התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

רם עמנואל נבחר בפעם השנייה לראשות עיריית שיקגו
מאת: מאיר דורון | פורסם: 08.04.2015 18:23
אמנם זה לא היה קל והוא נדרש ל-2 סבבים, אבל לקהילה היהודית הרביעית בגודלה בארה"ב ולמדינת ישראל יש חבר בעיר השלישית בגודלה ביבשת

רם עמנואל: שמחת הניצחוןרם עמנואל: שמחת הניצחון

זה לא היה קל בכלל, אבל נגמר בטוב עבור ראש העיר היהודי-אמריקני של שיקגו ומקורבו של תושב העיר, ברק אובמה.

רם (ששמו ניתן לו על שם לוחם לח"י שנהרג) עמנואל (Rahm Emanuel), בנו של רופא ילדים ישראלי-אמריקני, ד"ר בנימין עמנואל (יליד ירושלים שלחם בשורות האצ"ל), ראש סגל הבית הלבן לשעבר, בעל הקשרים המשפחתיים הישראלים, נבחר לקדנציה שנייה בראשות העיר הגדולה ביותר במדינת אילינוי והשלישית בגודלה בארצות הברית.

רם עמנואל והנשיא אובמה: הפעם ראש העיר נזקק לועמנואל (55), שספג הרבה ביקורות על סגנון הניהול הנוקשה שלו, ניהל קמפיין בחירות אגרסיבי ברחבי העיר כדי לנצח בסיבוב שני את ג'יזס (צו'אי) גרסיה, לאחר שלא הצליח להשיג רוב של 50% בסבב הראשון בפברואר. הפעם גייס לקמפיין את ידידו הנשיא (שניהם בתצלום מימין), שהצביע עבורו ממקום מושבו בוושינגטון ועודד אחרים לעשות כמוהו.

זו הפעם הראשונה שמתקיים בשיקגו סיבוב בחירות שני להכרעת המנצח בבחירות לראשות העיר מאז עברה העיר לפני כ-25 שנה לשיטת בחירות בלתי מפלגתית. בסיבוב הבחירות הקודם עמנואל אמנם זכה, ובהפרש ניכר, אך רק ב-45% מהקולות. בבחירות 2011 זכה עמנואל ב-55% מהקולות, וזה הספיק לו על מנת לזכות במישרה בלי צורך בסיבוב בחירות נוסף.

שיקגו היא נקודה חשובה במפה היהודית בארה"ב: הקהילה היהודית בעיר היא הרביעית בגודלה בארה"ב. היא מרוכזת ברובה בשכונות הצפוניות של שיקגו (רחוב דיבון) ובפרבר הצפוני סקוקי, אך מעורה ברחבי העיר כולה, ובהתאם לכך גם המוסדות והארגונים. המיוחד בה ביחס לקהילות יהודיות אחרות בארה"ב הוא מיעוט הישראלים ואי-יצוג של רוב זרמי היהדות החרדית; כמעט כל החרדים בשיקגו הם חסידי חב"ד.

יחסו של עמנואל לישראל אינו מוטל בספק: היא מביע בעקביות עמדות פרו ישראליות ותומך במלחמות ישראל. מסתייג בדרך כלל מהקמת מדינה פלסטינית. והתנגד לממשלת האחדות עם החמאס ברשות הפלסטינית ומימונה. כשחברות ביטוח אמריקניות סירבו לבטח נוסעים לישראל הוא יזם הצעת חוק (שלא התקבלה) ל"מניעת אפליה בביטוח חיים בנסיעות". וב-2005 הוא נמנה עם יוזמי הצעת החלטה המגנה את דברי נשיא איראן דאז, מחמוד אחמדינז'אד, כי "יש למחוק את ישראל מהמפה"‏ ופעל להפעלת לחץ על מזכ"ל האו"ם דאז, קופי ענאן, לצאת בגינוי רשמי על כך.‏ הוא גם מבקר לעיתים קרובות בארץ. בצעירותו, בתקופת מלחמת המפרץ, הוא התנדב לבצע עבודות תחזוקה בבסיס צה"ל בפיקוד צפון במשך שבועיים. והוא מבקר לעיתים קרובות בארץ.

רם עמנואל חולק פוֹנצ'קי, סופגניות פולניות, עם ג'ון דינגל, חבר בית הנבחרים היהודי ממדינת מישיגןרם עמנואל חולק פוֹנצ'קי, סופגניות פולניות, עם ג'ון דינגל, חבר בית הנבחרים היהודי ממדינת מישיגן

אך האתגרים הגדולים ביותר של עמנואל בשיקגו הם מוניצפאליים, מקומיים - ובראשם המלחמה באלימות ובפשע, שהפכו כבר ל'סמלה המסחרי' של העיר שבעבר הייתה ביתם של ה'מאפיות' הגדולות והמסוכנות ביותר בארה"ב. אך לא פחות מכך ענייני כסף - שיקגו שוקעת עד צוואר בחובות וגירעונות של מיליארדי דולרים ! וגם בלימת גל של תושבים ועסקים שבורחים מנטל המיסים, התקנות וארגוני העובדים השולטים בענפים רבים בעיר.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: White House (Pete Souza) / United States Congress / ויקיפדיה; ויו טיוב

הוסף תגובה חדשה