התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

חזון הקפסולות של אילון מאסק נכנס לצינורות
מאת: נצח שלמון, פרשן טכנולוגיה | פורסם: 27.02.2015 23:38
החלום האולטימטיבי - כלי תחבורה חדש שיסיע נוסעים במהירות הקול ובביטחון מלא, מתקדם עוד צעד. מסלולי צינורות נסיוניים ייסללו בקליפורניה ובטקסס

הרכיבים העיקריים של קרון הייפרלופ: מדחס אוויר בחזית (בשמאל האיור), תא נוסעים באמצע, תא סוללות מאחור (בימין האיור) ומגלשי מיסבי אוויר בתחתית

הרכיבים העיקריים של קרון הייפרלופ: מדחס אוויר בחזית (בשמאל האיור), תא נוסעים באמצע, תא סוללות מאחור (בימין האיור) ומגלשי מיסבי אוויר בתחתית. למטה: תעלות ההייפרלופתעלות ההייפרלופ

החלום הקליפורני האולטימטיבי - לעבור במהירות את מרחבי המדינה, מתקרב עוד צעד. חברת Hyperloop, המקדמת כלי תחבורה חדש - רכבת קפסולות שתסיע נוסעים במהירות הקול, חתמה על חוזה להקמת 'מסלול צינורות' ראשון מסוגו בקליפורניה, באורך של 8 מייל, בעלות של 100 מיליון דולר, במטרה להפעיל אותו עוד לפני סוף העשור. במקביל ייבנה מסלול דומה בטקסס, עוד מדינה ענקית המשוועת לקיצורי דרך.

 אילון מאסקבעל החזון הוא אילון מאסק (בתצלום מימין), מפעיל פרויקט החלל הגרנדיוזי SpaceX (בשיתוף עם סוכנות החלל של ארה"ב, Nasa) וחברת המכוניות החשמליות "טסלה".

הקפסולות שהגה ינועו בשלב ראשון בתוך מערכת צינורות שתוקם בין לוס אנג'לס לסן פרנסיסקו (570 קמ"ש), במהירות ממוצעת של כ-1,000 קמ"ש, כך שהנוסע יעשה את המרחק בין 2 הערים הראשיות בקליפורניה בכ-35 דקות.

מאסק רואה בפרויקט החדש "יצירת המדיום החמישי של התחבורה האישית" (שיתווסף לרכבת, למטוס, למכונית ולאניות). יתרונו יהיה, ש"הוא לעולם לא יתרסק ויהיה חסין בפני השפעות מזג האוויר".

הקפסולה שמאסק תיאר כ"שילוב בין מטוס קונקורד, רובה אלקטרומגנטי ושולחן הוקי אוויר", תסיע 28 בני אדם בתוך צינור שבו יישמר לחץ אוויר נמוך. המנוע ישאב אוויר מחלקו הקדמי של כלי התחבורה - וישחרר אותו דחוס דרך חלקו התחתון. כתוצאה מכך, לרכב זה לא יהיה חיכוך עם דפנות הצינור ומעט מאוד חיכוך-צמיגות עם האוויר. זניחות החיכוך אמורה לאפשר נסיעה מהירה של הקפסולות בלי בזבוז אנרגיה וללא צורך בנהג‏.

המסלול המוצע ייצא מצפון הוואלי של לוס אנג'לס ויעבור במשך רוב אורכו במקביל לכביש המהיר 5.

גירסה משופרת של אמצעי התחבורה החדש תציע בהמשך לנוסעים לעבור מעיר לעיר עם מכוניתם, כשהם יושבים בתוכה.

מאסק יודע שמדובר עוד בהרבה מיליארדי דולרים, אבל כמי שמומחה בגיוסי ענק זו לא נראית בעיניו משימה מסובכת מדי.

מאסק (44), מהנדס יזם ממוצא דרום אפריקני, שהפך את קליפורניה לביתו, ממייסדי PayPal, הוא דמות יוצאת דופן בעולם העסקים האמריקני, שכן לדבריו הוא מתקיים מאז גירושיו מהלוואות שהוא מקבל מחברים. זה לא מפריע לו לטוס במטוס פרטי - החברות שבניהולו משלמות את כל הוצאותיו, ולנהל עסקים של מיליארדים.


לכל הכתבות החדשות


דיאגרמות: הייפרלוּפ /  EuCteUdYq / ויקיפדיה; צילום מאסק: Brian Solis / פליקר / ויקיפדיה

הוסף תגובה חדשה