התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הילארי קלינטון על יחסי ישראל-ארה"ב: "אצלי יהיה אחרת"
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 01.04.2015 00:56
המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית מנסה לעצור סחף של מצביעים יהודים ממפלגתה למפלגה הרפובליקנית, שיצר המשבר בין ישראל לארה"ב

מתחילה לקמפיין: הילארי קלינטון ב"קומדי סנטר"מתחילה לקמפיין: הילארי קלינטון ב"קומדי סנטר"

חזרה לאינטרסים (ולפחדים) הבסיסיים המשותפים לישראל ולארה"ב, חזרה ליסודות וליחסים 'המיוחדים'.

זהו המסר שמשגרת הילרי קלינטון - אוטו-טו-טו המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית, ליהודי ארה"ב ולישראלים בעלי זכות ההצבעה בארה"ב.

בשיחה עם מנכ"ל וסגן הנשיא ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים בארה"ב, מלקולם הונליין, אמרה קלינטון במילים פשוטות שתחת ממשל בראשותה יהיה אחרת.

היא הבהירה, כי תחת נשיא דמוקרטי ישראל לעולם לא תהפוך לעולם לסוגיה מפלגתית, כפי שקורה כעת, כאשר ראש ממשלת ישראל מחובר להלכה ולמעשה לרפובליקנים בלבד בעודו במשבר חריף הנשיא הדמוקרט. "הגיע הזמן להחזיר את היחסים להיות קונסטרוקטיביים", אמרה הילארי.

עם זאת, קלינטון אינה מסתירה את עמדתה, שגם היא בעד פתרון שתי מדינות ל-2 עמים, אבל המהלך הזה צריך להתרחש לתפיסתה באמצעות משא ומתן ישיר בין הישראלים והפלסטינים; וזו הייתה גם עמדתה כמזכירת המדינה בתקופת נשיאותו הראשונה של אובמה ועוד קודם לכן כסנאטורית של ניו יורק.

במסר לישראלים, היא אמרה בתשובה לשאלת "וול סטריט ג'ורנאל", "אנשים בממשל היום חשים שישראל מכרה אותם, ובנקודה הזו כדאי לישראלים להיות באמת זהירים מפני שרבים מהאנשים האלה משרתים לא רק בממשל הנוכחי אלא אולי גם ישרתו בממשל הבא".

מבלי לערער על האיכפתיות האמיתית של המועמדת-בקרוב, קלינטון בסופו של דבר מנסה לעצור סחף של מצביעים יהודים  מהמפלגה הדמוקרטית (שברוב מערכות הבחירות זכתה לרוב בקרב המצביעים היהודית) למפלגה הרפובליקנית, שיצר המשבר בין ישראל לארה"ב.

היא מנסה גם להרגיע אלמנטים במפלגתה - בייחוד האגף הליברלי הנתמך בשחורים והיספאנים, שממשיכים להתבטא בזעם על חבירתו של נתניהו לרפובליקנים ועל מה שהם תופסים כהבעת יחס מזלזל באובמה. באגף הדמוקרטי הזה נשמעים קולות גוברים בעד הגברת הלחץ על ישראל כדי שתגמיש את עמדותיה כלפי הפלסטינים ותתיישר לפי הקו של אובמה.

קלינטון עצמה, המשתייכת לאגף המתון יותר של הדמוקרטים, תומכת אמנם באובמה באופן כללי, אך השמיעה ביקורת על פשרנותו במשא ומתן עם איראן ועל המהלומות המילוליות שמנחית הבית הלבן על נתניהו.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Comedy Central / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה