התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

בהסכם סודי, חברת-בת של "דלתא" איפשרה לדיילת אמריקנית שהתאסלמה לא להגיש אלכוהול לנוסעים
שרות ILUSA | פורסם: 07.09.2015 22:15
ההסכם בוטל לאחר תלונות של דיילים מצוותה, ועתה בעידוד ארגונים מוסלמים היא מאשימה את ExpressJet Airlines באפלייה על רקע דתי

בקבוק בירה? לא אדוניבקבוק בירה? "לא אדוני - התאסלמתי לאחרונה". בתצלום למטה: הדיילת שארי סטנליהדיילת שארי סטנלי

תארו לעצמכם שאתם טסים ומזמינים כוס שתייה חריפה לטשטש קצת את תלאות הדרך, אך הדיילת מסרבת להגיש לכם בטענה שזה נוגד את אמונתה הדתית?

הזוי? בכלל לא. דיילת אפרו-אמריקנית עושה רעש - בסיוע המועצה המוסלמית-אמריקנית, בטענה שפוטרה מעבודתה ב-ExpressJet Airlines - חברת בת של "דלתא", המפעילה מטוסים קטנים לטיסות מקומיות, בשל סירובה להגיש אלכוהול לנוסעים.

שארי סטנלי (Charee Stanley) הייתה אמריקנית רגילה כשגוייסה לפני 3 שנים לצוות הדיילים של החברה. איש לא ידע שאותה תקופה היא כבר החלה בתהליך התאסלמות, שהושלם לפני כשנתיים, כאשר שארי החלה להציג עצמה כמוסלמית והודיעה להנהלת החברה על סירובה להגיש בטיסות משקאות חריפים משום שזה נוגד את אמונתה הדתית החדשה.

תחילה, חברת התעופה סירבה לבקשה. אך בנסיון להמנע משערוריה, "אקפרס ג'ט" חתמה על הסכם סודי עם הדיילת, לפיו לא יוטל עליה להגיש משקאות חריפים בטיסות שבהם היא מדיילת - והגשתם משקאות אלכוהוליים תוטל על דיילת אחרת במשמרת.

ההסדר הזה בינה לבין החברה עמד בתוקף עד שכמה דיילות שהצטוותו עם שארי התלוננו ששארי לא ממלאת את עבודתה בכך שאינה מגישה אלכוהול לנוסעים.

עם פקיעת ההסכם, ב-2 באוגוסט, הודיעה "אקפרס ג'ט" לדיילת המשתמטת שהיא אינה ממשיכה את 'הסידור', וכעבור ימים אחדים הפסיקה חברת התעופה את עבודתה.

לבחור בין הקריירה לדת

מגובה בארגון המוביל של הקהילה המוסלמית-אמריקנית, הגישו פרקליטיה של שארי תלונה פדראלית על אפליה בטענה שחופש הדת של הדיילת נפגע ולפיכך הפיטורים שלה מנוגדים לחוקה האמריקנית. שארי דורשת להחזיר אותה לעבודתה, מבלי לחייב אותה להגיש אלכוהול.

עורכת דינה, לנה מסרי, אמרה במסיבת עיתונאים במישיגן: "אף אדם לא צריך לבחור בין הקריירה שלו לדת שלו, ועל המעסיקים מוטלת החובה לספק סביבה בטוחה לעובדים שיוכלו להרגיש שהם יכולים להאמין בכל דת באורח חופשי".

זהו מקרה שני תוך שבוע ששאלת חופש הדת והמצפון עולה לכותרות בארה"ב. מזה ימים יושבת בכלא בקנטאקי רשמת בית המשפט המקומי, קים דייויס,  שמסרבת לרשום נישואים לזוגות חד-מיניים בטענה שאינה יכולה לעשות זאת בשל אמונתה הנוצרית. שופט פדראלי פסק, כי בכך היא מפרה את פסיקת בית המשפט העליון בארצות הברית שהיא מחוייבת למלא (והוא קבע, כידוע, שנישואים חד-מיניים הם זכות חוקתית) ומועלת בתפקידה.

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: TomoNews / יו טיוב; צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה