התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

מתי כבר יתחלף הרמזור
מאת: שלומי אמיר | פורסם: 04.11.2015 12:21
משרד התחבורה האמריקני פירסם הנחיות חדשות לפיהן יוארך משך הזמן שבו יימשך האור הצהוב ברמזור, ובכך ייחסכו לנהגי ארה"ב מאות-אלפי דו"חות בלתי מוצדקים בשנה

 

 

כל מי שנוהג בארה"ב מכיר את ההתלבטות "להמשיך" או "לעצור" כשהאור הצהוב דולק ואתם שנייה לפני הכניסה לצומת. על אחת, שהכלל הוא שאם האור ברמזור צהוב מותר להשלים את מעבר הצומת.

אז למה דו"ח התנועה הכי נפוץ בארה"ב נכתב לנהגים שבשיקול דעת מוטעה 'נתפסו' באדום, בשנייה שבה התחלף מצהוב?!

עניין משך הזמן של האור הצהוב ברמזור עלה לכותרות לאחר שהתגלה, כי עיריית שיקגו קיצרה את משך האור הצהוב ברמזורים מ-3 שניות ל-2.9 שניות, כדי להתמודד עם... בעיות תקציב. עשירית השנייה הזו התגלמה בכ-80,000 דו"חות נוספים בשנה שנרשמו לנהגים שנתפסו ע"י מצלמות באור אדום.

בלחץ הציבור, משך זמן הרמזורים בשיקגו הוחזר ל-3 שניות, אך הנושא לא שקט ו-ועדה מטעם משרד התחבורה האמריקני דנה ארוכות במחקרים שטענו כי שינויים מזעריים בפרק הזמן של האור הצהוב ברמזור עשויים להשפיע במידה ניכרת על היקף ועוצמת תאונות דרכים. הוועדה פירסמה השבוע את המלצותיה.

בסן דייגו הצהוב הכי ארוך

"האור הצהוב מכניס את הנהג לדילמה", נאמר בפתח דו"ח הוועדה לעניין האור הצהוב ברמזורי אמריקה. "לעיתים רבות, הנהג נאלץ לבחור אם להמצא באמצע הצומת באור אדום או לבלום בפתאומיות ולגרום לתאונה".

הוועדה מצאה, כי מרבית מקרי הנסיעה באור אדום מתרחשים בחצי השנייה הראשונה אחרי שהרמזור מתחלף לאדום.

הוועדה מצביעה על  פערים משמעותיים ברחבי ארה"ב בזמני הרמזור הצהוב. בסן דייגו, האור הצהוב דולק למשך הזמן הארוך ביותר - 3.9 שניות... בדטרויט נותנים לנהגים 3.5 שניות של חסד צהוב... בוושינגטון הבירה - 3.2 שניות... בבוסטון ובניו יורק - 3 שניות. בניו יורק,אגב, קיים חוק מקל, לפיו אם עברת באדום 0.3 השניות אחרי שהרמזור מתחלף לא תקבל קנס.

פחות דילמה, פחות דו"חות

הוועדה ממליצה לתת לנהגים "זמן נדיב יותר" של רמזור צהוב ולאמץ נוסחה חדשה לחישוב הזמן האופטימלי שבו ידלק הצהוב בכל צומת, בהתאם למהירות המותרת בכבישים המובילים אליה. הנוסחה נקבעה על סמך ניתוח התנהגויות של אלפי נהגים בעשרות צמתים ב-5 מדינות שונות בארה"ב.

אימוץ הנוסחה החדשה תאריך את הזמן של האור הצהוב ותפחית, על פי הערכות מומחי משרד התחבורה בארה"ב, את שיעור מקרי הנסיעה באור אדום ב-30 עד 50 אחוזים. המשמעות לנהגים תהיה שיירשמו הרבה פחות דו"חות למתלבטים "לעבור" או "לעצור".

לכל הכתבות החדשות

Photo by vectorolie / freedigitalphotos.net

הוסף תגובה חדשה