התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

אובמה ינצח ללא רוב. כך יאושר השבוע הסכם הגרעין עם איראן
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 08.09.2015 16:48
איך זה קורה שלמרות שרוב בסנאט ובבית הנבחרים הנשלטים ע"י הרפובליקנים מתנגד להסכם, נשיא ארה"ב יצליח להעביר אותו ועוד לקרוא לזה נצחון גדול

הנשיא אובמה: איך הופכים הפסד לנצחון?הנשיא אובמה: איך הופכים הפסד לנצחון?

השבוע הגורלי שבו יאשר נשיא ארה"ב את הסכם הגרעין עם איראן ויהפוך אותו לבר תוקף, הולך להסתיים בנצחון גדול לאובמה.

למרות שרוב חברי הרשות המחוקקת - הסנאטורים וחברי בית הנבחרים, כל הרפובליקנים ולא מעט דמוקרטים (וגם רוב הציבור האמריקאי ע"פ סקרי הימים האחרונים), יצביעו נגד ההסכם, במקרה זה הרוב יפסיד ואובמה יופיע כמנצח הגדול, בנצלו את סמכויות העל המוענקות לנשיא בחוקה האמריקנית.

הליכים בקונגרס האמריקני מפותלים ומסובכים לעיתים באופן בלתי נסבל, בלתי נתפס ואף מוזר לעיניים זרות. אבל אפילו לפי אמות המידה הללו, ההצבעה על הסכם הגרעין עם איראן מבלבלת במיוחד.

אז איך עובדת השיטה?

להלן 5 שו"ת שיעזרו לנו להבין קצת יותר טוב מה קורה כאן:

1. מדוע הנשיא זקוק בכלל לאישור הקונגרס כדי לחתום מטעם ארה"ב על ההסכם?

אכן, תחילה ניסה הבית הלבן לסגור את העסקה ללא מעורבות הקונגרס (שהם הסנאט, הבית העליון, ובית הנבחרים, הבית התחתון), בטענה שמדובר בהסכם של הזרוע הביצועית ולא אמנה רשמית הדורשת את אישורם של שני-שליש מחברי הסנאט. הדעה הזו לא התקבלה בקרב מחוקקים משתי המפלגות. ולאחר מו"מ בין הבית הלבן והסנאט הועבר בחודש מאי השנה ברוב גדול "חוק בחינת הסכם הגרעין עם איראן", שהעניק ל-2 בתי הקונגרס הזדמנות "לבחון את ההסכם".

אובמה הסכים לחתום על חוק בחינת ההסכם לאחר שחלק מניסוחיו רוככו, ובנוסף - דרש וקיבל הסכמה שבמידה והקונגרס לא יאשר את ההסכם - הוא יוכל להפעיל את וטו הנשיא, המאפשר לו לקבל החלטה באישור שליש מחברי הסנאט בלבד; כלומר, שני-שליש מחברי הסנאט ייחשבו במקרה זה, ע"פ החוקה האמריקאית, כ"רוב שאינו חסין לווטו הנשיא".

האיראנים לא ממש מחכים בהתרגשות להחלטת הקונגרס האמריקני: ההסכם כבר בכיסםהאיראנים לא ממש מחכים בהתרגשות להחלטת הקונגרס האמריקני: ההסכם כבר בכיסם

2. מה מצבו של אובמה בסנאט?

נכון לעכשיו יש לו "רוב חוסם" - תמיכה של 41 סנאטורים, וסנאטור נוסף צפוי להצטרף למצעד התומכים; כך שאובמה סגור על השליש הדרוש לו להפעלת הווטו הנשיאותי.

3. ומה קורה בבית הנבחרים?


אותו דבר. לכן, גם אם בבית הנבחרים יש לרפובליקנים יתרון גדול יותר על הדמוקרטים מאשר בסנאט, עדיין גם שם יש די דמוקרטים כדי לפתוח את הדרך להטלת הווטו הנשיאותי.

4. איך בכל זאת אפשר היה לעצור את ההסכם בוושינגטון?

בשביל לעקוף וטו נשיאותי דרוש רוב של שני-שליש הן בסנאט והן בבית הנבחרים. לא יקרה.

מפגינים אחרונים מול הבית הלבן: מנסים לעצור את הבלתי נמנעמפגינים אחרונים נגד ההסכם מול הבית הלבן: מנסים לעצור את הבלתי נמנע

5. אז מה הערך בכלל להתנגדות הרפובליקנית האבודה-מראש (ולהתנגדות ישראל) להסכם עם איראן?

"מתנגדי ההסכם (כולל ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו) ידעו מלכתחילה שאין להם הרבה סיכוי להשפיע על התוצאה הסופית ושהם נועדו להיכשל, בהתחשב ברף הגבוה במיוחד הנחוץ כדי להתגבר על וטו נשיאותי. מאידך הם רוצים להירשם בדפי ההיסטוריה כמי שהתנגדו להסכם שהולך, על פי תפיסתם, להמית אסון על העולם.

יתרה מכך, גם אם מתנגדי ההסכם בקונגרס היו מצליחים לנצח וההחלטה בדבר אי אישור ההסכם הייתה נכנסת לתוקף, זה לא היה מפריע לשאר המעצמות שחתמו כבר על ההסכם - וגם לארה"ב עצמה, לממש את המרכיבים המהותיים ביותר של ההסכם על אפו וחמתו של הקונגרס.

לסיכום: המשחק נגמר, התוצאות ידועות, וממשל אובמה ניצח – אפילו לפני שמונפות האצבעות הראשונות בהצבעה בבתי הקונגרס.

האם יהודי ארה"ב בכיס של אובמה? בראיון ראשון מזה 7 שנים לעיתון יהודי-אמריקני, אובמה מצד אחד משפד את נתניהו וישראל, ומצד שני מלטף את הקהילה היהודית בארה"ב ומפציר במתנגדיו לא לבזבז זמן

לכל הכתבות החדשות


צילומי מסך: יו טיוב

הוסף תגובה חדשה