התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

הדמוקרטים בארה"ב: מחכים לביידן?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 15.10.2015 17:31
ענייני החוץ תפסו רק חלק זעיר בעימות הדמוקרטי הראשון, והשאלות התמקדו בעיקר בסין, באיראן ובסוריה. רק ווב, הימני והנזנח, הזכיר את המחוייבות לישראל

הילארי קלינטון וברני סנדרס: לא סיפקו 'הצגה' שתשתווה לעימות הרפובליקניהילארי קלינטון וברני סנדרס: לא סיפקו 'הצגה' שתשתווה לעימות הרפובליקני

העימות הטלוויזיוני הראשון בין מועמדי המפלגה הדמוקרטים לנשיאות ארה"ב ב-2016, שנערך במלון "ווין" בלאס וגאס, עורר עניין בעיקר בגלל מי שלא השתתף בו - סגן הנשיא, ג'ו ביידן; ובגלל מה שלא הוזכר בו במילה: גל הטרור בישראל.

ענייני החוץ של ארצות הברית תפסו רק חלק זעיר בעימות, והשאלות התמקדו בעיקר בסין, באיראן ובסוריה. רק הסנטור לשעבר ג'יימס ווב, הימני מבין החמישה, הזכיר את המחוייבות ל"בת בריתנו ישראל".

אם מישהו מצפה לשינוי מדיניות החוץ האמריקנית תחת נשיא (נשיאה) חדש (חדשה) הוא ייבדה. כל המועמדים הדמוקרטים הצהירו שיתנגדו לשיגור חיילים אמריקניים למזרח התיכון.

לכל היותר, הילארי קלינטון הביעה הסתייגויות קלה ממדיניותו המתרחקת של הנשיא אובמה בסוריה, אך באופן כללי חיבקה אותו ואת מדיניותו אפילו יותר מהצפוי. וכך נהגו גם שאר המועמדים.

בין 4 גברים מפרגנים שמסכימים ברוב הנושאים שעל סדר היום הציבורי, הילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית המובילה, יצאה כצפוי המנצחת הגדולה.

היריב הראוי היחידי שהיה שהיה לה, רק לפרקים, היה נושא הדגל של השמאל האמריקני, המועמד היהודי היחידי במירוץ, הסנטור מוורמונט ברני סנדרס, שעם כל חביבותו הסבאית (הוא המועמד המבוגר ביותר) יישאר כנראה המועמד מספר 2, האפיזודי, עד סוף הדרך.

3 המתמודדים האחרים – מושל מרילנד לשעבר מרטין אומאלי, מושל מדינת רוד-איילנד לשעבר לינקולן צ'אפי והסנטור לשעבר ווב, תיפקדו יותר כניצבים במנגנון הפריימריס, קורצים להילארי בתקווה לזכות בתפקיד סגן הנשיא אם היא תיבחר.

רוב הפרשנים הפוליטיים בארה"ב תמימי דעים, שאף לא אחד מ-4 מתחריה הנוכחיים של קלינטון מסוגל לכהן בנשיאות ארצות הברית.

היחידי שעשוי 'לתת פייט' לקלינטון הוא ג'ו ביידן, אך דווקא הופעתה הכמעט מושלמת של קלינטון בעימות, עלולה להקטין את רצונו להידחף למירוץ.

המועמדים הדמוקרטים לנשיאות ארה"בהסנטור לשעבר ג'יימס ווב (משמאל) בהתייחסות היחידה שהזכירה את ישראל

עליהוּם על וול סטריט

גיצים לא עפו בעימות הזה והוא התנהל בניחותא ובשלווה ידידותית בין המתמודדים. אין מה להשוות לשני העימותים הרפובליקנים, על גידופיהם והתכתשויותיהם האישיות והאידיאולוגיות.

ההתנצחויות היחידות שנשמעו בעימות הדמוקרטי היו על מידת החומרה שהממשל צריך לנהוג נגד הגופים הפיננסיים הענקיים השולטים בוול סטריט ובוושינגטון גם יחד. והוביל אותן סנדרס, שהאשים את המוסדות הפיננסיים בארה"ב, כי בתאוות בצע הפכו את הכלכלה האמריקנית ל"קזינו, שבו למתי מעט יש כל כך הרבה ולכל כך הרבה יש כה מעט".

לרגע קצר הפך העימות לאישי, כאשר סנדרס תקף את המדיניות שהוביל בעלה של הילרי, ביל קלינטון, אשר גרמה להפחתת הרגולציה על וול סטריט בשנות ה–90... ומה שקרה מאז, "הקונגרס אינו מפקח על וול סטריט, אלא וול סטריט מפקחת על הקונגרס".

קלינטון לא נשארה חייבת - ובעימות קל בין השניים בסוגיית הפיקוח על אחזקת נשק בידי אזרחים, קלינטון האשימה את סנדרס על כך שהצביע בעד הצעה לפטור יצרני כלי נשק מאחריות פלילית.

באותו עניין:

למה יהודי וישראלי ארה"ב לא אוהבים את המועמד היהודי לנשיאות ארה"ב?

הילארי קלינטון על יחסי ישראל-ארה"ב: "אצלי יהיה אחרת"

כמה שווים המועמדים לנשיאות ארה"ב?

לכל הכתבות החדשות

צילום מסך מ-CNN / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה