התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

תחקיר: איך הגיע מנתח בפנסיה להיות המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016?
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 11.11.2015 15:48
לישראלים לא צריכה להיות בעיה עם ד"ר בן קרסון, שיאהבו את פתרון הבעיה הפלסטינית שהוא מציע‏. האם אמריקה מוכנה לנשיא שחור שני ברציפות

ד"ר בן קרסון

תמהוני, מינורי, מעורפל, כמעט הזוי - ומצד שני היסטוריה נטולת רבב (כמעט), ד"ר בן קרסון, אחרי עוד עימות טלוויזיוני רפובליקני מתיש, עבר את טראמפ להיות המועמד המוביל של המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016. בסקרים נוספים ד"ר קרסון נצמד למועמדת הדמוקרטית המובילה, הילארי קלינטון - אם שניהם יהיו המועמדים הסופיים של מפלגותיהם.

האם אמריקה מוכנה לנשיא שחור שני ברציפות, והפעם מהעבר השני של המפה הפוליטית?

הקריירה הפוליטית של ד"ר בנג'מין סולומון קרסון, נויורכירורג עטור פרסים בן 64, החלה לפני כשנתיים וחצי, ב-7 בפברואר 2013, כאשר הוזמן לשאת את הנאום המרכזי באירוע שנקרא National Prayer Breakfast, בו משתתף באופן מסורתי מאז 1953 נשיא ארצות הברית. בנאומו שילב קרסון את תיאור חייו ופעילותו, תוך שימוש בהומור ובדיחות, והביע מחאה נגד תרבות ה'פוליטיקלי קורקט' שלתפיסתו נוגדת את עקרונות חופש הביטוי. בפנייה אישית לנשיא אובמה, שנכח באירוע, קרסון הציע מודל חלופי לרפורמה שלו בתחום הבריאות והעלה את המודל של "מס הכנסה שטוח", אחיד לכל אזרח.

הנאום היכה הדים וזכה לשבחים מצד גורמים שמרניים, ובעקבותיו הוקמה במפלגה הרפובליקנית שדולה שמטרתה לקדם את מועמדותו בבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016.

מבחן הכסף היה הצלחה גדולה: בחצי השנה הראשונה לפעילותה גייסה השדולה כ-3 מיליון דולר. במקביל הוזמן קרסון לפרסם טורי דעה בוושינגטון טיימס‏, באוקטובר 2013 הצטרף לצוות הפרשנים של פוקס ניוז - ובמאי 2015 הרגיש שהוא ניצב על קרקע בטוחה להכריז על התמודדותו בפריימריז של המפלגה הרפובליקנית.

בן קרסון בשכונת ילדותו בדטרויטבן קרסון בשכונת ילדותו בדטרויט

שכונת מצוקה, ילד אלים, תלמיד נחשל

המועמד שרוב אמריקה לא הכירה עד לפני מספר חודשים, החל את חייו בשכונת עוני בדטרויט שבמישיגן. בילדותו הוריו התגרשו ועל פי הביוגרפיה שלו הוא גדל בתנאי מצוקה עם אמו ואחיו הגדול ממנו בשנתיים, והיה תלמיד נחשל ואלים.

המפנה הראשון בחייו של קרסון היה, לדבריו, כאשר אמו הגבילה את זמן הצפייה שלו בטלוויזיה והכריחה אותו לקרוא 2 ספרים בשבוע.

כך, על פי הביוגרפיה שלו, הפך מתלמיד נחשל לתלמיד מחונן, וסיים את התיכון בהצטיינות.

ומאז שחו חייו מהצלחה להצלחה: הוא למד על מלגה באוניברסיטת ייל, למד רפואה באוניברסיטת מישיגן, התמחה בנוירוכירורגיה במרכז הרפואי היוקרתי של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, הפך לראש המחלקה - וב-1987 זכה לתהילת עולם, כשעמד בראש צוות רפואי של 70 איש שביצע את הניתוח המוצלח הראשון בהיסטוריה להפרדת תאומים סיאמיים שהיו מחוברים בראשם.

קרסון השתמש בפעם הראשונה מעולם בטכניקה של הכנסת התאומים למצב של מוות קליני, על מנת למנוע דימום יתר במהלך ההפרדה.

בשנים הבאות הפך לסלב בתחום הרפואה וביצע עוד 4 ניתוחים מורכבים להפרדת תאומים סיאמיים שהיו מחוברים בראשם, הנחשבים לניסים רפואיים. כך, למשל, ד"ר קרסון ניתח ב-1997 כנגד כל הסיכויים תאומים סיאמיים שהיו מחוברים בקודקוד ראשם; הם שרדו את הניתוח ולא סבלו מנזק מוחי.

בן קרסון

אולם הקריירה הרפואית של ד"ר קרסון לא הייתה רק רצף של ניסים והצלחות. נסיונו לנתח לראשונה מעולם תאומות סיאמיות בוגרות נכשל, והן נפטרו על שולחן הניתוחים שלו. והיה מקרה נוסף של תאומים סיאמיים שמתו במהלך ההפרדה.

