התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

נפילתו של בוש השלישי
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 01.11.2015 11:53
נסיך הכתר של השושלת הטקסאנית, שרק לפני 3 חודשים הוביל את המירוץ הרפובליקני לבית הלבן, מפסיד בגדול וזה לא רק בגלל שהוא לא יודע לתת שואו בטלוויזיה

ג'ב בוש: הלך עליוג'ב בוש: הלך עליו

"המאבק להציל את שאריות הרצינות של התיימרות מפלגתו לשלטון ולהשפעה נכשל" - כך הודה אחד מיועציו הקרובים של ג'ב בוש, נסיך הכתר של השושלת הטקסאנית שהביאה לבית הלבן את שני הנשיאים לבית בוש, לאחר שהוכרז כמפסיד הגדול בעימות הטלוויזיוני הרפובליקני השלישי, 3 חודשים לפני הפריימריז. "ג'ב לא ניצל כהלכה את הבמה שניתנה לו", הוסיף היועץ המקורב.

והמועמד עצמו הודה בהבעת הבושת הקלה ששרויה תמיד פניו: "אני לא יודע לתת שואו בטלוויזיה, אבל יודע להנהיג".

ולחשוב שרק לפני 3 חודשים מי שהיה מושל פלורידה במשך 8 שנים, שניסיונו בניהול ובאיזון תקציבים אינו מוטל בספק, היה המועמד המוביל של מפלגתו, עם תשתית ארגונית ותקציבית שאף לא אחד מהמועמדים האחרים התקרב להשתוות אליה.

הפטרון לשעבר ובן טיפוחיו: בוש בחיוכו המבוייש מול מרקו רוביו בעימות הרפובליקני השלישי לקראת הבחירות לנשיאות ארה"בהפטרון לשעבר ובן טיפוחיו: בוש בחיוכו המבוייש מול מרקו רוביו בעימות הרפובליקני השלישי לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב

"אתה צונח בסקרים"

ערב העימות, שהתקיים בקולורדו, בוש כבר דישדש מאחור בסקרים, עם 7% אחוזי תמיכה בלבד. ומה שהרגיז אותו ביותר היה שבן טיפוחיו ומתחרהו בפריימריז, הסנאטור הרפובליקני הצעיר מפלורידה, מרקו רוביו, טיפס מעליו (גם אם רק באחוז אחד), למקום השלישי.

לכן בוש בחר לפתוח את העימות בתקיפת רוביו על היעדרותו מעבודתו בסנאט מאז שהחל לרוץ לנשיאות. "אני בחרתי בך כדי שתלך לעבוד 6 שנים בסנאט. אתה צריך להתייצב לעבודה או להתפטר. זו לא עבודה צרפתית של 3 ימים בשבוע, אתה לא עושה את העבודה שלך".

רוביו לא נשאר חייב וסנט בפטרונו לשעבר: "אתה תוקף אותי כי אתה צונח בסקרים ואמרו לך שזה יעזור לך... זה לא! אני רץ לנשיאות והיחיד כאן שיכול לנצח את הילרי קלינטון".

אחרי זה, בוש היה חיוור וכמעט לא נשמע. עד כדי כך שמנהל הקמפיין שלו החל לקראת סוף השידור להלום על דלת חדר הבקרה כשהוא צועק בזעם על מפיקי CNBC על זמן המסך המועט שהיקצו לבוש.

הנשק האחרון - ישראל

וכך, ביום שאחרי העימות ג'ב בוש מוצא עצמו בתחתית, מקרטע במקום החמישי, קצת אחרי מנכ"לית HP לשעבר קרלי פיורינה.

בזה אחר זה בוש מאבד את תמיכת התורמים הגדולים שלו. למרות שבחודשים יולי עד ספטמבר הוא גייס 13.4 מיליון דולר, עכשיו הוא נאלץ לצמצם באופן דחוף 40% ממצבת כוח האדם במטה הבחירות שלו. מערכת גיוס הכספים המהוללת של שושלת בוש לא מסוגלת עוד להזין את מנוע מסע הבחירות הכושל שלו.

במהלך (נואש?) שנועד לגרוף כותרות ומצביעים יהודים-רפובליקנים וישראלים-אמריקנים, בוש שיחרר ערב העימות את תמיכתו הנלהבת ביותר בישראל, כשבאסיפת בחירות בדרום קרוליינה אמר שארה"ב צריכה לצייד את ישראל בנשק שיוכל לחסל ולהרוס במידת הצורך את תכנית הגרעין האיראנית, ואף נקב ספציפית בפצצות מתוחכמות חודרות בונקרים. "צריך לתת לישראל לא רק יכולת הגנה אלא גם את היכולת לתקוף", אמר בוש. במסרים ליהודים-רפובליקנים בוש מדגיש שוב ושוב שהוא ביקר בישראל 5 פעמים וכל ביקור היה "מעורר השראה" מחדש.

מקום אחר שבו זוכה עדיין בוש לתמיכה הוא וול סטריט. ומי שלא ממהרים לוותר עליו הם מנהלי קרנות גידור ו-ועדי העובדים בבנקים המובילים בארה"ב - בהם: בנק אוף אמריקה, סיטי, קרדיט סוויס, גולדמן סאקס, HSBC, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מורגן סטנלי ו-UBS.

לכל הכתבות החדשות

צילומי מסך (מלמעלה למטה): Bloomberg Business ו-CNBC / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה