התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

"משמעת מים" בקליפורניה: 40 מיליון תושבים נדרשים לקצץ מייד 25% מצריכת המים שלהם
מאת: אורנית חיון | פורסם: 02.04.2015 04:17
הגיעו מים עד נפש, ולאחר שנה רביעית של בצורת קשה הוציא מושל קליפורניה צו נוקשה שיחייב את כל תושבי מדינת הזהב להתקלח קצר ולחסל את הדשאים שבחצרות הבתים

בצורת בקליפורניה

בפעם הראשונה בהיסטוריה מוטלת על מדינה בארה"ב "משמעת מים". ולא סתם מדינה, אלא קליפורניה - המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב והשלישית בגודלה בשטח. ולא הגבלה קטנה, אלא צו נוקשה שיחייב כל צרכן מים במדינת הזהב לצמצם את צריכת המים שלו ב-25%!

מושל קליפורניה ג'רי בראוןמושל קליפורניה ג'רי בראון (בתצלום מימין) הודיע על הגזירה שהוא ניצב באתר הסקי היבש שברכס הרי סיירה נבאדה, שם נרשמה העונה כמות השלג הנמוכה ביותר אי פעם, והסביר שאין ברירה. 4 שנות בצורת, הקשות ביותר בתולדות קליפורניה, ומשקעים מעטים בלבד בחורף האחרון, הביאו למשבר המחייב לכפות חיסכון משמעותי בצריכת מים של כל 40 מיליון תושבי המדינה. מי שלא יצליח לעמוד בדרישה יתייצב בפני צעדי ענישה - קנסות שיילכו ויגדלו ככל שההפרה תימשך.

מדובר בחסכון של כמעט 2 מיליארד מטר-מעוקב של מים עד סוף השנה. "אנחנו עוברים שנות בצורת קשות, לא נורמליות, ואנחנו צריכים להתחיל ללמוד איך להתמודד עם זה", אמר בראון, שלפני ימים אחדים חתם על צו שאיפשר לסייע בכמיליארד דולר לנפגעי הבצורת במדינה.

בראון הבהיר, שהצו יחול על כולם, בלי יוצא מהכלל. והוא פירט: "נצטרך להתקלח פחות זמן. להיפרד מהדשאים הירוקים והגינות המטופחות שצורכות הרבה מים ולהחליף את הצמחיה בחצרות הבתים לצמחים הצורכים מעט מים בלבד. בעלי עסקים יצטרכו למצוא דרכים להקטין את צריכת המים במפעלים, בקווי ייצור, במסעדות. מגרשי הגולף והפארקים יצטרכו ליישם את הקיצוץ באופן מיידי. בבנייה חדשה לא נרשה לשתול דשאים וצמחים הצורכים הרבה מים ונכפה שימוש במערכות חוסכות-מים". היחידים שיהיו פטורים מהגזירה יהיו החקלאים הקליפורנים, עליהם כבר הוטל קיצוץ במים לפני מספר חודשים.

מפת הבצורת בקליפורניה

רשויות המים בקליפורניה זועקות חמס כבר מזה זמן רב. השלגים בהרים הגבוהים במדינה אמורים לספק כשליש מכמות המים שצורכת קליפורניה, והשנה ירד רק 5% שלג מהכמות הממוצעת - הכי-מעט שידעה קליפורניה אי פעם. אין שלג - אין מים. והמאגרים התרוקנו כבר בשנות הבצורת הקודמות.

אחריות כפיית הצו החדש הוטלה על המחוזות. מחוז שלא יעמוד ביעדי הקיצוץ החדשים ייקנס ב-10,000 דולר ביום - ויגבה את זה, ויותר, מהצרכנים שחרגו.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: PBS NewsHour / CBS Evening News / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה