התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

50 שנה לרפורמת ההגירה האמריקנית: 14 מכל 100 אזרחים לא נולדו כאן
מאת: רון ניב | פורסם: 30.09.2015 17:50
מחקר חדש בוחן כיצד השתנה המיקס האמריקני ב-5 העשורים האחרונים, מגלה איך האסייאתיים גוברים על מהגרי אמריקה הלטינית וחושף כמה בלתי חוקיים חיים בארה"ב

הגירה לארצות הברית

תרגישו נוח: 50 שנה לאחר ששונו חוקי ההגירה לארצות הברית, חיים כאן 45 מיליון אזרחים שלא נולדו כאן, שיא חסר תקדים ב-100 השנים האחרונות.

מחקר שערך מכון Pew - המפורסם במחקריו מאירי העיניים, מצא כי מאז ספטמבר 1965, לאחר שהקונגרס העביר רפורמת הגירה ופתח למעשה את גבולות ארה"ב בפני מהגרים מכל העולם, התאזרחו במדינה למעלה מ-59 מיליון מהגרים.

בתוך כך, חלקם של המהגרים באוכלוסייה גדל פי 4 (!) ב-5 העשורים האחרונים.

"רפורמת ההגירה מ-1965 שינתה את סדרי העדיפויות המוגדרים בחוק וחוללה שינויים משמעותיים בהרכבה של האומה האמריקנית", הסביר מנהל המחקר, מרק הוגו לופז. "הרפורמה שמה קץ לשיטת 'מכסות ההגירה', שבה ניתנה העדפה ברורה ליוצאי צפון אירופה. השיטה החדשה פתחה את שערי ארה"ב בפני יוצאי כל המדינות, והעניקה עדיפות לקרובי משפחה של אזרחי ארה"ב וזרים בעלי מקצועות מבוקשים.

"וכך, בעוד שעד 1965 רוב המהגרים לארה"ב הגיעו מאירופה, ב-50 השנים שעברו מאז הפכו המהגרים מאמריקה הלטינית לרוב: 1 מכל 2 מהגרים חדשים לארה"ב הגיע מאמריקה הלטינית".

16 מיליון מכסיקנים (חוקיים) חצו את הגבול

אין רע בכך. המחקר מוצא, כי ההגירה היא המנוע העיקרי של גידול האוכלוסייה בארה"ב בחצי המאה האחרונה: שיעור המהגרים החדשים, ילדיהם ונכדיהם מגיע ל-55% מהגידול.

הסקר מצא, כי המדינה שממנה הגיעו הכי הרבה מהגרים, בהפרש גדול, היא מכסיקו, ש-16 מיליון בני אדם מאוכלוסייתה הצפינו אל מעבר לגבול. המכסיקנים מהווים כיום 28% מכלל האזרחים האמריקנים שלא נולדו בארצות הברית.

לשם השוואה, שיעור המהגרים מאירופה אינו עולה היום על 10% מכלל המהגרים החדשים.

אבל מחקר "מכון פיו" מאבחן שינוי חדש שמתחולל בהגירה לארה"ב מאז שנת 2011: מספרם של מהגרים חדשים יוצאי אסיה, בעיקר מהודו ומסין, עולה ב-4 השנים האחרונות על מספרם של מהגרים מדרום אמריקה. (כידוע, יוצאי סין ורוב מדינות אסיה לא הורשו להשתקע בארה"ב במשך שנים רבות בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20.)

מנהל המחקר, לופז: "המספרים משקפים את תפיסת הבסיס האמריקנית כאומה שנבנית על הגירה. ב-1965 מנו המהגרים בארה"ב 10 מיליון בני אדם, ואילו כעת מספרם מגיע ל–45 מיליון, כ-14% מכלל האוכלוסייה - שיא חסר תקדים של תושבים שנולדו מחוץ לארה"ב, הקרוב לשיא של 15% שנרשם בגל ההגירה העצום מאירופה לפני יותר ממאה שנה, בתחילת המאה ה–20".

גידול עצום בהגירה הבלתי-חוקית

המחקר מתייחס גם לחלקים הפחות מוצלחים של חוק ההגירה והלאומיות בן החמישים - ובראשן הגבלת מספר אשרות הכניסה המונפקות. המחקר 'מאשים' את ההגבלה במה שהוא מוצא כ"גידול עצום" בהגירה הבלתי חוקית לארה"ב ב-50 השנים האחרונות. המחקר מעריך, כי בארה"ב שוהים כעת לפחות 11.3 מיליון מהגרים לא חוקיים שנולדו בארה"ב.

"המיקס האמריקני השתנה מקצה לקצה בעקבות רפורמת ההגירה", מסכם לופז. "אם ב-1965 היה שיעור הלבנים באוכלוסייה 84%, היום הם מונים 62% מהאוכלוסייה בלבד".

למחקר המלא

לכל הכתבות החדשות

גרפים: מכון פיו; צילום מסך: The Daily Conversation / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה