התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הסכם הגרעין עם איראן: האם הוא יעבור את משוכת הקונגרס האמריקאי?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 15.07.2015 14:44
פרשנות: מה יקרה? קרב האיתנים בין אובמה והמיעוט הדמוקרטי לבין הרוב הרפובליקני בגבעת הקפיטול המבקש לחשק את ההסכם יימשך כל הקיץ, ויסתיים בווטו נשיאותי

אתר גרעיני באיראןזה מול זה: אתר גרעיני באיראן וגבעת הקפיטול בוושינגטון

הקרב הגדול על אישור הסכם הגרעין האיראני עוד נמצא לפניו - בגבעת הקפיטול בוושינגטון, שם צפוי להתקיים קרב איתנים בין אובמה והדמוקרטים לבין הרפובליקנים. הודעתו של נשיא ארצות הברית כי יטיל וטו על כל מגבלה שהקונגרס האמריקני ינסה לחשק בכל הנוגע להסכם, רק מוסיפה אש למדורת ההתנגדות להסכם, הבוערת לא רק בירושלים אלא גם בבירה האמריקאית.

שעה קלה לאחר חתימת ההסכם, אובמה כבר שמע מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו את דעתו שמדובר ב"טעות היסטורית", שתאפשר לאיראן להצטייד בארסנל נשק גרעיני תוך 10-15 שנה, אם לא תפר את ההסכם קודם כן, שעה שהסרת הסנקציות תאפשר לה לפמפם מאות מיליארדי דולר למכונת הטרור שהיא מפעילה ברחבי העולם.

שעות אחדות אחר כך כבר החלו להגיע תגובות הארגונים היהודיים האמריקאיים. אייפא"ק, השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון, פירסמה הודעה כיצד הסכם טוב היה צריך להיראות. ארגונים בעל אוריינטציה ימנית היו ישירים יותר ופרסמו הודעות גינוי על ההסכם. לעומת זאת, שדולת השמאל היהודי האמריקנית ג'יי סטריט קידמה בברכה את ההסכם וקראה לקונגרס לתמוך בו.

זה לא הולך להיות קל.

יושב ראש בית הנבחרים, ג'ון ביינר, האיש שעמד מאחורי הזמנתו של נתניהו לנאום נגד ההסכם בקונגרס, מכתיב את הטון ואת הטיעונים: "במקום לעצור את התפשטות כלי הנשק הגרעיניים במזרח התיכון, ההסכם יוביל למירוץ חימוש גרעיני ברחבי העולם... אובמה נטש את המטרות שהציב לעצמו בתחילת המשא ומתן".

בסנאט החרה החזיק אחריו מנהיג הרוב הרפובליקני, מיטש מקונל, שהכריז כי ההסכם אולי הוא הטוב ביותר שמקובל על איראן ומפחית את הלחץ ממדינת הטרור הזו, אך לא מקדם כהוא זה את המטרות הלאומיות של ארה"ב ולא מפסיק את תכנית הגרעין האיראנית.

ראשון המועמדים הרפובליקנים לנשיאות שפירסם את סלידתו מההסכם היה מרקו רוביו, החושש שהוא יחליש את הביטחון הלאומי של ארה"ב.

הנשיא אובמה וסגנו ג'ו ביידן מודיעים על "הסכם טוב"הנשיא אובמה וסגנו ג'ו ביידן מודיעים על "הסכם טוב" (ראו וידאו בסוף המאמר)

אז מה עכשיו?

1. הסטייט דיפרטמנט נדרש להעביר לעיון הקונגרס את כל המסמכים הקשורים לעסקה עם איראן.

2. הקונגרס על שני בתיו יקיים שימוע מיוחד בנוגע לעסקה, שבמהלכו ייבחנו הוויתורים שאיראן השיגה מממשל אובמה.

את השימוע בסנאט יוביל הסנאטור הרפובליקני בוב קורקר, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, שיזם את החקיקה שמאפשרת לקונגרס לפקח על ההסכם.

את השימוע בבית הנבחרים יוביל היו"ר הרפובליקני של ועדת החוץ של בית הנבחרים, אד רויס, שסבור כי לממשל אובמה יהיה קשה מאוד למכור את ההסכם.

3. הקונגרס ינצל את מלוא 60 הימים שמעניק לו החוק כדי למרר את חייו של ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקני, תופר ההסכם.

יהיו כמה דמוקרטים שיתייצבו לצד הרפובליקנים. למשל הסנאטור בן קרדין, הנציג הדמוקרטי הבכיר בוועדת החוץ של הסנאט, שאומר שאין בו אמון כשזה נוגע לאיראן והוא בעד בדיקה מעמיקה של ההסכם שהושג בווינה.

אבל רוב הדמוקרטים יזרמו עם אובמה, כשאת הטון והטיעונים מובילה מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, המאמינה שכל האופציות נותרו על השולחן במידה ואיראן תפר את ההסכם ותשיג נשק גרעיני.

4. בעוד חודשיים יצביעו שני בתי הנבחרים בעד או נגד נוסח ההסכם. את תקוות הרפובליקנים ביטא הסנאטור הרפובליקני טום קוטון, המאמין ש"העם האמריקני ידחה את העסקה והקונגרס יהרוג אותה". בפועל, כדי להכשיל את ההסכם, מתנגדיו יצטרכו לשכנע לפחות 13 סנאטורים דמוקרטים וכמה עשרות חברים דמוקרטים בבית הנבחרים להצביע נגד.

אובמה, לעומת זאת, זקוק לתמיכתם של 145 דמוקרטים בבית הנבחרים (151 הודיעו על תמיכתם בו) ו-43 סנאטורים דמוקרטים, כדי לעבור בשלום את הקונגרס.

5. אם הקונגרס יצביע נגד, אובמה כאמור הודיע כבר שיטיל וטו שיעקר כל החלטה שתועבר בקונגרס נגד ההסכם.

6. הרפובליקנים יודיעו שהעסקה תבוטל אם הם יזכו בבחירות לנשיאות ב-2016 - בעוד שהמועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, כבר הודיעה על תמיכתה בהסכם. והנה לנו נושא מרכזי למערכת הבחירות שאו-טו-טו תתיישב לנו על הראש.

Dead End.

האם אפשרי תסריט שבו ההסכם קורס ומדינות שונות בעולם, כולל באירופה, מתחילות להסיר את הסנקציות מעל איראן באופן חד-צדדי?

זה ייתכן, אבל הן מתנגדי ההסכם בקונגרס והן ישראל דבקים במנטרה ש"עדיף שלא יהיה הסכם כלל מאשר הסכם רע".

צפו בנאומו של אובמה המסביר את ה"הסכם ההיסטורי":

 

The President Announces a Historic Nuclear Deal with Iran


 

לכל הכתבות החדשות

וידאו וצילום מסך: הבית הלבן / יו טיוב; צילומי מסך נוספים: CaspianReport / יו טיוב

 

 

 

 

הוסף תגובה חדשה