התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

המלחמה נגד הדגל שהניף הרוצח מצ'ארלסטון: זכרונות מלחמה
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 25.06.2015 19:50
דגל הקונפדרציה שהתנוסס לפני 150 שנה במלחמת האזרחים ע"י תומכי העבדוּת, מוסיף להתנוסס (ולהרגיז) במדינות הדרום ועל דגליהן עד היום

הדגל המקורי של קונפדרציית המדינות של אמריקה, שלחמה במלחמת האזרחים האמריקנית למען שימור העבדוּת

 

אחת מגירסאות דגל הקונפדרציה המתנוסס מול בית הנבחרים בדרום קרוליינה


למעלה, הדגל המקורי של קונפדרציית המדינות של אמריקה, שלחמה במלחמת האזרחים האמריקנית למען שימור העבדוּת. למטה, אחת מגירסאות הדגל מתנוסס מול בית הנבחרים בדרום קרוליינה. ולמטה ממנה, הרוצח מצ'ארלסטון שאהב להצטלם עם הדגל שהפך לסמל לגזענות ועם האקדח ששימש אותו לרצוח תשעה בני אדם בכנסייה אפרו אמריקניתהרוצח מצ'ארלסטון שאהב להצטלם עם הדגל שהפך לסמל לגזענות ועם האקדח ששימש אותו לרצוח תשעה בני אדם בכנסייה אפרו אמריקנית

שיחת היום בארצות הברית - המגמה החדשה במדינות הדרום להתנער סוף-סוף, אחת ולתמיד, מסמלי תקופת העבדות ומלחמת האזרחים האמריקנים. מדובר בדגל שהניפו קבוצת המדינות בדרום שניסו ללא הצלחה לפרוש מארה"ב על מנת להמשיך לקיים את העבדוּת ולחמו במדינות הצפון במלחמת האזרחים שהתחוללה בשנים 1861-1865.

הטריגר לכך היה הטבח המחריד בכנסיית "עמנואל" האפרו-אמריקנית בצ'ארלסטון שבדרום קרוליינה, ותמונות הרוצח הנאצי, דילן רוף, שבהן הוא נראה אוחז ומניף את דגל הקונפדרציה, ששחורים רואים בו סמל לשנאה גזעית.

העיניים מופנות בעיקר למדינת מיסיסיפי, שבה סמל הקונפדרציה הוא חלק מהדגל הרשמי של המדינה. עיצוב הדגל הנוכחי קיים מאז 1984 ובמשאל עם שנערך ב-2001 הצביעו שני-שליש מתושבי המדינה נגד הסרת סמל הקונפדרציה מדגל המדינה.

דגל מיסיסיפימיסיסיפי היא אמנם המדינה היחידה בארה"ב שבדגלה יש את סמל הקונפדרציה במלואו (בתצלום מימין), אולם דגלי 6 מדינות נוספות, בהן צפון קרוליינה, ג'ורג'יה וטנסי, מבוססים על דגלי הקונפדרציה; ואיתם עוד דגלי עשרות מחוזות וערים בדרום ארצות הברית (כמו דגל מונטגומרי, בירת אלבמה), שמאזכרים את 3 הדגלים, הדומים אך לא זהים, ששימשו כדגל קונפדרציית המדינות של אמריקה במהלך שנות קיומה.

אבל לא רק הדגל מנפנף את רוחות הגזענות הרעות שעדיין נושבות פה ושם במדינות דרום ארצות הברית. בחזית בית הנבחרים של מדינת טנסי מוצב פסל בדמותו של גנרל ניית'ן בדפורד פורסט, מפקד צבא הקונפדרציה והמנהיג הראשון של הארגון הגזעני קו קלוקס קלן (KKK). באוניברסיטת טקסס ניצב גאון בלב הקמפוס פסלו של נשיא הקונפדרציה, ג'פרסון דיוויס, שהיה בעלי תאגיד עבדים ענק.

ברור שהבעיה גדולה יותר מדגלים או פסלים. עם זאת, הוצאת סממני דגל הפדרציה מדגלי מדינות הדרום וסילוק פסלי הגנרלים שהנהיגו את המלחמה להשארת העבדות, תהיה מחווה חשובה לקהילה האפרו-אמריקנית על רקע הטרגדיה הקשה בדרום קרוליינה - מדינה שבה מתנוסס אחד מגירסאות דגל הקונפדרציה על תורן גבוה מחוץ לבית הנבחרים.

בעוד המחוקקים במדינות הדרום מתלבטים, תאגידים אמריקנים מובילים כבר החליטו להחרים מהיום והלאה את הדגל. הקמעונית הגדולה בעולם "וולמארט", "סירס", וענקי האינטרנט "אמזוןו-Ebay הפסיקו למכור את הדגל מעורר המחלוקת ומעודד הגזענות, וכן פריטים רבים אחרים שמכילים את סמל הקונפדרציה. גם יצרני הדגלים המובילים בארה"ב הודיעו, כי יפסיקו לייצר את דגל הקונפדרציה.

באורח פארדוקסלי, הידיעות על החרמת הדגלים והוצאתם מחנויות הפכו אותם למוצר המבוקש ביותר און-ליין השבוע, ומכירות דגלי הפדרציה עלו באלפי אחוזים (!); כרגע הם המוצר התשיעי הפופולארי ביותר ב"איביי". 

מה שצורם לעין ישראלית ויהודית, היא שדגל וסמלי הקונפדרציה מסולקים לעזאזל, אך באתרי אותן חברות שקפצו נגד הדגל וחברות אחרות, ניתן עדיין למצוא פריטים גזעניים, אנטישמיים ונאציים רבים (כולל דגל התנועה הניאו-נאצית האמריקנית), צלבי קרס, 'מזכרות' נאציות וכיוצא-בזה.

זאת למרות הבטחות בעבר שנתנו ענקי אינטרנט, כמו Amazon, כי לא יתירו חומרי הסתה אנטי-יהודיים באתריהם.

לכל הכתבות החדשות

צילומים: ויקיפדיה וצילומי מסך מיו טיוב

הוסף תגובה חדשה