התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

"אנסתם את נשותינו! אתם משתלטים על המדינה!" צעק הצעיר הנאצי ורצח 9 בני אדם בכנסייה בדרום קרוליינה
מאת: רון ניב | פורסם: 19.06.2015 15:11
עוד פרק אפל בהיסטוריה האמריקנית: טבח באחת הכנסיות השחורות המפורסמות ורוצח נאצי שקיבל מתנה אקדח ליום הולדתו. הטבח עלול היה להתרחש באותה מידה בבית כנסת

זירת הטבח בצ'רלסטון, שעה קלה לאחר הטבח בכנסיית "עמנואל"זירת הטבח בצ'רלסטון, שעה קלה לאחר הטבח בכנסיית "עמנואל" ההיסטורית (בתצלום למטה) צ'רלסטו, דרום קרוליינה, כנסיית "עמנואל" 

"אנסתם את נשותינו... אתם משתלטים על המדינה... אני חייב להרוג אתכם... אתם צריכים לעוף מכאן" - דילן רוף, בן ה-21, צעק את מניעיו, שעה שירה 5 מחסניות של כדורים בקוטר 45 מ"מ מאקדחו והרג 9 בני אדם שהשתתפו בשיעור דת באחת הכנסיות האפרו-אמריקניות המפורסמות בארה"ב - כנסיית עמנואל (Emanuel AME) שבעיר צ'ארלסטון (Charleston) שבדרום קרוליינה.

"הוא היה הלבן היחיד בשיעור", סיפרה ניצולה, "אבל אנחנו מקדמי פנים ופתוחים לכל מי שמבקש להיות איתנו בכנסייה".

הכדורים הראשונים פגעו בכומר קלמנטה פינקני (41), אחד המנהיגים הבולטים בקהילה האפרו-אמריקנית בארה"ב, המכהן גם בסנאט של מדינת דרום קרוליינה, שצנח מת על בימת התפילה. שעות אחדות קודם לכן הוא נפגש עם המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון, והיום אמור היה להיפגש עם המועמד הרפובליקני הטרי ג'ב בוש.

הקורבנות האחרים היו 6 נשים ו-2 גברים שהשתתפו בשיעור. לפני שנמלט מזירת הטבח, פנה דילן לאישה שלא נפגעה מכדוריו ואמר לה: "אני משאיר אותך בחיים רק כדי שתספרי לעולם מה קרה פה".

הרוצח מדרום קרוליינה, שעל מעילו (מסומנים בעיגול אדום) דגלי דרום אפריקה ורודזיה כששלטו בהם לבנים בלבד תוך הפעלת אפרטהייד על שחוריםהרוצח מדרום קרוליינה, שעל מעילו (מסומנים בעיגול אדום) דגלי דרום אפריקה ורודזיה כששלטו בהם לבנים בלבד תוך הפעלת אפרטהייד על שחורים

די היה להציץ בעמוד הפייסבוק של הרוצח, שנעצר כ-12 שעות לאחר הטבח שביצע בעיירה המרוחקת כ-4 שעות נסיעה מצ'ארלסטון, כדי להבין למה: דילן לא הסתיר את דיעותיו הנאציות ותמיכתו ב'גזע הלבן'. הוא השפריץ שנאת שחורים ויהודים, והערצה לאפרטהייד כפי שהתקיים בדרום אפריקה. הנורא מכל, שאת אקדח הרצח קיבל כמתנה מאביו ליום הולדתו שחל לפני חודשיים.

רמזים למה שקרה הלילה היו פזורים במעצריו התכופים ע"י המשטרה. בחודשים האחרונים דילן נעצר פעמיים - בחשד לעבירות סמים ובחשד להסגת גבול. אך משם ועד טבח הדרך ארוכה.

דרום קרוליינה: מרכז הקו-קלוקס-קלן

בחירתו של הרוצח הנאצי ב"כנסיית עמנואל", אתר מורשת היסטורי בארה"ב, אינה מיקרית. זוהי הכנסייה הגדולה הוותיקה ביותר של הקהילה השחורה בדרום ארה"ב. הבניין המפואר הוקם במאה ה–19 ומסמל בעיני הקהילה האפרו-אמריקנית את המאבק ההיסטורי לשוויון זכויות לשחורים. בשנות ה-60 של המאה הקודמת היוותה הכנסייה מרכז להתארגנות מאבק התנועה לזכויות האזרח, וב-1962 נשא בה מנהיג התנועה, מרטין לותר קינג, את אחד מנאומיו המפורסמים. אלמנתו, קורטה סקוט קינג, הייתה חברה בכנסייה ומשם המשיכה את פועלו של בעלה.

דרום קרוליינה ידועה כאחד המרכזים של ארגון הקו-קלוקס-קלן (KKK), המטיף להפרדה גזעית ולשלטון לבן, והיא גם מהווה בית לכ-20 ארגונים לאומנים לבנים נאציים, שהאג'נדה שלהם מבוססת על שנאת שחורים ו"זרים", ובראשם יהודים. בשנה וחצי האחרונות אירעו לפחות 32 מיקרים של ירי לעבר כנסיות אפרו-אמריקניות במדינות הדרום בארה"ב, וחלקם הגדול אירעו בדרום קרוליינה, בה נרשמו גם אירועי ירי לעבר כנסיה היספאנית ומסגד. 

הקהילה היהודית הקטנה בדרום קרוליינה כבר 'רגילה' לעלוני וכתובות נאצה וגראפיטי של צלבי קרס, שצצים מפעם לפעם - אם על מסעדה או בית עסק בבעלות יהודית או על בניינים ומכוניות.

המדינה הקטנה הפכה בשנים האחרונות גם אבן שואבת לחברות היי-טק וביו-מד ישראליות-אמריקניות, ולפחות 10 חברות בבעלות ישראלית כבר התמקמו שם.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה