלץ את אלן גרוס מהכלא בקובה" (פורסם: 06.08.2014)... נשיא ארה"ב מחזיק לא רק במפתח לשחרור פולארד - בקובה כלוא מזה 4 שנים יהודי-אמריקני שנשלח ע"י משרד החוץ האמריקני והורשע בריגול. אובמה מסרב לחילופי אסירים

לא רק פולארד: "מרגל יהודי אמריקני" נשפט בקובה על ריגול לטובת ארצות הברית (פורסם: 08.05.2012)... בעוד המאבק לשחרור פולארד נמשך, אלן גרוס, יהודי אמריקני, נכלא בקובה ל-15 שנה, בין היתר משום שסיפק לכמה מאנשי הקהילה היהודית באי מחשבים וטלפונים ניידים

"זהו נס חנוכה" - קראו בני משפחתו של אלן גרוס, יהודי-אמריקני שהואשם בריגול והיה כלוא בקובה מזה 5 שנים, לאחר שהורשע בין היתר בנסיון להסית את הקהילה היהודית בקובה נגד משטר משפחת קסטרו, ששחרורו במסגרת עסקת חילופי מרגלים בין ארה"ב וקובה פתחה את הדרך לחידוש היחסים בין המדינות.

כזכור, היחסים בין ארצות וקובה הידרדרו מאז המהפכה הקובנית ב-1959, אז השתלטו הקומוניסטים, בפיקודו של פידל קסטרו, על המדינה והדיחו את הרודן הפרו-אמריקני פלוחנסיו בטיסטה.

ב-1961 אירע ניסיון כושל של גולים קובנים, בתמיכת ה-CIA, לפלוש למדינה ולהפיל את השלטון החדש. הפלישה למפרץ החזירים סוכלה והמתיחות בין וושינגטון להוואנה עלתה. שנה לאחר מכן אירע "משבר הטילים", כשברית המועצות הציבה טילים גרעיניים באי, מה שכמעט גרם להתלקחות מלחמת עולם שלישית. עם זאת, מאז עלה ראול קסטרו לשלטון במקום אחיו הקשיש ב-2008, החלה המדינה להיפתח יותר ויותר למערב ולהקל על המגבלות הנוקשות של המשטר על הכלכלה ועל האזרחים.

ועכשיו, בקול תרועה רמה - נאומים לאומה של ברק אובמה וראול קסטרו, חודשו היחסים, תוך שחרור הדדי של מרגלים: 3 קובנים שישבו בכלא בארה"ב, ואלן גרוס שלנו. במקביל צפויה הסרתה של קובה מרשימת המדינות התומכות בטרור.

עם חזרתו לארה"ב, שעה קלה אחרי הודעת נשיאי המדינות על נירמול היחסים ביניהם, אמר גרוס, בן ה-65, כי בשנות מאסרו הוא למד ש"החופש אינו בחינם".

הידיעה שבארה"ב לא שכחו אותו - בעיקר הקהילה היהודית, הייתה, לדבריו, קריטית להישרדותו.

"זה יהיה החנוכה הטוב ביותר שאני חוגג מזה זמן רב", הוסיף לפני שהתאחד עם אשתו ג'ודי ושתי בנותיו. "ואני מקווה שכעת ארה"ב וקובה יתקדמו מעבר למדיניות הכוחנית ההדדית שאיפיינה את היחסים בין 2 המדינות מאז שנות ה-60 של המאה ה-20".

גרוס, עובד בכיר בחברת מחשבים במרילנד, נשלח ב-2009 לקובה ע"י החברה שבה עבד במסגרת פרויקט של המחלקה לפיתוח בינלאומי בסטייט דיפרטמנט. הוא ביקר במדינה 5 פעמים במהלך השנה. בין היתר, מטרת השליחות, שאותה עודדו ארגונים יהודיים בארה"ב, הייתה לחבר את הקהילה היהודית המבודדת של קובה לרשת האינטרנט.

גרוס סיים את שליחותו האחרונה בקובה בדצמבר 2009 וכבר התיישב במושבו במטוס בשדה התעופה בהוואנה בדרכו חזרה לוושינגטון, כאשר שוטרים קובנים עיכבו את המטוס, עלו אליו וגררו את גרוס איתם.

במשפט מהיר, שתואר כ"בדיחה גרועה", הוא הורשע בסדרה של "פשעים שפגעו באינטרסים של המדינה", "ייבוא טכנולוגיה אסורה" ו"ניסיון להקים קו אינטרנט חשאי עבור יהודים בקובה" - ונידון ל-15 שנות מאסר.

בהחלטת 5 שופטים פה אחד נקבע, בין היתר, כי "גרוס צייד את אנשי הקהילה היהודית בקובה במחשבים אישיים, טלפונים ניידים וטלפון לווייניים". בית המשפט לא קיבל את טענתו של גרוס, כי מסר את אמצעי התקשורת ליהודים רק כדי לאפשר להם קיום דיאלוג עם אחיהם בקהילות שונות בעולם.

זמן קצר לאחר כליאתו, בתיווך גורמים יהודיים בארה"ב, קובה הסכימה לשחרר את גרוס תמורת שחרורם של 5 מרגלים קובניים שיושבים בכלא בארה"ב, אך הממשל האמריקני דחה את ההצעה. באורח פראדוקסלי, שניים מהמרגלים המבוקשים שוחררו במהלך השנים "מסיבות הומניטריות", והוחזרו לקובה.

אובמה דחה בזו אחר זו פעמים רבות בקשות תחינה מצד המשפחה וארגונים יהודיים, שפנו אליו (וכן לנשיא קובה ראול קסטרו) בתביעה להיענות להצעת חילופי המרגלים, אך ללא הועיל.

לא עזרו גם לחצי הלובי היהודי בוושינגטון, בראשות ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, שהעבירה מסר חריף לבית הלבן מטעם הלובי היהודי החזק שעליו חתמו כ-300 מנהיגי קהילות יהודיות מכל רחבי היבשת.

במקביל - כמו בפרשת פולארד, גם מצבו הבריאותי והנפשי של גרוס הידרדר. הוא איבד כ-50 ק"ג ממשקלו לאחר ששבת רעב, איבד את ראייתו בעינו הימנית, ואושפז פעמים אחדות בבית חולים.

צפו בדבריו של אלן גרוס שעה קלה לאחר הגעתו לארצות הברית לאחר 5 שנות שבי בקובה:
 

{C}

Alan Gross statement: 'I have learned...that freedom is not free'


 

לכל הכתבות החדשות

תמונות: bringalanhome.org; וידאו: PBS NewsHour / יו טיוב

 

 

הוסף תגובה חדשה