התקשרו איתנו | הצטרפו לרשימת התפוצה  |   | 

אמריקה

האמריקנים לא רוצים פליטים מהמזה"ת; 24 מושלים כבר הודיעו: לא במדינותינו
מאת: אייל שמיר, פרשננו לענייני ארה"ב | פורסם: 16.11.2015 17:59
כמעט שני-שליש מהציבור האמריקני חוששים שהתקפות טרור דומות לאלו שהתרחשו בפריז עלולות לקרות גם באחת מהערים האמריקניות הגדולות... וטראמפ מציע לסגור מסגדים

פליטים סוריים על הגדר: כמה מהם גורמים עויינים?

פליטים סוריים על הגדר: כמה מהם גורמים עויינים?

63% מהציבור האמריקני חוששים שהתקפות טרור דומות לאלו שהתרחשו בפריז עלולות לקרות גם באחת מהערים האמריקניות הגדולות; וכמעט אותו אחוז רוצים לראות את הממשל והצבא האמריקניים מגבירים את פעילותם נגד ארגון המדינה האיסלאמית (ISIS).

אבל באותה נשימה - 65% מתנגדים לשליחת כוחות קרקעיים מיוחדים לאזור, ו-76% שוללים שליחת כוחות קרקעיים אמריקניים רגילים לשטח.  

סקר שערכה סוכנות הידיעות "רויטרס" מצא עוד, כי בעקבות פיגועי הטרור בפריז רוב האמריקנים גם חוששים מהכנסת 10,000 פליטים סוריים לתחומי ארצות הברית מסוף השנה ובמהלך 2016, כפי שהבטיח הנשיא ברק אובמה, מחשש שביניהם יסתננו גורמים עויינים. זאת עוד בטרם נודע, כי דרכון סורי נמצא ליד אחת מגופות המחבלים בפריז, שמי שהחזיק בו הגיע חודש קודם לכן לחופי יוון כפליט אומלל.

למעלה ממחצית הנשאלים רואים במדינות אירופה שכן קלטו פליטים לשטחן כ"מסוכנות". 

ועם זאת, רק  17% מהנשאלים רואים בטרור את הדאגה המרכזית בחייהם כרגע. אבל זו קפיצה מ-9% מודאגי טרור - תוצאה שהתקבלה בסקר דומה שנערך בתחילת השנה.

הד להלך הרוח הציבורי הנושב בארה"ב נתן הסנטור הרפובליקני והמועמד לנשיאות, ראנד פול, שהודיע כי יגיש הצעת חוק לסנאט שתחסום כניסת פליטים לארה"ב מ-30 מדינות שבהן מתרחשת פעילות ג'יהאד, ובראשן סוריה, עיראק, אפגניסטן ופקיסטן.

ומעבר לכביש, בבית הנבחרים בוושינגטון - ראש ועדת ביטחון הפנים, מייקל מקול, קרא לאובמה להשהות מיידית את תכניותיו לקלוט פליטים סוריים בארצות הברית. לדבריו, ה-FBI, היחידה הלאומית ללוחמה בטרור והמחלקה לביטחון פנים אמרו שוב ושוב בהופעות בפני הוועדה שהוא עומד בראשה, כי אין די מודיעין אמין על אודות הפליטים הסורים שמבקשים מקלט בארה"ב.

"לסגור את המסגדים בארה"ב"

בשטח עצמו - שני תריסרי מושלי מדינות כבר הודיעו, כי לא יאפשרו לפליטים סורים להיכנס למדינותיהם,

במילים כמעט דומות הסבירו 24 המושלים הרפובליקנים - בהם אלו של טקסס, ארקנסו, אינדיאנה, לואיזיאנה, מיסיסיפי, אלבמה ומישיגן, שנוכחות מהגרים פליטים סוריים תהיה מסוכנת לתושביהם ואינה מתקבלת על הדעת נוכח מתקפות הטרור בפריז.

 מושל טקסס, גרג אבוט כך, למשל, הודיע מושל טקסס, גרג אבוט (בתצלום מימין), במכתב גלוי לנשיא אובמה: "טקסס לא יכולה להשתתף בתכנית שתוצאתה תהיה פליטים סורים שיתיישבו בקרבנו, משום שכל אחד מהם עלול להיות קשור לטרור... לא אתה ולא הממשל הפדראלי יכולים להבטיח שהפליטים הללו לא יהיו חלק מפעילות טרור".

נראה, כי מושלים רפובליקנים נוספים יילכו בעקבות המושלים הסרבנים.

ארה"ב קלטה עד כה השנה 1,682 פליטים סורים, בהשוואה ל-105 בלבד בכל 2014. טקסס, קליפורניה ומישיגן קלטו הכי הרבה פליטים סוריים.

תוך שעות אחדות לאחר שנרגעה האש בפריז, הדיון בשאלת הפליטים הסוריים בארה"ב פרץ גם לקרב על נשיאות ארה"ב.

המועמד הרפובליקני המוביל, בן קרסון, הגיב מייד שיש להפסיק את מימון התכניות להכנסת פליטים סורים לארה"ב ושרשויות הביון מחוייבות "לפקח מקרוב" על הפליטים הסורים שכבר נכנסו למדינה... דונאלד טראמפ, הצמוד אליו במירוץ הרפובליקני, הרחיק לכת והציע לסגור את המסגדים בארה"ב "כדי למנוע מהמוסלמים להפוך לקיצוניים. "אני לא אשמח לעשות את זה", אמר טראמפ, "אבל זה משהו שחייבים לשקול, כי שם מתחילה השנאה".

ומנגד, המועמדים הדמוקרטיים ראדיקליים פחות, אבל דורשים בדיקות ביטחוניות מקיפות על כל פליט שייכנס לארה"ב מאיזורי הקרבות במזרח התיכון ובסביבותיו.

בינתיים אובמה אוחז בהבטחתו. הסטייט דיפרטמנט הודיע שאמנם אין כל שינוי בתכנון לקלוט 10,000 פליטים סורים בשנה הקרובה, אבל הבטיח שהפליטים שייקלטו יהיו רק כאלה שיעברו את הבדיקות הביטחוניות הקפדניות ביותר. דובר במשרד החוץ האמריקני אמר, שהם מאמינים שיוכלו לעשות את המחווה ההומאניטרית המשקפת את הערכים האמריקנים, תוך שמירה על הביטחון.

לכל הכתבות החדשות

צילום מושל טקסס: Gage Skidmore / ויקיפדיה; צילום מסך פליטים: Wall Street Journal / יו טיוב

הוסף תגובה חדשה