הוא המשיך לנתח עד שנת 2004 - אז ניתח תאומות שהיו מחוברות בקודקוד ראשן, אך את הניתוח שרדה בהצלחה רק אחת מהן.

כך או כך, קרסון היה הכוכב במרכז הרפואי של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס ושם גם לימד, עד שפרש לפני כשנתיים, אך עדיין מחזיק בתואר של פרופסור כבוד באוניברסיטה החשובה.

פתרון הבעיה הפלסטינית נוסח קרסון

ב-2008 עוטר על ידי הנשיא ג'ורג' ווקר בוש במדליית החירות הנשיאותית. ב-2010 נבחר לאקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.‏ ובין השנים 1988 ל-2012 זכה ל-67 תוארי דוקטור לשם כבוד ממוסדות שונים ברחבי העולם. ובין לבין חיבר אוטוביוגרפיה שהפכה לרב-מכר ו-5 ספרי הגות ונלחם בהצלחה בסרטן הערמונית.

קרסון, נשוי מזה 44 שנים ואב ל-3 ילדים, הוא נוצרי אדוק וחבר בכנסייה האדוונטיסטית של היום השביעי, שרבים בארה"ב מחשיבים אותה ככת, בין היתר משום שהיא שומרת את יום השבת כיום הקדוש בשבוע והן משום שהיא מאמינה בביאתו השנייה של ישו.

למרות הרקע הקשה שממנו הגיע, הדיעות שמשמיע קרסון נעימות לאוזניים הרפובליקניות הלבנות.

קרסון תומך במדיניות שוק חופשי ובעד "מס הכנסה אחיד" לעשיר כלעני, שלא יעלה על 15%... הוא מתנגד לתכנית הבריאות של הנשיא ותומך בביטול הביטוח הרפואי החינמי לקשישים... הוא מתנגד לנישואים חד-מיניים... הוא לא מאמין באבולוציה וגם לא בהתחממות הגלובאלית... והפירמידות במצרים היו, לדעתו, אסמי תבואה ולא מקומות קבורה לפרעונים העתיקים.

לישראלים לא צריכה להיות בעיה איתו: קרסון מבקר ללא הרף את מדיניותו של הנשיא אובמה כלפי ישראל, סבור שהוא נטש את בת בריתה החשובה ביותר של ארה"ב, ואת פתרון הבעיה הפלסטינית הוא רואה, כמו הימין הקיצוני בישראל, במדינות שכנות כמו מצרים שצריכות להקצות להם אדמה.‏

התעסקות בקטנות, ציד מכשפות תקשורתי

המכשול העיקרי שניצב בפני ד"ר קרסון בימים אלה הם אי-דיוקים ביוגרפיים שצצים חדשות לבקרים לגבי עברו.

כך, למשל, תיאורו את עצמו כנער אלים שאף ניסה לדקור בסכין את חברו - נסתר שוב ושוב ע"י אנשים המכירים אותו מצעירותו.

טענתו שחוּזר ע"י האקדמיה הצבאית ווסט פוינט והוצאה לו מלגה יוקרתית, הוכחשה ע"י האקדמיה הצבאית.

סיפור 'מפורסם' של קרסון התרחש בימים שאחרי ההתנקשות במרטין לותר קינג, כשהיה תיכוניסט בדטרויט ולדבריו הגן בגבורה על תלמידים לבנים והחביא אותם (במעבדה לביולוגיה) מפני מתקפות זעם של שחורים, שהיוו רוב בבית הספר - אינו זכור לאיש.

מעשייה ידועה שלו היא מימי ייל, כאשר כיתה בפסיכולוגיה שבה למד חוייבה לעבור מבחן חוזר. כל 150 התלמידים בכיתה החרימו את הבחינה החדשה במחאה, מלבד קרסון. על פי הביוגרפיה שלו, כשהתייצב למבחן החוזר לבדו הגיעה המרצה עם צלם עיתונות מקומי, אמרה לו שמדובר ב"מבחן אמון" שרק הוא עבר, הושיטה לו שטר של 10 דולר והוא צולם לעיתון המקומי. הבעיה היא שאין תמונה ושקרסון מעולם לא השתתף בקורס האמור.

קרסון מדלג על המכשולים הללו בקלילות. מה הם לעומת המבוכה שנגרמה לקלינטון לאחר שסיפרה כי בתפקידה כגברת הראשונה בזמן כהונתו של בעלה נאלצה לברוח מאש יחד עם בתה צ'לסי כשהייתה בבוסניה, שתיעוד וידאו חשף כשקר חוצפני.

לתפיסתו, כפי שאמר בעימות הרפובליקני השבוע, זו התעסקות בקטנות, ציד מכשפות תקשורתי על פרטים שהתרחשו לפני עשרות שנים - ומחיאות הכפיים של הקהל במילווקי שהסכימו עמו הסירו שאלות מציקות נוספות בנושא מעל הפרק.

לכל הכתבות החדשות

צילום ראשי: Gage Skidmore / פליקר / ויקיפדיה; צילומי מסך: RealBenCarson / יו טיוב 

הוסף תגובה חדשה