התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

"פעמוני החירות מצלצלים ביחד עם פעמוני החתונות על פני אוקיינוס של אושר"
מאת: רון ניב | פורסם: 27.06.2015 08:47
מהיום נישואים חד-מיניים יוכרו בארה"ב כנישואים לכל דבר, לאחר שבית המשפט העליון קבע, אמנם ברוב דחוק, ש"אהבה היא אהבה" ו"נישואים הם זכות אנושית לכל אזרח"

וושינגטון: שמחה וצהלה על מדרגות בית המשפט העליון עם קבלת ההחלטה על אישור נישואים חד-מיניים בכל ארצות הבריתוושינגטון: שמחה וצהלה על מדרגות בית המשפט העליון עם קבלת ההחלטה על אישור נישואים חד-מיניים בכל ארצות הבריתשיקגו: הקונסוליה הישראלית בשיתוף הליגה היהודית נגד השמצה (ADL) מתכוננים למצעד הגאווה שבו ישתתפו, שיתקיים בשיקגו בסוף השבועשיקגו: הקונסוליה הישראלית בשיתוף הליגה היהודית נגד השמצה (ADL) מתכוננים למצעד הגאווה שבו ישתתפו, שיתקיים בשיקגו בסוף השבוע


היסטוריה בפעולה: החלטת בית המשפט העליון שהפכה היום נישואים חד-מיניים לחוקיים על פי החוקה האמריקנית בכל 50 מדינות ארה"ב, הושיטה ניצחון אדיר לתנועה לזכויות הקהילה הגאה בארה"ב, שניהלה במשך שלושה עשורים מאבק מר לשוויון בנישואים.

הצבעת השופטים העליונים עדיין מעידה על חילוקי דעות שקיימים בסוגיה זו בחברה האמריקנית. על חודו של קול שופט אחד עברה ההחלטה.

את דעת הרוב (5 שופטים) ייצג השופט אנתוני קנדי, שקבע כי חד-מיניים שווים בפני החוק ולכן זכאים לכל הזכויות המוקנות לכל מגזר אחר, ובכלל זה הכרה בנישואיהם. "נישואים הם זכות אנושית שאי אפשר לשלול אותה מאזרחים", נאמר בהחלטת ביה"מ. "ושלילת הזכות הזו משמעותה לזלזל בבחירה שהם עשו ולהמעיט בערכם כבני אדם".

את דעת המיעוט (4 שופטים, בהם נשיא בית-המשפט, ג'ון רוברטס) ביטא השופט אנטונין סקאליה, שקבע כי הכרה בנישואים חד-מיניים היא החלטה שצריכה להיות שמורה לאזרחים בלבד ולהתקבל בבחירות דמוקרטיות, וטען כי דעת הרוב מהווה סכנה לדמוקרטיה האמריקנית.

סקר שנערך ערב הצבעת ביה"מ העליון, מצא התפלגות דומה בקרב כלל האמריקנים: 60% תומכים באישור נישואים חד-מיניים (זינוק עצום בהשוואה למצב שהיה לפני 10 שנים בלבד, שאז רק 37% מהאמריקנים תמכו בנישואים חד-מיניים), אך 40% עדיין מתנגדים להם.

החלטת בית המשפט העליון ביטלה בהינף אחד החלטות של 14 ממדינות ארצות הברית (בהן טקסס ואוקלהומה, מישיגן ואוהיו, טנסי וקנטאקי) שאוסרות על נישואי הומואים ולסביות. נישואים חד-מיניים כבר חוקיים למעשה ב-37 מדינות וכן בוושינגטון הבירה, למרות שרק ב-11 מהן הסתיימה חקיקה בנושא.

החלטת בית המשפט העליון מסירה את ההתנצחויות המשפטיות והחקיקות המקומיות מעל הפרק - והופכת את הנישואים החד-מיניים לחוקיים מחוף-אל-חוף. במילים אחרות: כל האמריקנים שווים בפני החוק, ובני אדם זכאים לקבל יחס שווה - ולא משנה מי הם, או את מי הם אוהבים. וכדברי הנשיא אובמה - "אומה שלמה הבינה שאהבה היא אהבה ושככל שהאמריקנים מקבלים יחס שווה יותר, ארצות הברית חופשייה יותר".

ארה"ב כמובן אינה ראשונה המקבלת ומכבדת נישואים חד-מיניים כנישואים לכל דבר. 21 מדינות בעולם כבר הסכינו לכך, בהן קנדה השכנה מצפון (אך לא ישראל).

התפרצויות שמחה של הומואים ולסביות דווחו מכל רחבי ארצות הבריתהתפרצויות שמחה של הומואים ולסביות דווחו מכל רחבי ארצות הברית

איך ההרגשה? נשאל אחד ממאות ההומואים והלסביות שקיבלו את ההחלטה בתרועות רמות ברחבה שלפני בית המשפט העליון בוושינגטון.

וזה מה שענה: "פעמוני החירות מצלצלים ביחד עם פעמוני החתונות על פני אוקיינוס של אושר".

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: Reuters / USA TODAY / euronews / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה