התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

כולם חשבו שהוא חולה נפש, אבל הרוצח מאומפקווה החזיק 13 כלי נשק בחדרו
מאת: רון ניב | פורסם: 03.10.2015 10:20
תפילות לא ימנעו את הטבח הבא: בשנה האחרונה אירעו 45 אירועי ירי במוסדות חינוך ברחבי ארה"ב, מתוכם 17 התרחשו בקולג'ים. השבוע הטירוף פרץ באורגון השלווה

הרוצח מאורגון: קשיי למידה, בעיות רגשיות, אימוני ירי... טירוףהרוצח מאורגון: קשיי למידה, בעיות רגשיות, אימוני ירי... טירוף (תצלום מחשבונו באתר MySpace)

כריס הארפר-מרסר, בן 26, בוגר בית ספר לנערים עם ליקויי למידה ובעיות רגשיות, נשא שלושה או ארבעה כלי נשק כשנכנס לקולג' הקהילתי באומפקווה (Umpqua Community College) שבמדינת אורגון, שבצפון מערב ארה"ב, שם הוא עובד מזה כמה חודשים כעוזר הפקה במחזה שתוכנן לעלות בקרוב ע"י החוג לתיאטרון.

בצעדים בטוחים הוא נכנס לאחת הכיתות ומבלי לומר מילה התקרב למרצה ומטווח קצר ירה בה למוות בראשה. (על פי גירסה אחרת הוא ירה בה מבחוץ, דרך חלון, ורק אחר כך פרץ לכיתה).

באיומי נשק הורה לסטודנטים המבוהלים לעמוד, ואחד אחד דרש מהם להצהיר על שיוכם הדתי.

"אתה נוצרי?" שאל את הנער הראשון, שהנהן בתדהמה בחיוב. 

"אז אתה הולך לפגוש את אלוהים תוך שנייה", אמר הרוצח וירה בו למוות.

כך עשה עם שאר משתתפי השיעור, אחד אחרי השני. לפחות 9 סטודנטים נהרגו במקום. אחרים, ברי מזל, נפצעו, רובם קשה - ובבתי חולים בפורטלנד (העיר הגדולה באורגון) נלחמים על חייהם.

כוחות משטרה, שהגיעו לקמפוס תוך דקות, חיסלו את היורה לאחר שהחל לפתוח באש לעברם.

למעלה מ-20 סטודנטים ומרצה אחת נפגעו מאש הרוצחלמעלה מ-20 סטודנטים ומרצה אחת נפגעו מאש הרוצח, שירה עשרות כדורים

"ככל שאתה הורג יותר אנשים, כך אתה נמצא יותר באור הזרקורים"

הפרופיל של כריס הארפר-מרסר, כפי שמתחיל להצטייר, לא שונה מאלו של מבצעי מעשי טבח דומים שאירעו בארה"ב בעבר. כמעט רצח ידוע מראש. בשנה האחרונה בלבד אירעו 45 אירועי ירי במוסדות חינוך ברחבי המדינה, מתוכם 17 אירועים התרחשו בקולג'ים.

כריס נולד ב-26 ביולי 1989 בבריטניה והגיע עם הוריו לארצות הברית עוד בצעירותו. לאחר שהוריו התגרשו, בין השנים 2011 ו-2013, הוא התגורר עם אמו בטוראנס, שליד לוס אנג'לס (אביו חי בטרזנה, שבוואלי בלוס אנג'לס), ושם סיים את לימודיו בבית ספר לנערים עם ליקויי למידה ובעיות רגשיות.

לאחר מכן עבר עם אמו, אחות במקצועה, להתגורר במחוז דאגלס בעיר רוזבורג שליד המכללה שבאורגון.

המעטים שהכירו אותו תיארו את הרוצח כבחור שתקן וכועס, לא חברותי ומלא בשנאה. כל מי שהכיר אותו חשד שהוא חולה בנפשו.

היו לו חשבונות ברשתות חברתיות רבות, כמה מהם תחת שם המשתמש "צלב הברזל 45"... לאחד מחשבונותיו, באתר "ביטורנט", העלה סרט דוקומנטרי על הטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק שבקונטיקט, שבו נהרגו 20 ילדים ו-6 מבוגרים... בעקבות רצח כתבת וצלם טלוויזיה מווירג'יניה באוגוסט השנה בשידור חי ע"י עמית שפוטר מעבודתו, פירסם כריס בלוג-דיעה, שבו 'נכנס לראשו של הרוצח' וכתב, בין היתר: "(רוצח העיתונאים) רצה שהעולם יראה אותו בפעולה... ככל שאתה הורג יותר אנשים, כך אתה נמצא יותר באור הזרקורים".

יום לפני הרצח פירסם אזהרה אנונימית

בכלל, במחשב של הרוצח נמצא שהתעניין מאוד בחודשים האחרונים באירועי ירי המוניים קודמים שאירעו בארה"ב.

אבל באתר היכרויות שאליו נרשם, כריס הארפר-מרסר תיאר עצמו כ"רפובליקני שמרני, ממוצא מעורב, לא דתי". הוא לא סיפר שהוא מחזיק ארסנל של 13 כלי נשק בחדרו ולא על השעות הרבות שהוא מבלה באימוני ירי בשטחים פתוחים ובמטווח סמוך.

חקירה ראשונית מעלה שביצע את הטבח "מסיבות אישיות", אך ב-FBI לא שוֹללים השראה או אפילו קשר עם גורמי טרור בינלאומיים במתכונת ISIS (דאע"ש).

גם במקרה טבח זה היו התראות מראש שלא נלקחו מספיק ברצינות. יום לפני הרצח פורסמה אזהרה אנונימית באתר מקומי שכל אחד יכול לכתוב, שקראה בארופן כללי לתלמידים בצפון-מערב ארה"ב "לא להגיע ללימודים". הידיעה נקראה רק ע"י מספר קטן של גולשים ולא עלתה על הראדאר של כלי תקשורת נוספים. 

"תפילות לא ימנעו את הטבח הבא"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, המנסה לשווא להקשיח את חוקי הנשק בארה"ב, הגיב בזעם: "תפילות לא ימנעו את הטבח הבא. התפילות שלנו לא מספיקות כל עוד אנחנו המדינה המפותחת היחידה בעולם שמתרחש בה ירי המוני כזה כל כמה חודשים... זה נהיה שיגרתי, הדיווחים שיגרתיים, התגובה שלי שיגרתית. לא יכול להיות שכל כך קל לאדם שרוצה לפגוע באנשים אחרים לשים בידיו כלי נשק".

הטבח באורגון משתבץ כאחד מ-20 אירועי הטבח הקשים ביותר שאירעו בשנים האחרונות בארה"ב - בהם: רציחתם של 20 ילדים ו-6 מבוגרים בבית ספר יסודי בקונטיקט, רצח 32 סטודנטים באוניברסיטת וירג'יניה טק בשנת 2007, והטבח בביה"ס התיכון קולומביין שבקולורדו, שהביא למותם של 12 תלמידים ומורה.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך: יו טיוב; צילום הרוצח מחשבונו ב-MySpace

הוסף תגובה חדשה