התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

בעקבות תלונת ישראלי: משרד התחבורה האמריקאי מאשים את "כוויית איירווייס" באפליית ישראלים
מאת: רון ניב | פורסם: 01.10.2015 19:03
אלעד גת לא ויתר לאחר שחברת התעופה הערבית סירבה להנפיק לו כרטיס טיסה מניו יורק ללונדון, ויצא נגדה למאבק שאליו התגייס משרד התחבורה האמריקני

Kuwait Airways

הסיפור מתחיל ב-2013. אלעד גת, אזרח ישראלי, ניסה לרכוש כרטיס טיסה מנמל התעופה JFK בניו יורק להית'רו שבלונדון בחברת התעופה הערבית Kuwait Airways.

לאחר שהתחבר למערכת הזמנת הכרטיסים המקוונת של כוויית איירווייס, וניסה להכניס את אזרחותו - ישראלית, המערכת פלטה אותו בטענה שאין לה אופציה כזו.

גת הגיע ללונדון בטיסה אחרת, אבל כששב לארץ פנה בתלונה למשרד התחבורה האמריקני בטענה שהחברה נהגה כלפיו אפליה לרעה.

תחילה התלונה נדחתה, אולם לאחר שגת עירער היא נבדקה שוב, והיום פירסם משרד התחבורה את 'פסק דינו': חברת התעופה הכווייתית הפרה חוק פדרלי (אחר מזה שעליו ביסס גת את תלונתו במקור), הקובע כי "אסור לחברת תעופה מקומית או זרה לנהוג באפליה בלתי סבירה כלפי אדם, מקום, נמל תעופה, או סוג תעבורה".

אפילו שר התחבורה האמריקני, אנתוני פוקס, התייחס למקרה והזהיר: "כל חברת תעופה שרוצה לפעול בארה"ב צריכה לדעת שלא נשלים עם אפליה מסוג כלשהו בשמיים שלנו... אנחנו מצפים מ'כוויית איירווייס' להתחיל למכור לאלתר כרטיסים לאזרחי ישראל לכל טיסותיה בין ארה"ב וכל מדינה שלישית בה מותר להם לנחות".

הממונה על האכיפה במשרד הציבה דד-ליין: לחברת התעופה הערבית יש 15 ימים לשנות את מדיניותה או לנמק מדוע אינה יכולה לעשות זאת. שר התחבורה האמריקני הבהיר, כי אם לא תעשה כן יינקטו נגד כוויית איירליינס שורה של אמצעים, ובכלל זה קנסות.

דוברת של חברת התעופה הכווייתית הגיבה, כי החוק הכווייתי אוסר על החברה לקיים כל קשר עסקי עם אזרחים או חברות ישראלים, וכי העונש על הפרת החוק עלול להיות מאסר או עבודת כפייה.

במשרד התחבורה דחו את הנימוק. "איננו מוצאים כי רצונה של כוויית לאכוף את חוקיה במקרה זה עולה בחשיבותו על רצונה של ארה"ב לאכוף את חוקיה שלה", אמר בכיר בוושינגטון. "לדעתנו, האינטרס של ארה"ב לספק גישה ללא אפליה לתעבורה אווירית עבור אדם הטס מארה"ב למדינה שלישית דווקא עולה בחשיבותו על האינטרס של כוויית ליישם חרם כלכלי על ישראל".

איריס ודיוויד אליזרובבתחילת השנה דן בית המשפט בארה"ב בתלונה דומה נגד כוויית איירווייס שהגישה איריס אליזרובישראלית אמריקנית תושבת ניו יורק, בת 26, (בתצלום מימין, עם בעלה)  שביקשה לעלות לטיסה משדה התעופה קנדי בניו יורק לבריטניה עם בעלה דיוויד, אך כשהגישה לדיילת את דרכונה הישראלי נאמר לה שהיא לא יכולה לעלות לטיסה. בתביעה שהגישו בני הזוג נגד חברת התעופה נטען שההתנהלות של כוויית איירווייס מפרה הן את חוקי זכויות האזרח של מדינת ניו יורק והן את החוקים הפדרליים של ארה"ב.

 

לכל הכתבות החדשות

אילוסטרציה: Stuart Miles / freedigitalphotos.net; צילום המטוס: ויקיפדיה; צילום הזוג: פייסבוק

הוסף תגובה חדשה