התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

משבר הפליטים באירופה מגיע גם לארה"ב
מאת: רון ניב | פורסם: 12.09.2015 17:46
זה לא יקרה מייד, אלא רק החל מאוקטובר ובעיקר במהלך השנה הבאה. וגם לא מדובר בכמויות הצפה, כפי שחוות כמה מדינות באירופה, אלא בטפטוף

פליטים סורים, כל הרכוש שחילצו נמצא בכמה מזוודות: עשרת-אלפים מהם יזכו להתחיל חיים חדשים באמריקה
פליטים סורים, כל הרכוש שחילצו נמצא בכמה מזוודות: עשרת-אלפים מהם יזכו להתחיל חיים חדשים באמריקה

תחילה העדיפה וושינגטון להסתכל לכיוון השני, שעה שאירופה הוצפה בשבועות האחרונים במאות-אלפי פליטים שנמלטו מאיזורי השליטה של דאע"ש (המדינה  האיסלאמית, ISIS) בסוריה ובלוב, וכמה ממדינות אירופה המובילות מתחרות ב"מי תקלוט יותר פליטים ותקבל אותם יותר יפה"....

אבל לחץ מאסיבי, הן מבית - של ארגוני עזרה וזכויות אדם, והן מצד מדינות האיחוד האירופי, ביחד עם הודאה-למחצה של בכירי הפנטגון שארה"ב לא ממש מצליחה לעצור - שלא לדבר על להדוף, את ארגון הטרור הרצחני, הביאה להחלטה לפתוח גם את שערי אמריקה לפליטים האומללים, רובם מוסלמים הנרדפים ע"י בני דתם.

זה לא יקרה מייד, אלא רק החל מאוקטובר ובעיקר במהלך השנה הבאה, 2016 - אבל הכוונה טובה.

גם לא מדובר בכמויות הצפה, כפי שחוות כמה מדינות באירופה, אלא בטפטוף של 10,000 אזרחים סורים, שרק 1,800 מתוכם יוכנסו לארצות הברית עד סוף 2015.

מאז שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה בתחילת העשור ארה"ב קלטה פחות מ-1,500 פליטים סורים. מצד שני, הסטייט דיפרטמנט העניק כ-4 מיליארד דולרים לעמותות וארגונים אמריקניים המסייעים למשבר ההומניטרי של הפליטים באירופה.

לשם השוואה - לפי ההערכות בגרמניה, עד סוף השנה ייכנסו לשטחה 800,000 מהגרים שיעלו לממשל הגרמני כ-6 מיליארד יורו.

מכסת הגירה מיוחדת: העימות החדש בין הרפובליקנים לדמוקרטים

לידיעה, ארה"ב קולטת לקירבה מדי שנה מיכסה של 70,000 פליטים. כדי לעמוד בלחץ, הבטיח מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לבקש מהקונגרס את העלאת המכסה ל-100,000 ב-2016. מאידך, הנרטיב ההיסטורי של ארה"ב כאומה מבוססת-מהגרים המקבלת אותם בברכה כבר לא מתקיים מזמן. ארגונים המטפלים בפליטים ובמהגרים רואים בכל אובדן ערכים.

אלא שכמו בגרמניה, גם בארה"ב קליטת פליט - סורי, לובי או אחר, עולה כסף, על אחת שארצות הברית מסיעת לפליטים בצרכים בסיסיים בשנתם הראשונה, ולעיתים אף מעבר לכך. לכן - לפני שייקלט ראשון הפליטים הסוריים, יצטרך הקונגרס לאשר בהצבעה מיוחדת את העלויות הבלתי צפויות.

בכירים בסטייט דיפרטמנט הדגישו, בפגישה עם חברי קונגרס, כי פתיחת השערים אינה מסמנת הקלות בבדיקות רקע ואחרות על כל מהגר ומהגר, והרגיעו חששות מפני החדרת גורמי טרור באמצעות הפליטים מהמזרח התיכון בהבטחה שלא יעוגלו פינות בנוגע לביטחון ארה"ב.

בעוד הרפובליקנים בקונגרס אינם ששים להעלות את מכסות ההגירה, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי, סבורה שארה"ב יכולה וצריכה לקלוט הרבה יותר פליטים, כפי שעשתה לאחר מלחמת וייטנאם.


לכל הכתבות החדשות


צילום מסך: wochit News /יו טיוב

הוסף תגובה חדשה